Komunální volby 2018 | Participace, Brno a Šalingrad: Jen ať se lid vydovádí. On to už někdo zaplatí... | Reflex.cz
nahoru

Participace, Brno a Šalingrad: Jen ať se lid vydovádí. On to už někdo zaplatí...

Petr Kolman1. listopadu 2018 • 13:30
Hlavní nádraží v Brně v současnosti nestačí svou kapacitou.
Hlavní nádraží v Brně v současnosti nestačí svou kapacitou.
• foto: 
Jiří Nováček / Blesk

Hitem poslední doby je spolupodílení se občanů na správě města či kraje. Tedy transparentnost a participace. Není snad již politika, ať už z pravice, z levice či z nových politických ne-stran, který by je okázale nepodporoval.

Ve statutárním městě Brno minulé období vládla koalice ANO – KDU- Piráti – recesistické Žít Brno a Zelení. Pro informační komplexnost dodejme, že v průběhu volebního období se k nim přidala „konzervativní“ TOP 09. Jednou z výkladních skříní této „veselé šestikoaly“ byla právě zmíněná participace občanů. Brno mělo dokonce i uvolněného radního pro participaci. Nad jedním skvělým plodem ze stromu participačního poznání se nyní stručně zamyslíme.

Brno – Šalingrad

Nádraží „Brno – Šalingrad“ – tak by se podle Brňanů, kteří se aktivně zapojili do ankety, mělo jmenovat nové velké železniční nádraží, které bude mimochodem stát desítky miliard korun. Nudné pojmenování Brno-Hlavní nádraží se umístilo na druhém místě a jako třetí návrh lidé brněnští zvolili pojmenování podle národního fiktivního génia – Nádraží Járy Cimrmana. I na dalších místech se umístila opravdu povedená označení – např. Vídeň-sever, Praha-venkov či Nádraží Franty Kocourka.

Někdo si řekne, ti Brňáci, to jsou ale vtipálci. Problém ovšem je, že zmíněnou taškařici platilo město Brno z veřejných peněz! Přesným vyčíslením se nikdo nechlubí, ale je odhadováno na milion až dva miliony korun z městského rozpočtu.

Humor ano, ale raději s kytarou u táboráku

Humor a legraci mám rád, ale dát milion či dva, aby vyšel název „Šalingrad“, mi opravdu přijde jako nebetyčné plýtvání. Nota bene, nádraží se bude stejně logicky jmenovat „Brno-Hlavní nádraží“, ne?

Souhlasím s trefnou glosou brněnského opozičního politika Roberta Kotziana: „A co se stane s výsledkem ankety? Nic. Odcházející vedení ji předá Správě železniční dopravní cesty. Její zaměstnanci si zaťukají na čelo, upustí něco úsměvného o Brně a celou tuhle nesmyslnou anketu založí navždy do nějakého šanonu. A to je také to jediné, co se s ní dá dělat…“

Závěrečná výhybka

Až se zase jednou budete rozčilovat, proč vy či vaše firma musíte platit tak vysoké daně, tak si vzpomeňte, jaké zbytné věci se z nich platí. A to není samozřejmě zdaleka problém jen Šalingradu, pardon Brna.

Participace občanů sice zní nepochybně vznešeně a je ozdobou nejedné bakalářské či magisterské práce, nicméně její praktické výsledky jsou někdy opravdu tristní! I zde platí odvěké Less is more (tedy méně je někdy více).

Autor je právník a VŠ pedagog
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější