Dva volební dny jsou vyhazováním peněz. Stačí jeden a volit by se mělo i poštou či elektronicky | Reflex.cz
nahoru

Dva volební dny jsou vyhazováním peněz. Stačí jeden a volit by se mělo i poštou či elektronicky

Viliam Buchert16. října 2017 • 11:40
Odhad výsledků voleb - ilustrační snímek.
Odhad výsledků voleb - ilustrační snímek.
• foto: 
Archív

Z pohledu toho, jak se volí v zahraničí, patří Česká republika mezi zaostalé země. Politici si sice pořád stěžují na to, že k volbám nechodí dost lidí, ale pravidla změnit nechtějí. Přitom v mnoha státech se dnes už hlasuje i korespondenčně či elektronicky. Žádný problém to není. Navíc vzdychání, že by to stálo další peníze, je řešitelný – volilo by se pouze jeden den. Dva volební dny jsou bohapustým vyhazováním peněz, které nemá žádné opodstatnění.

Naše ústava sice garantuje občanům právo volit, ale podmínky k tomu jsou nastaveny jako v politickém středověku. Například jedinou možností, jak nevolit v předem určené volební místnosti, jsou voličské průkazy. K jejich pořízení ale musíte buď osobně dojít na příslušný úřad, nebo to vyřídit poštou. K tomu druhému potřebujete ověřený podpis. Jak navíc upozornil před několika dny web Aktuálně.cz, tak jak má taková žádost vypadat, na stránkách dotčených institucí chybí.

Přitom řešení nejsou složitá. V Německu ve volbách, které se uskutečnily 24. září, volilo korespondenčně kolem 30 procent těch, kteří hlasovali. Volba poštou je velmi populární také v Rakousku. Důvod je prostý: V den voleb prostě nemůžete, jste na dovolené, či v práci. Hlas ale můžete poslat korespondenčně. Proč to nedokážou naše zákonodárné sbory odhlasovat, je záhadou. V tomto případě se dá hovořit o mimořádné neschopnosti. Jistě, není to problém všech stran – například TOP 09 a Pirátská strana o tom hovoří a zkoušejí to.

Panika z Pirátů aneb Proč se zavedené strany před volbami střílí do nohy?

Další moderní možností jsou elektronické volby. Tuto možnost zavedlo od roku 2007 Estonsko. V posledních parlamentních volbách v této pobaltské zemi, v březnu 2015, hlasovalo přes internet 30,5 zúčastněných voličů.

Ještě problematičtější jsou možnosti hlasování pro naše občany žijící v cizině. Těch je podle odhadů kolem 400 tisíc. Jenže pokud chtějí odevzdat svůj hlas, musí se dostavit na českou ambasádu nebo konzulát. Ty jsou ale jen někde. V roce 2013 proto svůj hlas v cizině odevzdalo pouze 10 571 lidí. Korespondenční či elektronické hlasování by to mohlo výrazně změnit.

Nesmyslem jsou i volby, které trvají dva dny. Není pro to vůbec žádný důvod. Kdysi se argumentovalo tím, že lidi odvolí v pátek a pak odjedou na chalupu. Těm, kteří to nestihnou, je umožněno hlasovat ještě v sobotu. Opět – stačí rozšířit možnosti způsobu hlasování a situace se změní.

Zeman jde zpět k přemyslovským knížatům
Karel Steigerwald 15. října 2017 • 17:05

Zeman jde zpět k přemyslovským knížatům

V jeden den se volí všude – v Německu, Rakousku, Polsku, na Slovensku, ve Velké Británii, nebo v Nizozemsku. Proč bychom právě my měli mít dva dny, nemá žádné opodstatnění.

Samozřejmě, že ani rozšíření možnosti, jak hlasovat, nepovedou k tomu, aby se volební účast nějak zázračně zvyšovala. Nemusela by se ale trvale snižovat. Uvidíme, kolik lidí přijde k volbám u nás teď, ale odhady hovoří o zhruba 55 procentech. Trend přitom není příznivý. V letech 1996 a 1998 při hlasování do Poslanecké sněmovny přišly tři čtvrtiny oprávněných voličů. Při posledních volbách před čtyřmi lety pak už jen 59,48 procenta.

Nejlepší volební klipy mají TOP 09 a Piráti, nejříznější vzkaz poslala Babišovi strana…

„Pravidla jsou nastavena tak, že občan se má konání voleb uzpůsobit, nehledě na jeho zdravotní stav, pracovní závazky, pobyt v zahraničí nebo víkendové aktivity… Přitom by stačilo umožnit hlasovat korespondenčně a do budoucna zvážit využití hlasovacího nástroje, který nosí většina Čechů v kapse - mobilní telefon,“ řekla politoložka Sue Nguyen z organizace „Institut pro Demokracii 21“.

Až za pár dní uslyšíme vzdechy různých politiků, že přišlo hlasovat málo lidí, pamatujme, že to je i jejich velký problém. Nejenom proto, že mnoho voličů dnes politikou pohrdá, ale zejména proto, že možnosti hlasování ve volbách jsou v České republice zastaralé a nemoderní.

Proč má ve volbách propadat tolik hlasů? Je více efektivita či spravedlnost?
Zdevastovaný Zeman aneb Prezidentem budou Ovčáček s Mynářem
Jiří X. Doležal 12. října 2017 • 15:40

Zdevastovaný Zeman aneb Prezidentem budou Ovčáček s Mynářem

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.czKlíčová slova: volby 2017, komentáře, hlasování


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější