Předvolební námět: Proč i jeden poslanec může podávat návrhy zákona? | Reflex.cz
nahoru

Předvolební námět: Proč i jeden poslanec může podávat návrhy zákona?

Petr Kolman28. srpna 2017 • 16:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Petr Topič / Mafra / Profimedia

In media res: Na českém ústavním právu mne dlouhodobě fascinuje fakt, že i jeden samojediný poslanec může podat návrh zákona anebo pozměňující návrh zákona. V čem možno spatřovat problém? Vysoce systémově nevhodným shledávám, že návrh nemusí podávat poslanecký klub, či alespoň skupina poslanců, ale může tak činit i zmíněný jednotlivý poslanec.

To činí legislativní proces a následně i český právní řád stále nepřehlednějším. O rozsáhlosti a nepřehlednosti českého práva, které je mnohdy obtížně uchopitelné i pro právníky, byly popsány již kilogramy papíru. Jak se v tom má pak běžný občan-neprávník vyznat? A hlavně, jak pak má vše trvale dodržovat?

Přemýšlivějšího čtenáře asi napadne úskalí – jednotlivý poslanec může snáze „naslouchat“ i hlasům různých lobbistů. Samozřejmě tím netvrdím, že každý lobbista či jeho aktivita musí být vždy špatní, či dokonce korupční.

Vše o parlamentních volbách 2017 na Reflex.cz >>>

Malá odbočka – v souvislosti s lobbingem vítám aktivity současného ministra pro lidská práva a legislativu Jana Chvojky, jenž si dal za cíl zákonnou regulaci lobbingu. Mám za to, že alespoň základní pravidla pro lobbing v Česku měla být již dávno. Je smutné, že 27 let po revoluci je ještě nemáme.

Služební zákon: Chce státní správa skutečně nalákat do svých řad kvalitní lidi?

Docela mne zaráží, že různé protikorupční neziskové organizace v rámci svého boje výrazně nepředkládají návrhové projekty právě tímto směrem. Pokud někde možno spatřovat skutečně pro korupci pootevřená parlamentní vrátka, tak je to podle mého soudu právě v tom, že každý jediný poslanec může podat návrh zákona anebo pozměňující návrh zákona.

Blíží se volby do PSP, bezesporu nejdůležitější volby za poslední roky. Zvolebnívá se!

Velice bych přivítal, jestliže by některá z kandidujících stran navrhla, a hlavně následně prosadila změnu ústavy směrem k tomu, že návrhy zákonů (respektive pozměňující návrhy zákonů) budou moci předkládat pouze a jen skupiny poslanců, či ještě lépe výlučně poslanecké kluby. Tedy rozhodně ne solitérní poslanci, u nichž je mnohem vyšší obava, že se mohou dostat do negativní sféry vlivu různých „loutkářů“.

Senátor Veleba: Je premiér svině? Zeman má pravdu, Sobotka je křivák a pokrytec
Martin Krepindl; Info.cz 27. června 2017 • 09:41

Senátor Veleba: Je premiér svině? Zeman má pravdu, Sobotka je křivák a pokrytec

Toto nebezpečí je dle názoru autora komentáře ještě vyšší u „opuštěných“, avšak současně zkušených (letitých) poslanců znajících dobře parlamentní procedury a finesy, kteří již vědí, že už nikam příště nebudou moci kandidovat. A, nedej bože, se musí zabezpečit na léta budoucí... Asi rozumíte.

V rámci genderové korektnosti na závěr uvádím, že všude tam, kde jsem výše hovořil o poslancích, jsem měl na mysli přirozeně i poslankyně.

Autor je právník a publicista

Pelikán manipuluje s autorským zákonem. Tohle má být příští ministr vnitra?

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.czKlíčová slova: volby 2017, poslanci, zákony, lobbing


Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější