nahoru

Česko po volbách: 30 procent propadlých hlasů a vláda jedné strany

Miroslav Cvrček27. června 2017 • 12:45
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek.
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek.
• foto: 
Petr Hloušek / Právo / Profimedia

V pondělí zveřejněný průzkum volebních preferencí od CVVM někoho nadchne a někoho vyděsí. Nejpopulárnějšími stranami jsou ANO Andreje Babiše (krycí jméno Bureš) a KSČM Vojtěcha Filipa (krycí jméno Falmer). Je tu ale jedna věc, která na první pohled úplně patrná není.

To, že by ANO a KSČM měly spolu ve sněmovně většinu, to jasné je. Někoho to děsí, ale ať si o hnutí ANO myslíme cokoliv, tohle nehrozí. Stát se však může jiná věc.

Při pohledu na volební model, v němž by ANO získalo 34 procent hlasů od lidí, kteří půjdou volit, trochu zapadne, kolik hlasů je na pokraji propadnutí. Tedy kolik hlasů míří stranám, jež se do sněmovny nedostanou. Čistě podle průzkumu CVVM by to bylo 28,5 procenta.

Vše o parlamentních volbách 2017 na Reflex.cz >>>

KDU-ČSL kandiduje se Starosty v koalici a potřebují 10 procent hlasů. Ty ale podle průzkumu nemají. V takovém případě by ve sněmovně bylo jen pět stran: ANO, KSČM, ČSSD, ODS a TOP 09. Po přepočtení podílů preferencí jen na tyto strany má náhle ANO skoro 44 procent hlasů „sněmovních voličů“. A pokud neuspěje ani TOP 09, pak to bude téměř 48 procent získaných hlasů ze stran, jež se do sněmovny dostanou.

Ve druhém scénáři je díky mírným většinovým prvkům našeho volebního systému prakticky jisté, že by ANO mělo v dolní komoře Parlamentu většinu. Ale i kdyby se topka do sněmovny dostala, není sněmovní většina úplně vyloučena. Topka totiž právě kvůli mírným většinovým prvkům volebního systému patrně v některých krajích nezíská vůbec žádného poslance. Totéž se v jednom dvou krajích může stát i ČSSD nebo ODS. To nahraje velkým stranám, respektive jediné velké straně — ANO.

Česko se tedy výrazně přibližuje vládě jedné strany.

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.czKlíčová slova: volby, Andrej Babiš, průzkum, Česko


Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Joe Biden Termíny voleb

Americké prezidentské volby probíhají kvůli složitému systému po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začaly primárkami. Předvolební průzkumy ukazují, že Donald Trump to bude mít s obhajobou velmi těžké. Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku