Komunální volby 2018 | Vyhrál v Praze skutečně Čižinský, nebo jen populisticky blufuje? | Reflex.cz
nahoru

Vyhrál v Praze skutečně Čižinský, nebo jen populisticky blufuje?

Petr Kolman8. října 2018 • 13:00
Jan Čižinský - ilustrační snímek
Jan Čižinský - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Řečeno s klasikem: volby dopadly tak, jak dopadly, jelikož voliči volili tak, jak volili. Babišovci dobyli velká města, ale Prahu – pro mnohé díky Bohu – nikoliv.

Ještě než se vrhnu na hlavní pražské téma, tak jako autor s brněnskými kořeny musím s radostí konstatovat, že brněnští komunisté poprvé od roku 1990 – a vlastně i od roku 1945 – nezasednou v brněnském (celoměstském) zastupitelstvu. Pro komplexnost jen dodám, že na pár městských částech ve zlomkovém množství ještě zůstali.

Praha sobě – výsledky sobě

Jak známo, do pražského (velkého) zastupitelstva se dostalo jen a pouze pět volebních stran. Upamatujme, že vyhrála ODS před Piráty, za nimi velice těsně skončila Praha sobě, zcela nový subjekt pana Čižinského, následována Spojenými silami pro Prahu a páté se umístilo na pásce hnutí ANO 2011, které mělo nejdražší předvolební kampaň.

10 nových volebních proher ČSSD aneb Blouznění socialistů, jak se odrážejí ode dna

Probíhají povolební jednání, všem jde samozřejmě o program, ne o personální obsazení. Někdo z občanů jim to možná i věří. Komunální politika, to je především tvrdá práce pro lidi, to zde snad nemusíme opakovat.

Ale již vážněji – na pražské povolební šachovnici to vypadá na koalici Pirátů a Prahy Sobě se Spojenými silami alias STAN a TOP 09. Nicméně divili bychom se, kdyby do hry relevantně nevstoupili i zkušení matadoři z ODS, jde opravdu o hodně. Další volby budou s největší pravděpodobností zase až za 4 roky.

Komunální volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
SNK-CELK
34 965
56,48 %
NK
6 232
10,07 %
KDU-ČSL
3 231
5,22 %
ODS
2 281
3,68 %
Sečteno 100 %
Účast 47 %

V souvislosti s bojem o primátorské křeslo mne jako učitele správního práva zaujalo jedno vyjádření vycházející pražské hvězdy, pana J. Čižinského: „My o ten post samozřejmě máme zájem, protože Pražané dali největší počet hlasů právě mně, čímž dali najevo, že chtějí, abych byl primátorem.“

Zde nutno říct, že pan Čižinský si bud spletl volební systém, či ctěné Pražany krapet tahá za nos.

Před závorku nutno vytknout, že se nevolil žádný primátor Prahy, ale členové zastupitelstva. Tomu i odpovídá systém „plachet“, kde můžete křížkovat až 65 městských zastupitelů plus další do městských částí. Praha sobě pro sebe dobyla 13 křesel úplně stejně jako Piráti nebo SpS-TOP 09/STAN. Počet preferenčních hlasů sui generis z komunálních voleb nemožno vnímat stejně jako preferenční hlasy např. do Poslanecké sněmovny. A hlavně to nejsou žádné hlasy „na primátora“.

V Praze vzniká nová koalice „Nejsme jako my“, z velké části byla součástí té staré

V komunálkách se prostě nevolí primátor (či starosta), ale zastupitelé města, kteří následně volí ze svého středu primátora. Takže pan Čižinský sice dostal o trochu více „preferenčních“ hlasů, ale jeho strana má úplně stejně křesel jako Piráti nebo SpS-TOP 09/STAN. Kdybychom se drželi této matematické pseudo-logiky, tak Piráti měli ještě o půl procenta více všech hlasů, tak by při použití této účelové aritmetiky museli mít primátora oni.

Paradoxní také je, že zde se panu Čižinskému najednou hodí počítání jednotlivých hlasů, avšak při celkových počtech již nikoliv. To by totiž musel férově pustit křeslo primátora ODSákům, kteří získali nejvíc hlasů ze všech. Slovníkem pánů z Prahy sobě: Pražané si nejvíce přejí, aby primátorem byl lídr ODS.

Sečteno – kandidát Čižinský nezískal ani získat nemohl nejvíce hlasů na post primátora, jen vychytrale blufuje.

Autor je právník a VŠ pedagog

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme
Miroslav Cvrček 7. října 2018 • 00:35

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme

Politolog Balík: Hliněné nohy ANO, nezničená ČSSD a comeback ODS
STANISLAV BALÍK 7. října 2018 • 08:43

Politolog Balík: Hliněné nohy ANO, nezničená ČSSD a comeback ODS
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější