Politický tlak v Babišově kauze skutečně existuje! | Reflex.cz
nahoru

Politický tlak v Babišově kauze skutečně existuje!

Jiří X. Doležal7. září 2017 • 10:20
Babiš hřímal u pultíku a nakonec řekl, že se svěří do rukou zákona.
Babiš hřímal u pultíku a nakonec řekl, že se svěří do rukou zákona.
• foto: 
Foto Aha! – Martin Přibyl, ara

Pozorně jsem sledoval vystoupení Andreje Babiše v Poslanecké sněmovně při debatě o jeho vydání policii k trestnímu stíhání. A Babiš mne — přestože jsem tomu dřív nevěřil — svými slovy opravdu přesvědčil, že v jeho a Faltýnkově kauze politický tlak skutečně existuje.

Než začnu předkládat argumenty, že Babišova kauza skutečně je zpolitizovaná, musím nejprve uvést na pravou míru Babišovo heroické gesto. To, že hlasoval pro své vydání k trestnímu stíhání v cause zneužití dotací na Čapí hnízdo, totiž není změna názoru, ale sice hloupé, leč pro jeho voliče jistě působivé gesto. Kdyby totiž s panem Faltýnkem hlasovali proti svému vydání, Poslanecká sněmovna by je vydala stejně, proti vydání byla — kromě poslanců za ANO, kteří z hlasování odešli — jen čtveřice poslanců a pro vydání zbytek sněmovny. Pro Babišovo vydání hlasovali 123 poslanci. Takže kdyby Andrej hlasoval proti svému vydání, jen by tím zdůraznil, že má fakt strach, ale stejně by jej dostala do rukou policie.

Ale k té politizaci: Ano, kauza je zpolitizovaná. Vlastník nejsilnějšího politického subjektu v této zemi, v reálu nejsilnější politik, opakovaně napadl policii, že je podjatá a nekoná podle zákona. Učinil to hned na začátku svého parlamentního projevu na vydávací schůzi a zopakoval to, kdykoliv mohl. Cituji: „Pro mě je to zpolitizovaná kauza, která má ovlivnit volby, je to o tom načasování. Máme 45 dní do voleb. Je to o tom, kdo to vyšetřuje — kontroverzní policista –, a o tom, co leží v té žádosti a jak skandálně byla napsaná. Je to deset let stará kauza, policie píše nesmysly.“

Sněmova vydala Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo

Nebo z pana velkouzenáře při jeho projevu ve sněmovně vypadlo: „Já v tom žádnou trestní kauzu nevidím. Vidím volby.“ Na večerní tiskovce opakoval skoro totéž: „Pro mě je to zpolitizovaná kauza, která má ovlivnit parlamentní volby. Je to o tom načasování, je to o tom, kdo ji vyšetřuje, je o tom, jak skandálně ta žádost byla napsaná.“

Přitom připomínám, že pan Babiš má samozřejmě jako každý jiný spořádaný občan zásadní morální povinnost jakékoliv politické zneužití policie okamžitě hlásit GIBS a podat ve věci trestní oznámení. Spiknutí policie proti politikovi by bylo zásadním útokem na demokracii. Přesto žádné podání pan Babiš nepodal, médiím o svých obviněních na adresu policie neukázal sebemenší důkaz, a ve večerním vystoupení v Událostech dokonce přímo obvinil vyšetřovatele, který jeho kauzu zapracovává, z trestné činnosti a zkompromitovanosti.

Babiš chce zmírnit EET. Ale kam s koupenými e-pokladničkami? Na pole u Čapího hnízda

Takže: Ano, pan Babiš už svou kauzu opravdu řádně zpolitizoval a nevíme, kam až je schopen zajít. Dalo se to samozřejmě čekat. Ale můžeme z toho my novináři vyvodit jisté předpoklady. Takže prosím všechny kolegy, kdyby úplně náhodou dostali na Babišova vyšetřovatele nějaké kompromitující materiály, minimálně dvakrát ověřte, zda je nevyrobila bezpečnostní divize Agrofertu. A prosím všechny státní zástupce, aby Babišova vyšetřovatele hlídali jako oko v hlavě a možná mu dali i ochranku. 

Jak vypadají volební preference najdete zde >>>

Režisérka Sommerová: Volit Babiše je nemravnost. Je to zlo, které ohrožuje naši svobodu
Babišův spis poslanci nedostanou. Plně policii chápu...
Jiří X. Doležal 23. srpna 2017 • 21:57

Babišův spis poslanci nedostanou. Plně policii chápu...

 Jak kroužkovat kandidáty ve volbách? Čtěte zde >>>

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.czKlíčová slova: babiš, stíhání, vydání, Sněmovna


Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Hra kolem úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové aneb Dobří mrtví a zlí mrtví
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí
PREMIUM X Milan Tesař: Divoké sny maxipsa Babiše aneb Pekelné reakce na smrt Karla Gotta

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější