Skutečný důvod vládní krize? Babiš se bojí, nic víc | Reflex.cz
nahoru

Skutečný důvod vládní krize? Babiš se bojí, nic víc

Bohumil Pečinka5. května 2017 • 19:24
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Mnoho čtenářů píše, že nerozumějí smyslu vládní krize, a ptají se, proč premiér Sobotka odvolal demisi vlády a rozhodl se jen pro odvolání ministra financí Babiše, přestože to před pár dny odmítal. 

Jeden můj kamarád říká, že lidé nejednají logicky, ale analogicky, tedy na základě obdobných případů z minulosti nebo svého okolí. Popišme si proto, jak by stejná vládní krize probíhala v zemi s parlamentní formou vlády, v jejímž čele by stál prezident respektující ústavní zvyklosti. 

 

Výzva Bohumila Pečinky poslancům: Zbavte Zemana pokušení!

 

1080p 720p 480p 360p 240p
Výzva Bohumila Pečinky poslancům: Zpřísněte zákony nebo zrušte přímou volbu prezidenta!VIDEO Martin Bartkovský

 

Kdyby se premiér koaliční vlády v takové zemi rozhodl odvolat z funkce ministra financí předsedu druhé nejsilnější koaliční strany, následovalo by jeho automatické odvolání ze strany prezidenta republiky. Téměř současně by strana odvolaného politika demonstrativně odešla z vládní koalice do opozice. Následně by premiér víceméně automaticky dostal šanci vytvořit novou vládní sestavu podle své úvahy s cílem získat důvěru v parlamentu. 

 

V Česku ročník 2017 jsou zhruba dva problémy. 

 

Miloš Zeman usiluje o znovuzvolení, a proto jde na ruku v průzkumech nejsilnější straně, což je vládní ANO. Připomíná fotbalového rozhodčího, který se tváří, že „píská rovinu“, ale ve skutečnosti nadržuje jedné straně. V Zemanově případě se to týká toho, že volně interpretuje ústavu a tváří se, že většina postupů závisí jen na jeho úvaze. 

 

Vše o parlamentních volbách 2017 na Reflex.cz >>>

 

K tomu stručně. Česká ústava se řadí mezi tzv. kusé ústavní dokumenty. Znamená to, že je relativně stručná a politici musí vycházet z ústavních zvyklostí, založených na obecné shodě na některých postupech v minulosti, a mínění tvůrců ústavy. 

 

Babišovy dobře utajované lži:

 

1080p 720p 480p 360p 240p
Bohumil Pečinka analyzuje dobře maskované lži Andreje BabišeVIDEO Martin Bartkovský

 

A tady je to jednoznačné: prezident má povinnost demisi přijmout, pokud to neohrozí chod vlády nebo nenaruší postavení země v krizové době. Tečka. 

 

Andrej Babiš se bojí odejít z ministerstev, zvláště z financí a spravedlnosti. Obává se toho, že mohou být odhaleny a využity — v jeho pojetí – některá jeho ministerská rozhodnutí. To není drb, ale reálná reflexe lidí z jeho okolí. 

 

Babiš je v situaci člověka, s nímž se ten druhý chce rozvést, jenže on to odmítá a říká, že nejenže nedá souhlas s rozvodem, ale ani neopustí společnou postel. Za vším jsou pak jeho kalkuly, obavy, úzkosti a zmatky z možných trestněprávních důsledků. Rozhodně netvrdím, že nutně oprávněné, ale rozhodně jsou. 

 

I z toho důvodu se od něj nikdy nedočkáme velkých gest typu: Tak vy mě nechcete? Tak já odejdu a po volbách se vrátím! I když v politice projevil velký talent, zvlášť ten marketingový, stále zůstává jen prodejcem hnojiv.

 

Summa sumárum, výsledkem všech těchto vektorů je dnešní situace zablokovaného demokratického vládnutí. 

 

Demise, nedemise, dodržujte už konečně ústavu!
Karel Steigerwald 5. května 2017 • 10:51

Demise, nedemise, dodržujte už konečně ústavu!

Pád vlády nabízí Miloši Zemanovi opět možnost hrát první housle

 

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,630
22,570
28,780
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější