Selský rozum: Mnoho povyku pro nic kolem filmu o Babišovi | Reflex.cz
nahoru

Selský rozum: Mnoho povyku pro nic kolem filmu o Babišovi

Jiří X. Doležal18. září 2017 • 12:30
Trailer k filmu Selský rozum.
• video: 
ČT

Sledovat v neděli, a navíc o dovolené dokumentární film o hospodaření Andreje Babiše je čirý masochismus. Přesto jsem to absolvoval. Jednak ze zvědavosti, jednak pro vás, naše čtenáře. A musím s obrovským překvapením konstatovat, že nic moc.

Anotace filmu Selský rozum je mohutná a monumentální: „Téměř tříletý sběr materiálu na českém venkově, zkoumání toho, jakými tématy žijí zemědělci a podnikatelé v této oblasti, jak a proč fungují dotace, proč se pěstují některé plodiny více a jiné méně a proč v posledních letech ubylo chovů zvěře a jaké to má důsledky na produkci potravin, vedl ve výsledném střihu autory k zaměření na roli Andreje Babiše, styl a důsledky jeho podnikání a následně i politických aktivit, které se stávají jedním z nejvíce určujících faktorů pro českou krajinu, podnikatelské prostředí a brzy nejspíš také pro celý stát.“

Ještě k této lákavé reklamě připočtěte diskusi o tom, zda film do voleb bude, či nebude vysílat Česká televize, rozhodnutí, že vysílat nebude, a z toho vyplývající odér disentu. Jedenáctého září (sic!) unikl film na YouTube s lakonickou poznámkou: „Omlouvám se autorům za šíření, ale zachování demokracie považuji za důležitější než autorská práva.“

Avšak přes výše vyjmenovanou lákavou reklamu je film jedno velké zklamání. Dějově jde o to, že reportéři — Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá — odhalují, že Babiš špatně hospodaří, vykořisťuje své zaměstnance a vyrábí odporné uzeniny z odpadu. Bohužel, všechna tato skandální odhalení již dávno prošla českými médii kromě těch, jež vydává Mafra, a autoři tak de facto vyprávějí všeobecně známá fakta.

Druhá věc je, že film překypuje záběry skryté kamery, přepisy anonymních huhlání, a vše jen proto, aby nějaký anonym ukázal, že veze do Kosteleckých uzenin náklaďák drůbežího separátu. A konečně třetí věcí je pak doslova otřesná práce s kamerou, kde musíme přetrpět dlouhé záběry duchaprázdného výtvarna na traktor, který obdělává českou krajinu. Jediným oživením je, že si reportérka s sebou na natáčení bere malé dítě, ale přes očekávání diváka nedojde k jeho sešrotování do párků.

Film nepřináší vůbec nic nového a mnohem tvrdší důkazy mnohem širšího spektra Babišových lumpáren již přinesl nejen Reflex, ale i třeba Echo24 nebo Fórum24. Film jen omílá vytlučenou slámu.

Takže vyzývám všechny, kteří se chtějí něco dozvědět o Babišovi — spíše než sledování Selského rozumu doporučuji četbu složení Babišových uzenin, jež najdete na jeho webu. Jako typický příklad Babišovy dobroty jsem pak vybral masný výrobek s poetickým názvem BUŘTÍK: „Masný výrobek tepelně opracovaný. Složení: kuřecí maso 35 %, kuřecí kůže 30 %, vepřové sádlo 18 %, drůbeží maso strojně oddělené 5 %, pitná voda, pšeničná mouka, jedlá sůl, bramborový škrob, rýžová vláknina, směs koření a zeleniny, extrakty koření, stabilizátory E250, E451, dextróza, zvýrazňovač chuti E621, antioxidant E301. Obsah bílkoviny ve 100 gramech výrobku: 12 g.“

Dobrou chuť a hezké volby!

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.czKlíčová slova: babiš, Agrofert, film


Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější