Hnutí STAN si zahraje poslední pokerovou partii. Přijde i o své trenýrky? | Reflex.cz
nahoru

Hnutí STAN si zahraje poslední pokerovou partii. Přijde i o své trenýrky?

Jiří Štefek25. července 2017 • 10:20
Petr Gazdík - ilustrační snímek.
Petr Gazdík - ilustrační snímek.
• foto: 
Milan Malíček / Právo / Profimedia

Celostátní výbor hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude v úterý řešit zapeklitý problém. Minulý týden ho lidovci vyzvali ke změně formy spolupráce pro nadcházející sněmovní volby. Chtějí, aby zástupci STAN vstoupili přímo na lidovecké kandidátky, čímž by pro KDU-ČSL takřka jistě zmizelo riziko politické smrti při potenciálním nezískání potřebných 10 procent.

Na úvod je potřeba připomenout a zdůraznit, že koaliční smlouva mezi KDU-ČSL a STAN dosud nikým nebyla vypovězena a formálně tak stále platí. Nicméně všeobecně se už má za to, že lidovci už mají jasno a své partnery postavili před hotovou věc. Rozhořčená reakce STAN na rozhodnutí lidovců je proto poměrně logická. Stejně lidsky pochopitelné jsou i reakce některých jejích čelných představitelů hnutí, kteří vyzvali, aby starostové šli do voleb sami.

Když však odhrneme emoce stranou a na celou záležitost se podíváme s chladnou hlavou, zjistíme, že hnutí STAN hraje s velice nízkými kartami a na výběr už moc nemá. Upřímně řečeno, už nyní je v kůži hráče pokeru, který hraje o své trenýrky. Od stolu sice může odejít ve vypůjčeném kabátě, ale také jej mohou jako naháče vykopnout z kasina zadním vchodem.

Vše o parlamentních volbách 2017 na Reflex.cz >>>

Ona případná post-pokerová nahota by pro STAN ale až zas takovým trestem nebyla. Ostatně posuďte sami. Pro propagaci společného projektu s lidovci až na světlé výjimky toto hnutí neudělalo vůbec nic. Snaha o prezentaci vlastních témat či osobností se limitně blížila nule. Pak se ale nikdo nemůže divit, že řada lidí oslovených v průzkumech žila v mylném přesvědčení, že STAN stále spolupracuje s TOP 09 či netušila, že k uzavření spolupráce s KDU-ČSL vůbec někdy došlo. A co hůř, někteří zástupci STAN po šťouchanci od lidovců začali prohlašovat, že přítomnost ve Sněmovně pro ně vlastně není zas až tak klíčová, když už sedí na radnicích či v regionech... Tomu se říká slušný vlastní gól.

Spolupráce s lidovci byla a je především osobním projektem šéfa STAN Petra Gazdíka. Ten byl i jako jeden z mála vidět a angažoval se. Teď bude v nezáviděníhodné situaci. Na úterním zasedání špiček STAN navrhne, kudy dál. Různých modifikovaných řešení je několik, přičemž z pohledu Petra Gazdíka jsou všechna špatná. Spojit své jméno by ale měl jen s některými.

Nejhorším výsledkem by bylo, kdyby se mu hnutí rozdrolilo na více skupinek a dál by každá z těchto skupinek jela na vlastní pěst. Některé z nich by šly na lidovecké kandidátky, některé by udělaly vlastní truckandidátky a zbylé by nešly do voleb vůbec. Svým spolustraníkům by proto měl Gazdík navrhnout následující: buď CELÉ hnutí a všichni jeho kandidáti vstoupí na kandidátky KDU-ČSL a tuto pomyslnou hořkou pilulku rychle spolknou a nebo nepůjdou do voleb vůbec.

Představa některých představitelů STAN, že by hnutí šlo do voleb samostatně a uspělo v nich, snad nelze brát ani jako pokus o pozdně aprílový žert. Nemají nejmenší šanci. Pokud si delegáti zvolí čtvrté, páté či jiné x-té řešení, jenž udělá z celé záležitosti ještě větší bramboračku, měl by Gazdík vstát od stolu a rezignovat na svoji funkci.

Ne celou věc je potřeba pohlédnout ještě z jiného úhlu. Pokud se starostovské hnutí vyvlékne ze spolupráce s lidovci a půjde do voleb samotné, čeká ho prohra a natluče si nos. Pro řadu voličů to může znamenat určitý signál před příštími komunálními a senátními volbami, které se konají za rok na podzim a v nichž starostové budou obhajovat mnoho pozic. Podtrženo sečteno, starosty čeká přetěžká Sophiina volba. Nyní už jde jen o to, nedostat potupné dva kanáry, ale uhrát alespoň v každém setu jeden game.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější