Zemanovo vánoční chlácholení: Volby nikdo neovlivnil a ta země taky nesouhlasí | Reflex.cz
nahoru

Zemanovo vánoční chlácholení: Volby nikdo neovlivnil a ta země taky nesouhlasí

Oliver Adámek27. prosince 2017 • 16:30
Miloš Zeman, Vladimir Putin
Miloš Zeman, Vladimir Putin
• foto: 
ČTK

Vánoční poselství prezidenta Zemana rozvířilo i letos divoké debaty, vyjádřil se k němu z politické scény snad každý, kdo má Twitter. Ozvěny v médiích a na sociálních sítích ale Zemanův projev často zužují jen do dvou dílčích témat: prezidentovo gesto se zaťatou pěstí a slib nevypisovat za žádnou cenu předčasné volby. Méně pozornosti se dostalo výroku o Bezpečnostní informační službě, jejíž vyjádření (a nakonec i dlouhodobou práci) Zeman interpretoval přinejmenším odvážně.

„Jsem rád, že i BIS vydala prohlášení, kde konstatuje, že k žádnému takovému ovlivňování (voleb do PSP, pozn. red.) nedošlo,“ řekl Zeman na adresu rozvědky. Narážel patrně na prohlášení šéfa BIS Michala Koudelky ze začátku prosince. Koudelka v něm reagoval na debatu kolem tvrzení Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše, který vyjádřil přesvědčení, že ruské tajné služby volby ovlivňovaly a budou se snažit manipulovat i ty prezidentské.

Ředitel BIS se ale vyjádřil o něco jinak, než jak Zeman jeho slova podává: „V tuto chvíli nemáme k dispozici žádné relevantní informace o tom, že by došlo k nezákonnému ovlivňování parlamentních voleb ze strany cizích zpravodajských služeb.“ BIS tedy neříká, že k ovlivnění voleb nedošlo, ale že minimálně zatím nemá informace o jejich nezákonném ovlivňování. Mezi tvrzeními Zemana a Koudelky je tak obsahový rozpor, pročež prezidentovu větu factcheckový server Demagog.cz vyhodnotil jako nepravdivou.

Zeman - Okamura - Babiš: Vzniká fekální koalice?
Jiří X. Doležal 26. prosince 2017 • 17:42

Zeman - Okamura - Babiš: Vzniká fekální koalice?

Za běžných okolností by podobná nepřesnost v zásadě mnoho neznamenala. V tomto případě ale Zeman pustil do prostoru jen tu část reality, která se mu hodila ve vlastní prospěch. U BIS jsou nejzásadnějšími dokumenty její výroční zprávy, přičemž ta zatím poslední (vydaná v říjnu tohoto roku) potvrzuje přítomnost ruských zpravodajských služeb na českém území a ČR označuje za součást ruské hybridní kampaně.

„Tyto ruské vlivové a zpravodajské aktivity jsou v prvé řadě ruskou ingerencí do českých vnitřních záležitostí. Ve strategické rovině jsou však vnímány jako součásti ruských hybridních kampaní proti Ukrajině, NATO a EU,“ píše mimo jiné BIS ve zmíněné zprávě. „Stejně jako v předchozím období bylo ruským zájmem ovlivňovat českou společenskou a politickou vnitřní integritu a tím potažmo oslabovat EU a NATO.“

Bohumil Pečinka: Prezident Zeman hrozící aneb Předčasné volby nevypíšu

Jinými slovy, ruské tajné služby, jakkoli se to může snažit Zeman popírat, na ovlivňování českého veřejného života podle BIS pracují. To není žádná paranoidní konspirace z říše "za všechno může Putin", ale tvrdá realita potvrzená nezávislou českou bezpečnostní autoritou. Není na tom nic překvapivého, totéž potvrzují rozvědky zemí západní Evropy včetně Německa a Francie, ale i Spojených států. Informační válka je základní poznávací symptom postgutenbergovské éry jako stvořené pro virtuální manipulaci mas – to je jasný fakt, kterého si nevšimli už opravdu snad jen na Hradě. Zdali ruské či jakékoli jiné tajné služby ovlivňovaly i parlamentní a prezidentské volby, se dozvíme pravděpodobně v další výroční zprávě, v níž už bude BIS moci mít ucelenější poznatky.

A ještě krátce ke zbytku Zemanova pozdravu dolním deseti milionům. Rychlé pověření Andreje Babiše sestavením vlády Zeman odůvodnil tím, že by jinak musela dále vládnout Sobotkova vláda v demisi, což „si snad proboha nikdo nepřeje“. Nu, ona tu už jednou vláda v demisi celkem dlouho vládla, a dokonce ani neměla důvěru sněmovny. Byla to vláda Jiřího Rusnoka. A právě u jejích nástupců – Sobotkova kabinetu – trvalo Zemanovi jmenování vlády historicky nejdéle v samostatné české historii. Kdo si to proboha přál, dodnes nikdo neví…

Zeman v Rusku: Jeví prezident diskrétní příznaky demence?
Jiří X. Doležal 23. listopadu 2017 • 19:57

Zeman v Rusku: Jeví prezident diskrétní příznaky demence?

Vrtěti Českem: Ruská habaďúra s článkem o okupaci pomohla Zemanovi v prezidentských …

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

O ekonomických dopadech prezidentských voleb čtěte na E15.cz
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Aféra Čapí hnízdo nekončí!
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější