nahoru

Selský rozum: Mnoho povyku pro nic kolem filmu o Babišovi

Jiří X. Doležal18. září 2017 • 12:30
1080p720p360p
Trailer k filmu Selský rozum.
• video: 
ČT

Sledovat v neděli, a navíc o dovolené dokumentární film o hospodaření Andreje Babiše je čirý masochismus. Přesto jsem to absolvoval. Jednak ze zvědavosti, jednak pro vás, naše čtenáře. A musím s obrovským překvapením konstatovat, že nic moc.

Anotace filmu Selský rozum je mohutná a monumentální: „Téměř tříletý sběr materiálu na českém venkově, zkoumání toho, jakými tématy žijí zemědělci a podnikatelé v této oblasti, jak a proč fungují dotace, proč se pěstují některé plodiny více a jiné méně a proč v posledních letech ubylo chovů zvěře a jaké to má důsledky na produkci potravin, vedl ve výsledném střihu autory k zaměření na roli Andreje Babiše, styl a důsledky jeho podnikání a následně i politických aktivit, které se stávají jedním z nejvíce určujících faktorů pro českou krajinu, podnikatelské prostředí a brzy nejspíš také pro celý stát.“

Ještě k této lákavé reklamě připočtěte diskusi o tom, zda film do voleb bude, či nebude vysílat Česká televize, rozhodnutí, že vysílat nebude, a z toho vyplývající odér disentu. Jedenáctého září (sic!) unikl film na YouTube s lakonickou poznámkou: „Omlouvám se autorům za šíření, ale zachování demokracie považuji za důležitější než autorská práva.“

Média a elity nahlížejí na politiku očima Prahy. Jenže Babiš a Zeman mají silnou…

Avšak přes výše vyjmenovanou lákavou reklamu je film jedno velké zklamání. Dějově jde o to, že reportéři — Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá — odhalují, že Babiš špatně hospodaří, vykořisťuje své zaměstnance a vyrábí odporné uzeniny z odpadu. Bohužel, všechna tato skandální odhalení již dávno prošla českými médii kromě těch, jež vydává Mafra, a autoři tak de facto vyprávějí všeobecně známá fakta.

Druhá věc je, že film překypuje záběry skryté kamery, přepisy anonymních huhlání, a vše jen proto, aby nějaký anonym ukázal, že veze do Kosteleckých uzenin náklaďák drůbežího separátu. A konečně třetí věcí je pak doslova otřesná práce s kamerou, kde musíme přetrpět dlouhé záběry duchaprázdného výtvarna na traktor, který obdělává českou krajinu. Jediným oživením je, že si reportérka s sebou na natáčení bere malé dítě, ale přes očekávání diváka nedojde k jeho sešrotování do párků.

Vydání Andreje Babiše policii jeho popularitu nijak nesrazilo. Jak je to možné?

Film nepřináší vůbec nic nového a mnohem tvrdší důkazy mnohem širšího spektra Babišových lumpáren již přinesl nejen Reflex, ale i třeba Echo24 nebo Fórum24. Film jen omílá vytlučenou slámu.

Takže vyzývám všechny, kteří se chtějí něco dozvědět o Babišovi — spíše než sledování Selského rozumu doporučuji četbu složení Babišových uzenin, jež najdete na jeho webu. Jako typický příklad Babišovy dobroty jsem pak vybral masný výrobek s poetickým názvem BUŘTÍK: „Masný výrobek tepelně opracovaný. Složení: kuřecí maso 35 %, kuřecí kůže 30 %, vepřové sádlo 18 %, drůbeží maso strojně oddělené 5 %, pitná voda, pšeničná mouka, jedlá sůl, bramborový škrob, rýžová vláknina, směs koření a zeleniny, extrakty koření, stabilizátory E250, E451, dextróza, zvýrazňovač chuti E621, antioxidant E301. Obsah bílkoviny ve 100 gramech výrobku: 12 g.“

Dobrou chuť a hezké volby!

Češi patří mezi nejšťastnější národy světa. Proč je tedy dokáže tolik vytočit Babiš,…
Truchlivý prezident odměňuje Nohavicu. Přichází doba odměňování fízlů a udavačů

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.czKlíčová slova: babiš, Agrofert, film


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Odhad výsledků Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby Jak volit Pravomoci EP

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Zatímco hnutí ANO rozhodne o kandidátce až v lednu, ODS povede do voleb Jan Zahradil, který bude zároveň celoevropským lídrem své frakce. Jedničkou hnutí STAN bude Stanislav Polčák.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
22,460
28,910
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější