Volby a primárky USA 2020: Vývoj preferencí Trumpa a demokratů | Reflex.cz
nahoru

Kdo vyhraje americké prezidentské volby 2020? Takhle se vyvíjí preference Trumpa a demokratů

Petr Sokol9. ledna 2020 • 09:20
Preference uchazečů na prezidenta USA: Komu bude čelit Donald Trump?
Preference uchazečů na prezidenta USA: Komu bude čelit Donald Trump?
• foto: 
Profimedia

Americké prezidentské volby jsou nejdůležitější volby letošního roku, proto jsou logicky předmětem mnoha průzkumů, které poskytují obrázek, kdo je zatím favoritem podzimního volebního klání. Listopadovým volbám ale na konci zimy a během jara předcházejí primárky Demokratické strany, v nichž si její voliči vybírají svého prezidentského kandidáta.

Až do okamžiku, kdy bude o Trumpově protějšku definitivně jasno, budeme přinášet informace o stavu demokratického „primárkového“ souboje. Konkrétně budeme zveřejňovat průměr všech relevantních průzkumů demokratického pole, jak ho vytváří americký portál zaměřený na statistiku v politice a sportu Fivethirtyeight.

Demokratické primárky a preference

Od okamžiku, kdy začaly jednotlivé výzkumné agentury věnovat demokratických primárkám pozornost, mají průzkumy v této kategorii jediného lídra. Tím se stal bývalý viceprezident Joe Biden. O od doby, kdy do samotných prezidentských voleb v listopadu 2019 chyběl už jen jediný rok, se Bidenovy preference pohybovaly lehce nad 25 procenty a byly poměrně stabilní. Jenže po prvních primárkách se situace dramaticky změnila.

Preference kandidátů na prezidenta v Demokratických primárkách 2020Preference kandidátů na prezidenta v Demokratických primárkách 2020Foto Fivethirtyeight/redakce
V úvodních primárkách Demokratické strany totiž uspěl především Bernie Sanders a Joe Biden propadl více než se čekalo. Preference obou mužů se v podstatě prohodily. Na začátku března byl tedy v čele popularity Sanders, následovaný Bidenem. Volební superúterý ale vše změnilo a nyní je jasně v čele Biden.

Průzkumy o levém křídle demokratů

O druhou pozici se přitom v demokratických primárkách dlouho vedl tuhý boj mezi kandidáty silně levicového proudu, tedy Sanderse a Elizabeth Warrenové. Po senátorově podzimním infarktu se dokonce zdálo, že senátorka svému levicovému rivalovi výrazně uniká. V říjnu dosáhla Warrenová na svůj dosavadní rekord, když se vyšplhala až na téměř 24 procent a od vedoucího Bidena ji dělily jen jednotky procent.

Zotavující se Sanders ovšem rychle nastartoval „kampaňovou“ stíhačku a využil faktu, že na sílící Warrenovou se „sesypali“ všichni zbývající protikandidáti. Warrenová nakonec z boje odstoupila.

Preference Buttigiega a Bloomberga

Z ostatních kandidátů už vybočoval jen starosta Pete Buttigieg, jehož podpora postupně až do půlky prosince stoupala. Tehdy dosáhla až na téměř 10 procent, následně klesala, ale díky relativním úspěchům v úvodních primárkách vzrostla na více než 10 procent. Po zklamání v Jižní Karolině ale Buttigieg z boje odstoupil.

Navzdory neúčasti v prvních primárkách šla silně nahoru i podpora miliardáře Mike Bloomberga. Ta během února skokově vzrostla na úrovně přes 15 procent. Volební superúterý ale Bloomberga vyřadilo ze hry.

Trump celostátně zaostává

Vzhledem k tomu, že nejsilnějším demokratickým kandidátem se zatím jeví Bernie Sanders, přinášíme také vývoj průzkumů popularity, které zkoumají podporu voličů v případě, že právě Sanders se v prezidentských volbách postaví současnému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Na to, zda by Američané volili Trumpa nebo Sanderse, se voličů pravidelně pro časopis Economist ptá agentura YouGov.

Trump versus Sanders: Vývoj preferencí před prezidentskými volbami 2020Trump versus Sanders: Vývoj preferencí před prezidentskými volbami 2020Foto Petr Sokol

Trump v tomto porovnání nikdy nevedl. Je ale třeba si uvědomit, že v USA kvůli volebnímu systému volby nerozhodují na celostátní úrovni, ale prostřednictvím výsledků v jednotlivých státech. Ostatně Trump byl v roce 2016 zvolen, ačkoli celostátně dostal méně hlasů.

Agentury zatím příliš neprovádějí simulace počtu volitelů, které podle průzkumů v jednotlivých státech připadají na Trumpa a jeho budoucího demokratického rivala. Ty zatím publikované se shodují v tom, že aktuálně nikdo nemá většinu, protože jsou stále vyrovnané odhady pro několik klíčových států, takže výsledek voleb zůstává podle průzkumů otevřený.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější