nahoru

Připravil Sobotka Babišovi Paroubkův konec?

Jiří X. Doležal 3. května 2017 • 16:30
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka.
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Bývalo zvykem užívat frázi Pyrrhovo vítězství. Fráze však zastarala, koho dneska zajímá klasická literatura! Proto se vtírá termín Paroubkovo vítězství. Taková volební výhra, která nedá většinu, a takový koaliční potenciál, že nebude mít s kým vládnout.

Dokonce i paní Mlžena Retardová, pisoárnice na veřejných záchodcích autobusového nádraží v Bobrdovicích pod Mrdníkem, odsoudila Sobotkův plán podat demisi celé vlády. Sobotka prý nemá koule, aby Babiše vyhodil, nastavuje vlastní hlavu na špalek, nechává republiku napospas hrátkám Miloše Ovaroviče Zemana a tak. S paní Retardovou se veze celá tsunami odsudků politických komentátorů solidních serverů i samozvaných politologů z Facebooku. Sobotka podle nich prostě podělal, co mohl. Já vidím jeho krok naopak jako naději, která může tuto zemi po volbách zachránit před Babišem.

Že velkouzenář z Kostelce vyhraje volby, je více než pravděpodobné. V České republice mu momentálně fandí asi třetina voličů a všechny ostatní politické subjekty zaostávají za ANO o deset či více procent. V tomto kontextu je vcelku jedno, proč chce třetina voličů dát hlas zkompromitovanému optimalizátorovi vlastních daní.

Berme jako fakt, že ho volit budou, Čapí hnízdo a dluhopisy sem nebo tam. No a Babiš skutečně ve volbách – možná dokonce volbách předčasných – získá třetinu hlasů. To jest méně, než aby měl v parlamentu většinu. Přesto bude nezpochybnitelným vítězem voleb. Ale co dál?

Vše o parlamentních volbách 2017 na Reflex.cz >>>

Až do úterý byla jako nejpravděpodobnější varianta, že po volbách bude v podstatě stejná vláda jako nyní před volbami. ČSSD spolu s ANO a nějakou malou partají do mariáše, aby to dalo nadpoloviční většinu. Přes veškeré ujišťování sociálních demokratů, že by do koalice znovu s Hrabišem nešli, jsem takový vývoj považoval za nejpravděpodobnější a pro naši republiku za katastrofu. Po úterku se však vše změnilo. Teď už spolu do koalice po volbách ČSSD a ANO jít opravdu nemůžou.


Komentátor Bohumil Pečinka k demisi vlády:

Bohumil Pečinka analyzuje demisi Bohuslava SobotkyVIDEO Martin Bartkovský


 

Babišova podtatranská hrdost už – alespoň na nějakou dobu – po Sobotkově úderu nedovolí, aby ANO bylo v koalici se sociálními demokraty. A když se porozhlédneme po české politické scéně, tak dát dohromady partaje, které by po volbách daly Babišovi nadpoloviční většinu v parlamentu, asi nepůjde. Pokud se samozřejmě Andy nevrátí do lůna rodné strany a nespaktuje se s komunisty – ale když budou volební výsledky jen trochu přijatelné, tak by mu ani tato soudružská mesaliance nedokázala parlamentní většinu zajistit. Takže je vysoce pravděpodobné, že Babiš zkrachuje po výhře-nevýhře jako kdysi Paroubek. Že sice na procenta volby vyhraje, ale jeho koaliční potenciál bude tak nízký, že prostě nebude schopen sestavit koalici a vládu. Proto odkráčí jako kdysi Paroubek do opozice a následně do zapomnění.

Pokud skutečně bude výsledkem Sobotkova aktuálního politického Činu s velkým Č to, že Babiš po volbách popsaným mechanismem skončí v opozici, tak asi na (některé) socany změním názor.

Více se o vládní krizi dočtete v novém tištěném Reflexu, který vychází ve čtvrtek 4. května.

Reflex 18/2017 Reflex 18/2017Foto Archív

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Joe Biden Termíny voleb

Americké prezidentské volby probíhají kvůli složitému systému po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začaly primárkami. Předvolební průzkumy ukazují, že Donald Trump to bude mít s obhajobou velmi těžké. Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.