nahoru

Česko po volbách: 30 procent propadlých hlasů a vláda jedné strany

Miroslav Cvrček27. června 2017 • 12:45
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek.
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek.
• foto: 
Petr Hloušek / Právo / Profimedia

V pondělí zveřejněný průzkum volebních preferencí od CVVM někoho nadchne a někoho vyděsí. Nejpopulárnějšími stranami jsou ANO Andreje Babiše (krycí jméno Bureš) a KSČM Vojtěcha Filipa (krycí jméno Falmer). Je tu ale jedna věc, která na první pohled úplně patrná není.

To, že by ANO a KSČM měly spolu ve sněmovně většinu, to jasné je. Někoho to děsí, ale ať si o hnutí ANO myslíme cokoliv, tohle nehrozí. Stát se však může jiná věc.

Výsledky průzkumu CVVM, červen 2017.

Při pohledu na volební model, v němž by ANO získalo 34 procent hlasů od lidí, kteří půjdou volit, trochu zapadne, kolik hlasů je na pokraji propadnutí. Tedy kolik hlasů míří stranám, jež se do sněmovny nedostanou. Čistě podle průzkumu CVVM by to bylo 28,5 procenta.

Vše o parlamentních volbách 2017 na Reflex.cz >>>

KDU-ČSL kandiduje se Starosty v koalici a potřebují 10 procent hlasů. Ty ale podle průzkumu nemají. V takovém případě by ve sněmovně bylo jen pět stran: ANO, KSČM, ČSSD, ODS a TOP 09. Po přepočtení podílů preferencí jen na tyto strany má náhle ANO skoro 44 procent hlasů „sněmovních voličů“. A pokud neuspěje ani TOP 09, pak to bude téměř 48 procent získaných hlasů ze stran, jež se do sněmovny dostanou.

Babiš nepřišel do ČT, ale v ten samý den diskutoval na slovenské televizi TA3. Náhoda…

Ve druhém scénáři je díky mírným většinovým prvkům našeho volebního systému prakticky jisté, že by ANO mělo v dolní komoře Parlamentu většinu. Ale i kdyby se topka do sněmovny dostala, není sněmovní většina úplně vyloučena. Topka totiž právě kvůli mírným většinovým prvkům volebního systému patrně v některých krajích nezíská vůbec žádného poslance. Totéž se v jednom dvou krajích může stát i ČSSD nebo ODS. To nahraje velkým stranám, respektive jediné velké straně — ANO.

Česko se tedy výrazně přibližuje vládě jedné strany.

Blíží se volby. Babiš se distancuje od EET
Jiří X. Doležal 23. června 2017 • 15:48

Blíží se volby. Babiš se distancuje od EET

Sobotkův bezmocný pád, Babišův mocný vzestup
Karel Steigerwald 16. června 2017 • 13:01

Sobotkův bezmocný pád, Babišův mocný vzestup

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.czKlíčová slova: volby, Česko, Andrej Babiš, průzkumDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,810
22,510
29,370
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější