Blíží se volby: Jak skloubit populismus, závist a úspory veřejných financí? | Reflex.cz
nahoru

Blíží se volby: Jak skloubit populismus, závist a úspory veřejných financí?

Petr Kolman13. září 2017 • 07:00
Ilustrační koláž.
Ilustrační koláž.
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Mám dvě krátké poznámky k veřejným financím. Je zapotřebí šetřit, slyšíme ze všech stran. Nicméně česká vláda se rozhodla těsně před volbami, jak jinak, zvednout platy učitelům, úředníkům a de facto celému veřejnému sektoru. Růst platů o deset procent (ne promile, jak by asi glosoval satirik a politik František Ringo Čech) od listopadu letošního roku se bude týkat mj. vojáků a příslušníků bezpečnostních složek. Od ledna příštího roku by se pak měly zvednout o deset procent platové tarify ve zdravotnictví. Pro vyšší informační komplexnost dodejme, že platy ve školství porostou o krásných patnáct procent.

Ale politici, pozor, lidé jsou ze své prapodstaty nevděční, přidáte jim, neváží si toho. A ještě brblají, že měli dostat přidáno už dávno a mnohem více, no znáte přece své obyvatelstvo. A pak nakonec stejně volí někoho jiného, či se neuráčí k volbám vůbec přijít. Navíc tím ještě zatížíte státní rozpočet, darmo mluvit, dodal by každý zkušenější student politologie.

Co naopak v Česku skvěle funguje, je závist. Takže ti, co nedostali přidáno, ano, mám (v nadsázce) na mysli všelijaké parazity z privátu a živnostníky, ještě závidí a nevolí vás pak, milí vládní politici, tuplem...

Kometou voleb bude i Václav Klaus mladší. Političtí soupeři se mají na co těšit. Jaké…

Přináším kreativní nápad. Co takhle snížit třeba učitelkám matematiky (ty stejně každý nesnáší) plat o 15 procent? Zbytek populace bude nadšený, že to nedopadlo na něj, a ještě bude mít škodolibou radost a hlavně nebude závidět. Hlasy jsou doma, milá vládo. A ještě se ušetří, pánové.

Poznámka druhá

Zaujalo mne, že vznikla politická strana Sportovců. Přesněji hnutí Sportovci pro společnost se tento nový politický projekt nazývá. Je tam řada (zejména bývalých) sportovních celebrit, např. lídrem pražské kandidátky Sportovců je někdejší populární fotbalista Ladislav Vízek.

Vše o volbách na Reflex.cz >>>

Nedávno jsem v papírových novinách (odbočka pro mladší čtenáře, ano, papírové deníky skutečně stále existují) četl článek, kde se vyjadřovali reprezentanti tohoto hnutí. Bývalý basketbalista sděloval – je trestuhodné, jak se tu zapomíná na košíkovou. Následoval bývalý hokejista – nikdo zde neříká, jak se zapomíná na financování ledního hokeje. Pak tam byla citována tuším bývalá atletka zvěstující, že se výrazně podceňuje veřejné financování atletiky, až se vyjmenovaly asi všechny sporty světa, a světe div se, ČR je všechny zapomíná pořádně financovat.

Což je na stranu druhou spravedlivé, sportovci si mezi sebou nezávidí. Bylo by smutné, kdyby třeba vodní pólo bylo podfinancované a curling naopak přeplácen.

Češi patří mezi nejšťastnější národy světa. Proč je tedy dokáže tolik vytočit Babiš,…

Volič čtoucí si noviny v metru si řekne – jo, sport, ten je podceňován, mají pravdu. Kdo rozumný by byl proti podpoře sportu.

Férové by však bylo, kdyby např. zmínění Sportovci pro společnost řekli spoluobčanům jasně – dejte více peněz na fotbal, ale snižte o to platy učitelů, či dejme více veřejných financí na tenis a snižme financování např. dětské onkologie.

Závěr

Mám za to, že součástí volebních slibů v moderním a slušném státě by se mělo stát i řečení pověstného B, tedy kde se na to vlastně ve veřejné kase vezme?

Pokud se politici nepolepší, nemožno vyloučit, že možná na to jednou bude muset vzniknout i nový správní orgán – Úřad pro dohled nad financováním předvolebních slibů.

Jak ve volbách kroužkovat? Dozvíte se zde >>>

Pokud nebude Andrej Babiš premiérem či ministrem, jeho politický svět se může rychle …
Babiš chce zmírnit EET. Ale kam s koupenými e-pokladničkami? Na pole u Čapího hnízda

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.czKlíčová slova: volby 2017, populismus, sliby, ekonomika, mzdy


Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější