Otevřete oči a volte Svobodné! | Reflex.cz
nahoru

Otevřete oči a volte Svobodné!

Petr Mach10. září 2017 • 16:15
Předseda Svobodných Petr Mach oznámil 30. srpna v Praze rezignaci na post europoslance kvůli tomu, aby se mohl naplno věnovat kampani své strany pro sněmovní volby.
Předseda Svobodných Petr Mach oznámil 30. srpna v Praze rezignaci na post europoslance kvůli tomu, aby se mohl naplno věnovat kampani své strany pro sněmovní volby.
• foto: 
Nguyen Phuong Thao / Reflex

Kandidát za ODS Václav Klaus ml. v rozhovoru na reflex.cz řekl, že má sice „program Svobodných ve velké oblibě“, že „obdivuje zásadovost Svobodných“, ale že volič má "zavřít oči a volit ODS."

Nekritizoval bych ODS a hleděl bych si prezentace programu vlastní strany, kdyby jejich prominentní kandidát neříkal, že „zásadovost je o ničem“ a neříkal, že „kdo chce hájit program Svobodných, musí v Praze volit ODS“. To mě vytočilo a musím se ozvat. Volič, který hájí program Svobodných, nepotřebuje takovéto nejapné rady od soupeře.

Připomeňme si, před čím má volič podle Klause mladšího zřejmě „zavírat oči“, a co v praxi znamenalo krédo, že „zásadovost je o ničem“.

Václav Klaus ml.: Nohavica hodně přispěl k naší svobodě
Marek Stoniš 7. září 2017 • 15:52

Václav Klaus ml.: Nohavica hodně přispěl k naší svobodě

Otevřme oči a osvěžme si paměť!

ODS vždy mluvila o tom, jak chce nízké daně a jak nám Brusel škodí. Jak to ale bylo, když ODS naposledy vládla?

Nejprve od roku 2010 zvýšili daň z příjmu fyzických osob o 1200 Kč ročně (nazvali to "povodňová stokoruna"). Pak zavedli srážkovou daň 15 % z úroků ze stavebního spoření. Zavedli zdanění důchodů pro důchodce s celkovými příjmy nad trojnásobkem průměrné mzdy. Zavedli 50% daň z podpor ke stavebnímu spoření. Zvýšili dálniční poplatek pro osobní auta z 1200 Kč na 1500 Kč a mýtné pro nákladní vozy zvedli o čtvrtinu. Zvýšili sazby daně z cigaret z 2,05 Kč na 2,10 Kč/kus a volného tabáku z 1340 na 1400 Kč na kilogram. Pro řidiče jezdící na plyn zavedli od ledna 2012 daň ze stlačeného zemního plynu ve výši 500 Kč za tunu. Zvýšili spodní sazby DPH z 10 % na 14 % u potravin, léků, tepla, vody, dopravy, knih a dalších položek. Zavedli 32% daň z povolenek na emise při výrobě tepla a elektřiny. V roce 2012 pak prosadili ve sněmovně další zvýšení DPH ze 14 % na 15 % u spodní sazby a z 20 % na 21 % u horní sazby. Dětské pleny zařadili do vyšší sazby a zvýšili tak jejich zdanění ze 14 na 21 %. Schválili zvýšení daně z převodu nemovitosti ze 3 % na 4 %. Schválili zrušení slev na dani pro živnostníky a zvýšení daně z příjmu fyzických osob z 15 na 22 % pro lidi s příjmy nad čtyřnásobkem průměru, nazvali to solidární přirážka. Zrušili strop pro placení zdravotního pojištění a zdanění lidí s nadprůměrnými příjmy tak zvýšili o 13,5 procenta. Nezapomněl jsem na něco?

Říkali, jak nechtějí předávat pravomoci na Evropskou unii, ale prosadili Lisabonskou smlouvu, která znamenala předání nových pravomocí na Brusel a zmenšení váhy hlasu České republiky při hlasování na Radě ministrů o směrnicích, jako je třeba ta o omezování zbraní, nebo o migračních kvótách.

Je hezké, že dnes ODS říká, že chce zrušit daň z převodu nemovitosti. Ale chce to opravdu, když to byla naposledy ona, kdo zvýšil její sazbu o třetinu? Je hezké, že ODS říká, že nechce euro, ale když měla možnost navrhnout pro Českou republiku trvalou výjimku z eura, nikdy to neudělala, ani za Topolánka, když se jednalo o Lisabonské smlouvě, ani za Nečase, když Merkelová prosadila další změnu smlouvy.

ODS dnes říká, že s Babišem, do vlády nepůjde. Ale ještě v březnu Václav Klaus ml. říkal, že ODS může jít do vlády s Babišem, když bude mít okolo 15 procent, prý aby tím ochránili demokracii v naší zemi. 

Vše o volbách 2017 na Reflex.cz >>>

Ministerstvo financí zvýšilo příjmy o 21 miliard, na platy to nestačí, prohlásil Pilný

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz

Petr MachVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější