Komunální volby 2018 | Komunální volby: Kdo zaplatí všechny ty sliby? | Reflex.cz
nahoru

Komunální volby: Kdo zaplatí všechny ty sliby?

Petr Kolman29. srpna 2018 • 14:40
Ilusrační snímek
Ilusrační snímek
• foto: 
Profimedia

Blíží se komunální volby. Budou se konat první říjnový pátek a sobotu. Ostatně česká dvoudennost voleb je v Evropě i světě relativně vzácná, ve většině demokratických států jsou volby jednodenní. Z pohledu dopadu na život běžného občana jsou „komunálky“ možná ty nejdůležitější, kam se „hrabou“ nějaké volby do europarlamentu či Senátu. Dovolím si proto tři krátké poznámky.

Starosta vše může a vše zařídí?

Rozmohl se nám takový nešvar, na plakátech se objevují „kandidáti na primátora/starostu“ či se konají např. „diskuze s kandidáty na primátora“.

Zde je zapotřebí opravit jeden rozšířený omyl. Dobří lidé, (nejen) z právního hlediska to nejsou a ani být nemohou – „kandidáti na primátora/starostu", ale kandidáti do zastupitelstva vašeho města!

Tato nepřesnost mj. reflektuje zakořeněnost silnějšího postavení primátora/starosty v očích veřejnosti, lokálních politiků i novinářů. V českém správním právu má primátor relativně slabé postavení.

Babiš a Hamáček „dost podstatně“ přidávají, zaměstnancům státu bude líp. Maká erár o to…

Nejvyšším orgánem obce vždy bylo a nadále jest zastupitelstvo obce! Ne starosta či primátor. Obrazně řečeno, v našem systému si starosta bez zastupitelstva (resp. v některých případech bez rady města) neumyje ani ruce.

Nota bene, když se pak po volbách nějakého primátora dotazujete na splnění určitého úkolu, tak už správně říká, na to nemám/jsem neměl příslušné kompetence.

Lidi napište nám program aneb slibem neurazíš

Dalším projevem moderní politiky je (ne)předstíraný zájem o starosti voličů. Máme zde na mysli četné ankety a výzvy, napište nám, co byste chtěli ve vašem/našem městě zlepšit.

Buldozer Džordžíno se vrátil v plné parádě aneb Proč si zasloužíme Paroubkův tajný deníček

Na jednu stranu je určitě hezké a správné, že se politik, alespoň před volbami, zajímá. Avšak neznačí to i obrovskou programovou vyprázdněnost dnešní (nejen) komunální politiky. Napište nám, co vám máme slíbit. Stranou ponechme, že mnoho lidí si přeje věci, které vůbec nespadají do kompetence městských (obecních) zastupitelstev. Lidem samozřejmě nemožno moc vyčítat, že si pletou kompetence státu, krajů, měst.

Obzvláště složité je to pak ve členěných statutárních městech, kde normálním občanům, ale i leckterým kandidátům splývají možnosti a pravomoci „velké Prahy či Brna anebo Ostravy“ a jednotlivých městských částí anebo obvodů.

Očima libertariána: Dotace a kompenzace pro zemědělce? Nas*at!
Roman Kříž 27. srpna 2018 • 14:43

Očima libertariána: Dotace a kompenzace pro zemědělce? Nas*at!

Výsledkem je pak zákonitě programový guláš. Nicméně když se nedej bože někdo po čtyřech letech zeptá na jeho plnění, tak se politici zpravidla vymluví na koaličního partnera (málokde vládne jedna strana sama), popř. na stát či kraj, že s věcí nepomohli.

Popř. se nabízí výmluva na strašné zákony a neuvěřitelné papírování a byrokracii vůbec.

Kdo to vše zaplatí?

Psát, že většina komunálních politiků před volbami slibuje jak „protržená“, by bylo patrně nošením nočních ptáků do řecké metropole. Jestliže politik přislíbí nový fotbalový či hokejový stadion, měl by současně jasně říct, kde jinde ubere.

Lékař, bývalý exekutor nebo překladatelka. Tito kandidáti usilují o post brněnského primátora >>>

Mlčeti práva, mluviti naftu: Saúdská Arábie se díky ropě stala nedotknutelným královstvím

Znáte snad politika, který by na rovinu řekl, že postavíme novou curlingovou halu, ale snížíme dotace na provoz domovů pro seniory? Či dáme více peněz na činnost městské policie, jelikož bezpečnost je naší prioritou, ale pak omezíme chod některé z městských škol či školek?

Anebo nám, politici, zapomněli říct, že nám zvednou daně či poplatky, aby měli na své plány?

Autor je právník a publicista

Andrej Babiš: Když nás okupovali a když jsme hráli hokej...
Marek Stoniš 22. srpna 2018 • 16:57

Andrej Babiš: Když nás okupovali a když jsme hráli hokej...

Bohumil Pečinka: Příběh jednoho nepohodlného výročí
Bohumil Pečinka 27. srpna 2018 • 09:45

Bohumil Pečinka: Příběh jednoho nepohodlného výročí
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
22,720
29,910
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější