Marek Hilšer - prezidentský kandidát pohledem Jany Bendové | Reflex.cz
nahoru

Kandidát na prezidenta Marek Hilšer jinýma očima: Čítankový chlapec i tažný kůň

Jana Bendová9. ledna 2018 • 11:30
Kandidát na prezidenta Marek Hilšer jinýma očima: Čítankový chlapec i tažný kůň
foto: Foto CNC - Michal Protivanský

Redaktorka Reflexu Jana Bendová se setkala se všemi vyzyvateli současného prezidenta Miloše Zemana. V záplavě názorů o euru, Rusku nebo Babišovi, u nich poodhaluje i lidštější stránky. Co si myslí sami o sobě, jaké je jejich rodinné zázemí a jak se chovají při osobním setkání. Další v seriálu je Marek Hilšer. Víte, co by se s ním jako prezidentem mohl na Hradě stát poprvé od vzniku Československa?

Dívala jsem se v televizi na záběry z oslav 17. listopadu. Marek Hilšer se vede po Národní třídě s manželkou za ruku. Jeho žena Monika – svatbu měli předloni – se narodila právě ve zlomovém devětaosmadesátém. On je sice o třináct let starší, ale stále je mezi prezidentskými adepty benjamínkem.

Volební kalkulačka 2018: Který prezidentský kandidát je vám nejblíž? Spočítejte si to!

Manželka

Do kavárny jsem přišla dřív. Sázím se sama se sebou, že přijde s ní. A vida, přicházejí oba (bingo, vyhrávám dortík)! Ale sedají si jinam. Později mi vysvětlí, že spolu měli jen rychlé pětiminutové mezisetkání v nabitém dni, pak se zase rozprchli.

Přiznávám, že jsem po přečtení jeho životopisu vzorňáka byla trošku nedůvěřivá. Studium politologie. Pak medicíny. Aktivista. Vědec. Učitel. Lékař. Zkoumá rakovinu. Pomáhá v Africe. A teď prezident… Takový čítankový chlapec. A opravdu. Mladý, přiměřeně rozhněvaný muž s dobrým vzděláním, s inteligencí a frčkami aktivního občana. Mimochodem, právě na občanské kandidatuře si zakládá. „Já k politickým elitám nepatřím.“

Jak vás napadlo kandidovat rovnou na hlavu státu? „Bláznivej nápad, že jo? Byl jsem ale už naštvanej.“ Tu naštvanost stručně shrnu za něj: na marasmus politiky, na Zemanovo lhaní, na pokusy některých bohatých lidí zprivatizovat si i politickou moc („v devadesátých letech tu byla loupeživá šlechta, teď se chce stát aristo­kracií“)…

Rozumím, říkám na to, ale proč rovnou na prezidenta? „V určitým věku už vás nebaví běhat po ulici a nosit transparenty, to jsem dělal kdysi. Je třeba začít měnit věci systémově.“ Myslíte si, že lidé by na Pražském hradě chtěli mít místo Tatíčka Mladíčka? ptám se. „Podle mě je lepší mladý tažný kůň obklopený moudrými rádci než moudrý postarší pán, který chce klid. Teď můžu dostat přes hubu, v sedmdesáti bych tu sílu už asi neměl.“

Průzkumy preferencí prezidentských kandidátů: Zeman, Drahoš a ti ostatní

První dítě

Jeho prezidentování by k uzívání nudné nebylo. Spíš trochu šrumec. Víc šrumec. Ano, politiku má v hlavě srovnanou. Je zásadový, umanutý, přesvědčený. „Ale radikál nejsem, to ne!“ Pak mě pobaví videem v mobilu, jak si sám staví petiční stánek na náměstí. Tyčky se komicky hroutí, padají mu na hlavu, Pat a Mat v prezidentském podání. Vlastně je to v době, kdy politiky vyrobí na klíč a za velké peníze týmy najatých marketérů a píáristů, velice sympatické.

Ptám se nadšence, zda je i jeho žena, anestezioložka, ochotná obětovat práci lékařky roli první dámy. „Nebudu hrát divadlo, podle mě každá žena, pokud je normální a má toho svýho chlapa ráda, není úplně šťastná, že by se stal prezidentem“. Hilšerovi by se ostatně zamlouvalo, kdyby první dámy mohly dál pokračovat v civilní profesi. Moje řeč, pokyvuji s emancipačním nadšením. A teď pozor, milí čtenáři, s mladým párem na Hradě bychom mohli zažít jednu premiéru: první miminko země. Nebo prý dvě. Docela hezká představa – v hradních komnatách místo popelníčků nočníčky. Pokud narození královského miminka v Británii povzbudí vlastenectví i ekonomiku, mohlo by to české bejby, byť nemodré krve, dokázat něco podobného.

Cestou domů mě napadá, že – na rozdíl od jiného mladého politika blahé paměti – to Marek Hilšer myslí asi opravdu upřímně. Tažný kůň? Spíš jiné zvíře. Symbolem jeho jmenovce, evangelisty Marka, je lev.

Kandidát na prezidenta Pavel Fischer jinýma očima: Skaut Bob a francouzský rytíř-komandér

Kandidáti na prezidenta ČR: Přehledně o všem, co potřebujete vědět
Miroslav Cvrček 21. prosince 2017 • 21:33

Kandidáti na prezidenta ČR: Přehledně o všem, co potřebujete vědět

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

O ekonomických dopadech prezidentských voleb čtěte na E15.cz
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější