nahoru

Máme malý STAN a ambice tak velké?

Petr Kolman 25. srpna 2017 • 15:30
Dalibor Dědek (druhý zprava) se spolustraníky.
Dalibor Dědek (druhý zprava) se spolustraníky.
• foto: 
Foto ČTK

Nejprve jsem uvažoval o rozverném pozdně letním titulku – Dědek opouští STAN, ale takový by se hodil spíše do bulváru, ne pro přemýšlivé čtenáře Reflexu. Nicméně, co v posledním čase předvádí hnutí STAN, věru nemá ke klauniádě nijak daleko.

Miliardář Dědek tvrdí, že kandidátku STAN opouští po přátelské dohodě s jejich vedením, no tomu bude asi věřit jen úplný naivka. No, řekněme si na rovinu, dlouho tam nepobyl. I když za kampaň patrně utratil více, než vydají některé menší straničky za předvolební kampaň celou.

Nový Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí bude muset patrně najmout nového pracovníka, aby komplexně vyhodnotil, zda Dědkovy investice také STAN započítat do limitu, patrně pomůže zaměstnanci, který již (alespoň doufejme) řeší, jak (ne)započítat dřívější peněžní vydání, která již udělali STANisté (kdyby žil Miloslav Šimek, možná by z toho udělal SaTANisté), dohromady s křesťanskými demokraty.

Kdo i o prázdninách sledoval alespoň okrajově české politické dění, ano, i takoví zapálení občané se stále najdou, si dozajista povšiml, že vládní lidovci před pár týdny vyhlásili, že namísto předtím dohodnuté volební koalice s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) upřednostňují svoji oddělenou kandidaturu.

Co je pro naši tematiku zásadní, lidovci STAN jasně nabídli, aby zástupci tohoto politického subjektu zůstali na lidoveckých kandidátkách! A to takovým způsobem, jak se obě strany předtím dohodly. Dodejme, že to byla nabídka velice velkorysá. Kdyby ještě žil můj děda, řekl by pravděpodobně ironicky: Na lidovce až nebývale.

Připomeňme si: pro STAN bylo počítáno se šesti místy volebních lídrů! A pozor, dalších osm gazdíkovců či Farských by bylo na krásných (a hlavně s největší měrou pravděpodobnosti volitelných) druhých místech kandidátních listin. Kdo vám tohle dneska dá, přátelé starostové?

Vše o parlamentních volbách 2017 na Reflex.cz >>>

Co více si takové malé hnutí může přát? pravil by i student druhého ročníku politologie a odešel by na brigádu do řetězce rychlého občerstvení. Nicméně „nezávislým Starostům“ se to zdálo asi málo. A nabídku nepřijali. Nepochopitelné!

Pro pět ran do „starosty“, může mi někdo rozumný vysvětlit, proč to vlastně nechtěli přijmout? Vždyť to byla nabídka snů a nemuseli se pak handrkovat s nějakými (byť možná slušnými, ale politicky nezkušenými) miliardáři ze severu.

Nechci být vůči jinak, alespoň dříve, relativně sympatickému starostovskému hnutí ironický, ale myslíte si, že se STAN samostatně do PSP dostanou? Já tedy určitě ne, a po zmatcích s panem Dědkem už vůbec.

Sečteno: Nepřijetí nabídky od KDU pokládám za takřka bláznivé a politicky nezralé. Už od Masaryka platí, že politika se lépe dělá z poslaneckých lavic než zvenku. Amen!

Autor je právník a publicista

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.czKlíčová slova: volby, STAN, Starostové, Dalibor Dědek


Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Joe Biden Termíny voleb

Americké prezidentské volby probíhají kvůli složitému systému po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začaly primárkami. Předvolební průzkumy ukazují, že Donald Trump to bude mít s obhajobou velmi těžké. Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.