nahoru

Bohumil Pečinka: Prezidentské volby jsou referendem o Andreji Babišovi

Bohumil Pečinka 19. ledna 2023 • 14:20
Bohumil Pečinka: Prezidentské volby jsou referendem o Andreji Babišovi
foto: ČTK / Říhová Michaela

Každé volby jdou shrnout do jednoho poselství. Ty letošní prezidentské mají společný jmenovatel – je to referendum o Andreji Babišovi. Přesněji řečeno, jestli Babiš má, nebo nemá dostat klíče od tradičního sídla českých panovníků nad Vltavou.

Ve sněmovních volbách v září 2021 Babiš sjednotil roztříštěnou opozici a stejně se mu to podařilo i nyní. Antibabišovský svět sahá od zelených a Pirátů po ODS. Od budovatelů krásných zelených zítřků až po pravicové liberály a křesťanské demokraty. Tohle není jen odpor k jednomu člověku, to je odpor k systému, který určitý člověk zavádí.

Ne Babiš, ale systém

Babiš není politik typu Paroubka nebo Zemana, za nimiž stály štáby lepších či horších poradců. Babiš buduje systém propojování politické, hospodářské a mediální moci se státními penězovody. Ruku v ruce s tím jde systematické konstruování zákonů v souladu se zájmy Babišova impéria.

Je pravda, že Zemanova východní politika v určité chvíli ohrožovala bezpečnostní zájmy Česka. Šlo však o výstřelek jednotlivce, kterému jeho politiku toleroval premiér Babiš. Zatímco babišismus je systém, jenž rozleptává demokracii založenou na kontrole a vyvažování moci. Proto Babiš intuitivně sjednocuje do jednoho tábora protikladné politické síly. A právě z toho důvodu bude druhé kolo prezidentských voleb referendem nikoli o jedné osobě, ale systému zneužívání moci.

Kdo rozhodne?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.