nahoru

Sobotka i Zeman zastrčí své kordy zpět. Verdikt o jejich kompetencích a povinnostech je však potřeba jako sůl

Jiří Štefek24. května 2017 • 14:25
Bohuslav Sobotka a Miloš Zeman - ilustrační snímek.
Bohuslav Sobotka a Miloš Zeman - ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Jedním z nejviditelnějších výstupů vládní krize, která prý skončí dnešní výměnou ministra financí a odchodem Andreje Babiše z vlády, byl spor prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky o výklad Ústavy ve věci odvolávání ministrů či důsledků demise předsedy vlády. Oba čelní představitelé státu chtěli svůj spor dohnat až k Ústavnímu soudu. Kýženého verdiktu soudců se však s největší pravděpodobností nedočkáme. Škoda, mohli jsme mít všichni jasno pro příště.

Na dalším eskalování sporu či naschválech mezi Strakovou akademií a Hradem už nikdo ze zainteresovaných hráčů nemá zájem. Andrej Babiš je smířen se svým koncem ve vládě, v níž ho nahradí poslanec Ivan Pilný. Bohuslav Sobotka dosáhl konce Babiše ve vládě a zůstane i premiérem. A prezident Zeman, který poněkud předčasně na Hradě oslavil pád svého rivala Sobotky šermováním svojí hůlkou, může být také jakž takž spokojen. Odvolá Babiše, jmenuje nového ministra a bude se tvářit, jako že se nic vlastně nestalo.

Pro případ, kdyby prezident otálel s odvoláním Babiše a jmenováním nového ministra, měl premiér již zpracovanou tzv. kompetenční žalobu. V obdobném duchu – tedy zda opravdu musí odvolat ministra na návrh premiéra - se Ústavního soudu chtěl dotázat i Zeman. Obě strany zařinčely zbraněmi a zaujaly bojové pozice, ačkoliv podle většiny ústavních právníků by měl ve finále navrch spíš premiér Sobotka.

Zelený: Zemanové, Babišové a Sobotkové jsou všude ve světě. Jména ale nejsou důležitá

Nyní je situace jiná. Prezident ustoupil od svých obstrukcí a zřejmě i premiér svoji žalobu schová do trezoru. O tom, jak by jejich spor ve skutečnosti dopadl, bude tedy možné jen spekulovat. Přitom znát jeho výsledek by pro český politický systém bylo poměrně žádoucí, alespoň ve vztahu k budoucnosti. Nikde totiž není psáno, že se podobná krize nebo kompetenční spor nebude opakovat. Celá taškařice se tak může vrátit v úplně stejné podobě jako přes kopírák.

Výklad mocenské pozice i skutečných možností prezidenta i premiéra by se tu hodil i vzhledem k blížícím se parlamentním volbám. Nezapomínejme, že to bude Miloš Zeman, kdo bude jmenovat příštího premiéra. Nezapomínejme též, že takzvané ústavní zvyklosti v minulosti už nejednou označil za idiotské. Co když svůj postoj k těmto zvyklostem bude praktikovat až bude vybírat nového premiéra nebo někomu vnucovat svoji představu o podobě příští vlády?

Kladný hrdina Sobotka? Proč pomáhat někomu, kdo po nás jde?
Marek Stoniš 17. května 2017 • 15:33

Kladný hrdina Sobotka? Proč pomáhat někomu, kdo po nás jde?

V žádném případě neříkám, že nedávná kočkovaná měla eskalovat u Ústavního soudu. Na druhou stranu to byla ideální příležitost, aby tady strážci Ústavy definitivně udělali jasno, kdo co může či nesmí. Proto jsou-li Sobotka a Zeman takoví kabrňáci a mají se za velké politiky, měli by se dohodnout a požádat soud o autoritativní výklad Ústavy pro různé situace v budoucnu, tedy nejen co znamená demise premiéra, nebo kdy a zda musí prezident přijmout demisi ministra.

Vše o parlamentních volbách 2017 na Reflex.cz >>>

Mohli by se též zeptat, kdy může prezident jmenovat úřednickou vládu, zda musí skutečně pověřit sestavením vlády vítěze voleb, i když zřejmě nesežene sněmovní většinu a podobné modelové situace. Česká politická scéna rychle směřuje k horkému volebnímu podzimu, který může být plný zvratů i nepředvídatelných situací. A jasné mantinely tu možná budou potřeba víc, než kdy jindy.

Bohumil Pečinka: Vláda je mrtvá! Kdo to řekne jako první?
Bohumil Pečinka 15. května 2017 • 17:00

Bohumil Pečinka: Vláda je mrtvá! Kdo to řekne jako první?

Trapas na Hradě: Sobotka se před novináři pohádal se Zemanem, který poté odešel

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,600
22,570
29,850
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější