Chtějí-li politici hlasy obyčejných lidi, měli by se jim představit jako běžní a chybující smrtelníci | Reflex.cz
nahoru

Chtějí-li politici hlasy obyčejných lidi, měli by se jim představit jako běžní a chybující smrtelníci

Jiří Štefek14. června 2017 • 07:00
Škromachů bazének. Tuto fotografii umístil na sociální síť už v roce 2012 - ilustrační snímek.
Škromachů bazének. Tuto fotografii umístil na sociální síť už v roce 2012 - ilustrační snímek.
• foto: 
Facebook Zdeňka Škromacha

Blížící se termín voleb do Poslanecké sněmovny přinese do české kotliny dvě tradiční „jistoty“ – předvolební klipy a stranické, programové či kandidátské písemné elaboráty všeho druhu. Zatímco klipy se v mnoha případech stanou terčem parodie či posměchu, u písemných „projevů“ to bude mnohem složitější. Nejprve bude velice těžké je napsat a poté i přesvědčit lidi, aby se do nich podívali a pak – alespoň jejich část – i přečetli.

A čeští politici jakoby tíhu tohoto úkolu znali. Ostatně není to zas až tak dávno, kdy místopředseda ČSSD a šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek s pokusem o nadsázku uvedl, jaký to je problém, když voliči sociální demokracie nečtou a tudíž i neznají její stranický program. Zcela však „zapomněl“ se ptát po příčině této skutečnosti. Tedy, čím to je způsobeno?

Stejné sebereflexe by se však měly dopustit i jiné strany. I ony vytisknou desítky tisíc letáků, plakátů, brožur a dalších tiskovin, ale přitom vůbec nebudou vědět, kdo a zda je bude číst. Vědí, jak moc přitažlivou a záživnou podobu mají dát knížce či brožuře, jejímž úkolem je přilákat voliče k urnám a k tomu především získat jejich hlas? Nechme se překvapit.

Nabízí se i jiný náhled na celou problematiku. Když na začátku června křtil svoji knihu „Na život!“ předseda lidovců Pavel Bělobrádek, vyjádřil se jeden z kmotrů tohoto literárního počinu Petr Pithart v tom smyslu, že podobné dílo jako stávající místopředseda vlády by měli vytvořit i další politici.

Minimálně v jednom ohledu měl někdejší dlouholetý šéf Senátu pravdu. Bělobrádkův počin totiž obsahuje něco, co čeští voliči ještě v takové míře a hloubce nepoznali. Vedle obvyklých politických proklamací a přežvýkaných stranických postulátů v něm šéf lidovců zcela odkryl svoje niterní hodnotové ukotvení, vztahy v rodině, nemoc, ale i své četné chyby a neúspěchy. Ukázal takřka vše, ponechal si na sobě jen pomyslné trenýrky. Něco takového česká politická autobiografická literatura nezná. O to více uvěřitelněji a srozumitelněji však kniha vyznívá.

Vzhledem k tomu, že Pavel Bělobrádek vydal svou knihu jako první z vrcholných politiků před těmito volbami, lze jeho spisek považovat za jakési měřítko a podle něj porovnávat díla dalších stranických předáků. Nicméně budou nějaká? Zatím se ve veřejném prostoru mluví o knize Andreje Babiše, kterou představí v nejbližších dnech a v níž představí své sny, když „náhodou spí“. Ale co další strany a jejich lídři? Napíše něco Miroslav Kalousek, Petr Fiala, Vojtěch Filip či Bohuslav Sobotka (nebo někdo jiný z těchto stran)?

Aniž bych věděl či jakkoliv tušil, zda tak učiní, myslím, že by měli. A nejspíš by se měli inspirovat i Bělobrádkovou knihou. Jedině tak mohou doufat, že si jejich myšlenky – i když nepochybně protknuté stranickým programem - alespoň někdo přečte. Voliče nezajímají suché programové fráze a sliby (které stejně pak strana nesplní, protože je v koalici, protože atd...), ale víc by je zaujala zpověď politika jako člověka a popis jeho pouti životem.

Vše o parlamentních volbách 2017 na Reflex.cz >>>

Chápu, že někteří s tím mohou mít problém, protože psát sám o sobě vše po pravdě někdy bolí. Na druhou stranu, každá strana má své pevné voličské jádro a to má vše jasné bez ohledu na letáky či předvolební debaty. Ale pak je tu velká skupina těch, kteří jasno nemají a hledají někoho nebo některé, s kým se mohou ztotožnit. A v tom právě otevřené zpovědi politiků mohou pomoci. Nezapomínejme, že k posledním sněmovním volbám nedorazilo přes 40 procent oprávněných voličů. Řada z nich nepřišla proto, že nechtěla volit hesla a vyretušované obličeje, ale lidské příběhy. Bude to letos jinak?

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější