Dnešek je váš, zítřek je náš aneb Bez Babiše u vlády možná nevznikne budoucí koalice pro změnu | Reflex.cz
nahoru

Dnešek je váš, zítřek je náš aneb Bez Babiše u vlády možná nevznikne budoucí koalice pro změnu

Bohumil Pečinka14. září 2017 • 17:30
Ilustrační kresba.
Ilustrační kresba.
• foto: 
Ivan Steiger

Osmadvacet let po převratu většina Čechů preferuje moderní diktaturu s demokratickou tváří. Soudě podle podpory, která se před říjnovými volbami dostává třem politickým uskupením (ANO, Okamura, komunisté), které mají podobné uspořádání – přímo nebo nepřímo – ve své volební agendě.

Jejich vzestup je usnadněn tím, že ve společnosti sílí opovrhování klasickou demokracií, která udělila tolik práv různým zájmovým skupinám typu Zelených a současně tolik moci úředníkům, že vybudovat například veřejnou stavbu je projekt na desetiletí.

Demokracie se pro stále více lidí stává symbolem tuhého a nepružného systému, takže není divu, že obracejí svou pozornost k moderním diktaturám s demokratickou tváří typu Číny nebo Ruska, kde postavit rychlodráhu je víceméně věcí politického rozhodnutí.

Ve společnosti je současně cítit všeobecné napětí, závist a hledání „nepřátel ve vlastních řadách“, na ně pak pohotově ukazují prstem politici typu Babiše, Okamury nebo Filipa, aby z nich mohli udělat univerzální viníky společenských problémů. Před sedmdesáti lety se veřejně nadávalo na kulaky, křečky a keťasy, dnes na korupčníky.

Evropská komise lže: Odmítla zaplatit ochranu hranic EU v Maďarsku, v jiných zemích ji…

Pocit voličské trojkoalice (ANO, Okamura, KSČM) vyrůstá z toho, že vnímá svět přes majetkové nerovnosti, které přinesl listopad 1989. Navzdory tomu, že podle statistik organizace ekonomicky nejvyspělejších zemí světa (OECD) vydělává desetina lidí s nejvyšším příjmem v České republice v průměru „jen“ 5,6krát více než desetina nejchudších. To řadí Česko na čtvrté místo mezi 35 členskými státy této organizace.

Z hlediska příjmové chudoby jsme dokonce na třetím místě. I tak vítězí postoj oněch tří stran, které se prezentují jako budoucí kladivo na bohatší sousedy. Volební slib hnutí ANO zavést speciální telefonní linku a mailovou adresu na udávání ještě za tepla je toho pěknou ilustrací.

Na druhou stranu: všechno zlé je k něčemu dobré. Je možné, že někdo hodně nahoře zkouší naše postoje, naši víru a naši malověrnost. Jinak řečeno: bez tlaku sovětského Ruska by nevzniklo NATO ani Evropská unie. Dost možná, že bez Babiše u vlády nevznikne budoucí koalice pro změnu, která dokáže sloučit demokracii s efektivitou.

Jak to napsal Pavel Tigrid na titulu jedné své knihy: Dnešek je váš, zítřek je náš.

Kometou voleb bude i Václav Klaus mladší. Političtí soupeři se mají na co těšit. Jaké…
Nikdo šikovný už nechce kandidovat ve volbách! Zeman nepřímo rozvrátil demokratický systém

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP


Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější