Komunální volby 2018 | Participace, Brno a Šalingrad: Jen ať se lid vydovádí. On to už někdo zaplatí... | Reflex.cz
nahoru

Participace, Brno a Šalingrad: Jen ať se lid vydovádí. On to už někdo zaplatí...

Petr Kolman1. listopadu 2018 • 13:30
Hlavní nádraží v Brně v současnosti nestačí svou kapacitou.
Hlavní nádraží v Brně v současnosti nestačí svou kapacitou.
• foto: 
Jiří Nováček / Blesk

Hitem poslední doby je spolupodílení se občanů na správě města či kraje. Tedy transparentnost a participace. Není snad již politika, ať už z pravice, z levice či z nových politických ne-stran, který by je okázale nepodporoval.

Ve statutárním městě Brno minulé období vládla koalice ANO – KDU- Piráti – recesistické Žít Brno a Zelení. Pro informační komplexnost dodejme, že v průběhu volebního období se k nim přidala „konzervativní“ TOP 09. Jednou z výkladních skříní této „veselé šestikoaly“ byla právě zmíněná participace občanů. Brno mělo dokonce i uvolněného radního pro participaci. Nad jedním skvělým plodem ze stromu participačního poznání se nyní stručně zamyslíme.

Brno – Šalingrad

Nádraží „Brno – Šalingrad“ – tak by se podle Brňanů, kteří se aktivně zapojili do ankety, mělo jmenovat nové velké železniční nádraží, které bude mimochodem stát desítky miliard korun. Nudné pojmenování Brno-Hlavní nádraží se umístilo na druhém místě a jako třetí návrh lidé brněnští zvolili pojmenování podle národního fiktivního génia – Nádraží Járy Cimrmana. I na dalších místech se umístila opravdu povedená označení – např. Vídeň-sever, Praha-venkov či Nádraží Franty Kocourka.

Karel Steigerwald: Janeček ničil konkurenty Agrofertu, teď prchá suchou cestou. Piráti,…

Někdo si řekne, ti Brňáci, to jsou ale vtipálci. Problém ovšem je, že zmíněnou taškařici platilo město Brno z veřejných peněz! Přesným vyčíslením se nikdo nechlubí, ale je odhadováno na milion až dva miliony korun z městského rozpočtu.

Humor ano, ale raději s kytarou u táboráku

Humor a legraci mám rád, ale dát milion či dva, aby vyšel název „Šalingrad“, mi opravdu přijde jako nebetyčné plýtvání. Nota bene, nádraží se bude stejně logicky jmenovat „Brno-Hlavní nádraží“, ne?

Marek Stoniš: Můj Nohavica a Puškinova cena
Marek Stoniš 31. října 2018 • 16:19

Marek Stoniš: Můj Nohavica a Puškinova cena

Souhlasím s trefnou glosou brněnského opozičního politika Roberta Kotziana: „A co se stane s výsledkem ankety? Nic. Odcházející vedení ji předá Správě železniční dopravní cesty. Její zaměstnanci si zaťukají na čelo, upustí něco úsměvného o Brně a celou tuhle nesmyslnou anketu založí navždy do nějakého šanonu. A to je také to jediné, co se s ní dá dělat…“

Závěrečná výhybka

Až se zase jednou budete rozčilovat, proč vy či vaše firma musíte platit tak vysoké daně, tak si vzpomeňte, jaké zbytné věci se z nich platí. A to není samozřejmě zdaleka problém jen Šalingradu, pardon Brna.

Participace občanů sice zní nepochybně vznešeně a je ozdobou nejedné bakalářské či magisterské práce, nicméně její praktické výsledky jsou někdy opravdu tristní! I zde platí odvěké Less is more (tedy méně je někdy více).

Autor je právník a VŠ pedagog

Dluhy všude, kam se podíváš. Nevěřte populistům, kteří slibují, že vás jich zbaví
Nohavica zase sedí s děvkou v kavárně a za chvíli ji vezme na pokoj. Přijetím Putinova…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější