Předvolební námět: Proč i jeden poslanec může podávat návrhy zákona? | Reflex.cz
nahoru

Předvolební námět: Proč i jeden poslanec může podávat návrhy zákona?

Petr Kolman28. srpna 2017 • 16:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Petr Topič / Mafra / Profimedia

In media res: Na českém ústavním právu mne dlouhodobě fascinuje fakt, že i jeden samojediný poslanec může podat návrh zákona anebo pozměňující návrh zákona. V čem možno spatřovat problém? Vysoce systémově nevhodným shledávám, že návrh nemusí podávat poslanecký klub, či alespoň skupina poslanců, ale může tak činit i zmíněný jednotlivý poslanec.

To činí legislativní proces a následně i český právní řád stále nepřehlednějším. O rozsáhlosti a nepřehlednosti českého práva, které je mnohdy obtížně uchopitelné i pro právníky, byly popsány již kilogramy papíru. Jak se v tom má pak běžný občan-neprávník vyznat? A hlavně, jak pak má vše trvale dodržovat?

Přemýšlivějšího čtenáře asi napadne úskalí – jednotlivý poslanec může snáze „naslouchat“ i hlasům různých lobbistů. Samozřejmě tím netvrdím, že každý lobbista či jeho aktivita musí být vždy špatní, či dokonce korupční.

Vše o parlamentních volbách 2017 na Reflex.cz >>>

Malá odbočka – v souvislosti s lobbingem vítám aktivity současného ministra pro lidská práva a legislativu Jana Chvojky, jenž si dal za cíl zákonnou regulaci lobbingu. Mám za to, že alespoň základní pravidla pro lobbing v Česku měla být již dávno. Je smutné, že 27 let po revoluci je ještě nemáme.

Služební zákon: Chce státní správa skutečně nalákat do svých řad kvalitní lidi?

Docela mne zaráží, že různé protikorupční neziskové organizace v rámci svého boje výrazně nepředkládají návrhové projekty právě tímto směrem. Pokud někde možno spatřovat skutečně pro korupci pootevřená parlamentní vrátka, tak je to podle mého soudu právě v tom, že každý jediný poslanec může podat návrh zákona anebo pozměňující návrh zákona.

Blíží se volby do PSP, bezesporu nejdůležitější volby za poslední roky. Zvolebnívá se!

Velice bych přivítal, jestliže by některá z kandidujících stran navrhla, a hlavně následně prosadila změnu ústavy směrem k tomu, že návrhy zákonů (respektive pozměňující návrhy zákonů) budou moci předkládat pouze a jen skupiny poslanců, či ještě lépe výlučně poslanecké kluby. Tedy rozhodně ne solitérní poslanci, u nichž je mnohem vyšší obava, že se mohou dostat do negativní sféry vlivu různých „loutkářů“.

Senátor Veleba: Je premiér svině? Zeman má pravdu, Sobotka je křivák a pokrytec
Martin Krepindl; Info.cz 27. června 2017 • 09:41

Senátor Veleba: Je premiér svině? Zeman má pravdu, Sobotka je křivák a pokrytec

Toto nebezpečí je dle názoru autora komentáře ještě vyšší u „opuštěných“, avšak současně zkušených (letitých) poslanců znajících dobře parlamentní procedury a finesy, kteří již vědí, že už nikam příště nebudou moci kandidovat. A, nedej bože, se musí zabezpečit na léta budoucí... Asi rozumíte.

V rámci genderové korektnosti na závěr uvádím, že všude tam, kde jsem výše hovořil o poslancích, jsem měl na mysli přirozeně i poslankyně.

Autor je právník a publicista

Pelikán manipuluje s autorským zákonem. Tohle má být příští ministr vnitra?

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.czKlíčová slova: volby 2017, poslanci, zákony, lobbing


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější