Omilostní Zeman svého kamaráda Babiše? | Reflex.cz
nahoru

Omilostní Zeman svého kamaráda Babiše?

Jiří X. Doležal14. srpna 2017 • 16:30
Miloš Zeman navštívil Čapí hnízdo na pozvání Andreje Babiše
Miloš Zeman navštívil Čapí hnízdo na pozvání Andreje Babiše
• foto: 
ČTK

Ovčáčkovy tweety jsou skoro tak slavné jako tweety Donalda Trumpa. Z jejich analýzy v době po žádosti o vydání Babišfalta policii se rýsuje jedno možné řešení současné krize, k němuž by mohl sáhnout prezident republiky Miloš Zeman.

Mocenská osa Ovar–Ojeb není nic nového, vzájemná náklonnost obou gentlemanů se projevila v politice opakovaně. Nyní však nastává možnost, že by Zeman mohl Babišovi pomoct z velké šlamastiky, ve které se pan velkouzenář momentálně nachází. Policie žádá Poslaneckou sněmovnu o Ojebovo vydání. Ale na všechna policejní stíhání existuje účinná náplast, jež podobné bolístky umí vyléčit doslova jedním podpisem. Ona náplast se jmenuje milost prezidenta republiky. Pokud Babiše a Faltýnka sněmovna vydá ke stíhání, může prezident doslova jak mávnutím kouzelného proutku celý proces zastavit a Babišovi ušetřit starosti.

Onen kouzelný proutek — prezidentská milost — by sice vyvolal mezi příčetnými občany vlnu protestů, ale to může být panu prezidentovi úplně jedno. Jeho voliči — podobně jako voliči Babiše — totiž na zdravý rozum a elementární spravedlnost nevěří, voliči obou pánů jsou fanatickou sektou, která bezmyšlenkovitě přežvykuje a nekriticky obdivuje své hrdiny — Zemana a Babiše. Takže ta milost by pro prezidenta ani pro Babiše nepřinesla žádné negativní side efekty.

Babiše aféra ve volbách nepoškodí, jeho voliči jsou sekta
Jiří X. Doležal 12. srpna 2017 • 07:48

Babiše aféra ve volbách nepoškodí, jeho voliči jsou sekta

Možnost prezidentské milosti za dotační podvod pro Babiše se jeví poměrně pravděpodobná, i když se podíváme na tweety Zemanovy pravé ruky — jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka. První Ovčáčkova (tudíž Zemanova) reakce z desátého srpna na článek v médiích o žádosti o Babišovo vydání zněla: „Jak se tohle bude započítávat do volební kampaně, to věru nevím. Bezúplatné plnění?“ Pan prezident a jeho mluvčí dávají najevo neurčitou nelibost nad stíháním a skutečnost, že policie chce obvinit pravděpodobného vítěze podzimních voleb, protože kradl, je nechala zcela chladnými.

Dvanáctého srpna pak Ovčáček píše na Twitter: „To je ale všude ticho! Co to OKD? Že on nám ho odnesl čáp...“ Jasně, v momentě, kdy chtějí stíhat šéfa ANO, je přece čas připomínat staré Sobotkovy kostlivce, to dá rozum. Následně Ovčáček říká aktuálně.cz, že sestavováním vlády po volbách prezident jmenuje vítěze voleb, tedy i v momentě, kdy ten vítěz voleb bude náhodou zrovna stíhán pro zlodějiny. Později v sobotu Ovčáček tweetuje: „TOP 09 se nelíbí, že premiérem bude jmenován vítěz voleb. Demokracie se už partaji M. Kalouska asi nezamlouvá, a tak nás táhne na Východ.“ Jasně, to, že Babiš kradl, znamená, že nás Kalousek táhne na Východ, to přece dá rozum! Osa Babiš–Zeman je evidentně potvrzena.

Proč chce policie stíhat Babiše až nyní, dva měsíce před volbami? Spis byl hotový v…

V neděli třináctého jsem tedy panu mluvčímu zavolal, zda Zeman chystá pro Babiše milost. Ovčáček odpověděl šalamounsky: „Neuvažuje. Zatím ani nebylo zahájeno trestní stíhání.“ Jasně. Takže pan prezident momentálně neuvažuje, ale pokud Babiše vydají a trestní stíhání zahájí, možná se jeho postoj změní. Podobně, jako se změnil jeho postoj ke jmenování premiéra, jemuž hrozí trestní stíhání. V době krize kolem Nečasovy vlády něco takového odmítal. Ale Babiše by, jak sdělil aktuálně.cz, v případě jeho volební výhry jmenoval premiérem bez váhání. Takže myslím, že si může pan velkouzenář Babiš v klidu odfrknout. Pokud by ho skutečně sněmovna vydala, prezidentská milost to jistí.

Bohumil Pečinka: Svatba jako volební kampaň. Babiš je sen českých žen a Monika je jako…
Vláda by měla vyměnit eurokomisařku Jourovou, její výroky na adresu Polska jsou…

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější