Směšné Česko: Máslová hysterie, lithiová ostuda, prezident na Marsu a Babiš u StB | Reflex.cz
nahoru

Směšné Česko: Máslová hysterie, lithiová ostuda, prezident na Marsu a Babiš u StB

Viliam Buchert18. října 2017 • 07:00
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Zbyněk Pecák

Bylo bláhové se domnívat, že se před volbami povede nějaká normální kampaň, ve které zjistíme, co naši zemi čeká a jak to jednotliví politici a jejich strany a hnutí chtějí udělat. Místo toho jsme viděli teatrální scénky kolem másla, devítihodinovou diskusi ve sněmovně o těžbě lithia, sledovali jsme rozzuřené ukrajinské politiky hodnotící slova Miloše Zemana o Krymu, či rozhodnutí slovenského soudu, který se věnoval angažmá možného českého premiéra Andreje Babiše pro někdejší komunistickou policii. To je vizitka současného Česka. Smutné i směšné zároveň.

Je skutečně trapné, že zahraniční média rozebírají, zda by premiérem České republiky mohl být člověk, kterého policie trestně stíhá kvůli dotačnímu podvodu a navíc se řeší jeho možná spolupráce s komunistickou tajnou policií. To vše 28 let od listopadové revoluce. Pokud jsme se něčeho podobného nedokázali zbavit ani za tak dlouhou dobu, je to špatně, protože to politickou scénu i veřejnost ohromně zatěžuje.

Dokonalou ukázkou politického bláznovství pak byla pondělní mimořádná schůzce Poslanecké sněmovny k těžbě lithia. Poslanci a poslankyně se předváděli devět hodin, jak to jen šlo. Většinu času to totiž vysílala Česká televize. Další předvolební kampaň tak měly strany zadarmo. Každý vystupující si řekl své, bez ohledu na to, zda tématu rozuměl, či nikoli. Bylo to trapné. Pozoruhodné je, jak se u toho dají otáčet názory a postoje.

Babiš zaútočil na Sobotku silou estébáka, ale pobili se navzájem
Karel Steigerwald 17. října 2017 • 16:42

Babiš zaútočil na Sobotku silou estébáka, ale pobili se navzájem

Všechny strany, které u nás vládly v posledních deseti letech, mají svůj podíl na včerejším sněmovním divadle, protože nějakým způsobem k dohodě s těžaři přispěly. Také hnutí ANO, které se najednou tváří, že o ničem předtím nevědělo. Dokonce jeho ministr životního prostředí Richard Brabec s vážnou tváří tvrdí, že nemůže za to, že vydal k plánované těžbě doporučení. V takovém případě ubohost jen střídá jinou ubohost.

Politici také někdy před volbami hystericky naskakují na témata, která rozvíří média. Třeba slavná aféra s máslem, jež český veřejný prostor okupuje už několik týdnů. Přestože každá česká rodina spotřebuje za týden jen několik kusů másla, je z toho málem revoluce. Ano, tento výrobek je dražší než býval a byly zaznamenány i výpadky na trhu. Ale proboha proč to řeší premiér a ministři? Proč se k tomu pořád vyjadřují nejvyšší představitelé všech stran? Mají snad máslo na hlavě? Přitom hysterie kolem másla pomine rychle. Vzpomene si snad někdo na rok 2012 a smršť, která provázela cenu vajíček? Trh to vyřešil, vyřeší i máslo.

Co nevíte o volbách: V které straně je nejvíc Zemanů a další zajímavosti z kandidátek

Kdyby tolik energie, co spotřebovali politici na máselnou kauzu, věnovali na životně nutnou dostavbu a udržování infrastruktury (dálnice, další silnice, železnice, vysokorychlostní internet), tak bychom už museli jezdit po zlatem vydlážděných cestách. Jenže infrastrukturu zanedbávají naše politické reprezentace celá desetiletí. Když se pak někde otevřou tři kilometry dálnice, je z toho událost dne.

No a nad tím vším trůní „pan prezident“. Ten trousí doma i v zahraničí moudra, nad kterými někdy zůstává rozum stát. Pokoj si nedá, protože dobře ví, že tím je k němu připoutána nadměrná pozornost. Miloš Zeman neustále kritizuje média, ale právě to mu zabezpečuje s nimi vzájemnou provázanost, jako když je matka spojená s novorozencem pupeční šňůrou. Nadávat jeden na druhého vyhovuje obou stranám. Že to vystavuje Českou republiku do pozice „nepochopitelného tajtrdlíka“, zdá se nikomu nevadí.

Čau lidi! Fantastické video Andreje Babiše o Čapím hnízdě. Dotace? Kdepak, malá čápata…

A pokud by už měl být alespoň chvilku klid, tak situaci rozžhaví nesmiřitelné internetové diskuse a sociální sítě. Zastavit se to nijak nedá a mnozí z těch, kteří to kritizují, si občas také přisadí.

Takže vystavovat Česko do směšné polohy je sice nesmírně hloupé, ale zřejmě to nám všem vlastně vyhovuje.

A koho „setřeme“ zítra? Kdo přijde s dalším siláckým vyjádřením? Zvítězí opět Zeman? Nebo ho trumfne Babiš? Či je zastíní internetoví trollové?

Vše o parlamentních volbách na Reflex.cz >>>

Babiš, Zelení, Piráti, Okamura... Protestuju, tedy jsem!
Bohumil Pečinka 9. října 2017 • 15:58

Babiš, Zelení, Piráti, Okamura... Protestuju, tedy jsem!

Co nevíte o Čapím hnízdě: Z Babiše už si dělají srandu i kartografové

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější