nahoru

Počet kandidátů v komunálních volbách citelně poklesl. Je Čechům politika stále více ukradená?

Jiří Štefek4. října 2018 • 13:30
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Podle dat Českého statistického úřadu se v letošních komunálních volbách bude o hlasy voličů ucházet celkem 216,5 tisíce kandidátů. Oproti počtu před čtyřmi roky to je o plných 17 tisíc osob méně. V 17 obcích nebude kandidovat nikdo a v dalších 1612 obcích to bude pouze jedna strana či hnutí. Za zmínku stojí například i podkrkonošské Vrchlabí se 13 tisíci obyvateli, v němž se budou o hlasy voličů ucházet pouhá tři volební uskupení.

V době, kdy je celé Česko kompletně oblepeno bilboardy, na sociálních sítích a webech frčí jedna prezentace kandidátů či stran za druhou a stejnému náporu vlídných úsměvů a ambiciózních nápadů nejsou ušetřeny ani poštovní schránky, působí zpráva o poklesu zájmu lidí kandidovat ve své domovské hroudě jako z jiného světa. Ale je to tak.

Jako nejčastější důvod už nekandidovat uvádějí (nyní vlastně již bývalí) komunální politici nudnou a stále náročnější úředničinu a byrokracii. Potřeba vyhovět desítkám vyhlášek, směrnic, nařízení či evidenčních formulářů už je nad jejich trpělivost. Přesto v dalších obcích a městech, které plní stejné podmínky, se o křesla na místních radnicích a úřadech strhne docela mela. Čím je tato dvojjakost českého politického rybníčku způsobena?

Nelžeme si do kapsy, ale je potřeba zopakovat, že pro ty, kteří mají silné nervy, žaludek i trpělivost, jsou vrcholné funkce v komunální politice především zdrojem poměrně slušného živobytí. Stačí se pravidelně objevovat mezi lidmi, usmát se na ně, tu a tam něco slíbit a co nejvíce papírování či nudné byrokracie přehodit na své okolí, podřízené či úředníky. Někdo na to má naturel a proto uspěje, jiný ale ne. Samozřejmě, mezi kandidáty jsou stovky či tisíce takových lokálních politiků, kteří opravdu makají od rána do večera a nebo především na malých obcích tu jsou tací, pro něž starostování je jen jako mimoděk vedle dalších x činností.

Mnozí lidé ze svého okolí však mohou znát takové, kteří dosažením kýženého křesla vypnou pomyslný motor a pak už se jen vezou, dělají jen to, co musejí a co dělat nechtějí, hodí na jiné. A pochopitelně na velkou část svých slibů zapomenou. Stejné to je i s kandidátkami poražených stran. Ty se po volebním fiasku většinou rozpadnou, jejich členové rozprchnou a jejich sliby o trvalé práci pro obec se rozplynou jako pára nad hrncem.

Je však potřeba objektivně přiznat fakt, že městská zastupitelstva i starostové mají mezi lidmi největší důvěru a podporu ze všech součástí tuzemského ústavního systému. Přesto i u tohoto druhu voleb postupně klesá volební účast, před čtyřmi lety to bylo necelých 45 procent. Takže také už to není žádná zářná cifra.

Kde je zakopán pes? Je lidem politika i ta lokální skutečně ukradená do té míry, že sami nekandidují a ani nejdou volit? Velká pravda je asi v názoru, že většina lidí se už naučila prosazovat svoje zájmy jinak a jinde. Zjistili, že politika, komunikace, diskuse a dohadování jsou pro ně moc složité a neefektivní. To ale není příliš dobrá vizitka. Nedivme se pak, že v politice stále více převažují tváře, které sice diskutovat moc nechtějí, ale zajímají je moc a peníze a udělají vše pro, aby byly u toho, až se bude porcovat pomyslný mocenský medvěd.



Klíčová slova: volby, Česko, politika, komentáře


Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější