nahoru

Prezident lhář i "nerušit, kradu". Podívejte se na volební street art v Česku

Michal Kořán22. ledna 2018 • 13:00
Prezident lhář i "nerušit, kradu". Podívejte se na volební street art v Česku
foto: Michal Kořán

„Miloši, končíme.“ „Miloše, do koše...“ To byla nezapomenutelná davová skandování v listopadu 1989. A k tomu polepené ulice hesly a plakáty spontánně vytvořenými občany. Kdo by ale čekal, že se něco takového bude opakovat i při současné, vyhrocené volbě nové hlavy státu, bude zklamán. Podobné projevy se již moc neobjevují a jeden aby je hledal jako příslovečnou jehlu v kupce sena.

Přesto jsem si dal tu práci a začal podobné projevy společnosti těsně před první volbou prezidenta dokumentovat. Inspirovala mě k tomu vtipná samolepka s vy­obrazením Andreje Babiše s prostým nápisem StB? Ano. Jedno­duché a vtipné. Ovšem humoru je na ulicích pramálo. Většina projevů nespokojených občanů si vystačí s pouhým stržením plakátu či billboardu s nesympatickým kandidátem, výjimečně s nějakým dodaným nápisem nebo malůvkou na vylepený plakát.

Zeman to vyhrál, tohle je kráska, která se před ním svlékla

Nejvíc negativních projevů jsem zaznamenal na současného prezidenta Miloše Zemana. To potvrzuje časté vyjádření novinářů a politologů, že Zeman rozděluje republiku. I proto se objevil organizovaný odpor proti tomuto kandidátovi, jako to například učinila umělecká skupina Ztohoven, která natiskla samolepky v různých velikostech, připomínající červené trenýrky. Jak sami k tomu dodávají, šíření těchto samolepek má skrze satirický odpor vyjádřit nesouhlas s politikou Kanceláře prezidenta republiky Miloše Zemana.

Kromě těchto skromných počinů se dnes ale projevy nespokojenosti a politický humor přenesly především na sociální sítě, kde se množí jako houby po dešti.

Zeman vyhraje o prsa i polonahý Feri. Internet si dělá legraci z útoku na prezidenta
Narkomani, prostitutky, bezdomovci. Drsně zachycený život „ulice drogově závislých“ ve …

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

O ekonomických dopadech prezidentských voleb čtěte na E15.cz

Michal Kořán
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,770
22,770
28,670
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější