Volby a primárky USA 2020: Vývoj preferencí Trumpa a demokratů | Reflex.cz
nahoru

Kdo vyhraje americké prezidentské volby 2020? Takhle se vyvíjí preference Trumpa a demokratů

Petr Sokol9. ledna 2020 • 09:20
Kdo vyhraje americké prezidentské volby 2020? Takhle se vyvíjí preference Trumpa a demokratů
foto: Profimedia

Americké prezidentské volby jsou nejdůležitější volby letošního roku, proto jsou logicky předmětem mnoha průzkumů, které poskytují obrázek, kdo je zatím favoritem podzimního volebního klání. Listopadovým volbám ale budou během jara předcházet primárky Demokratické strany, v nichž si její voliči vyberou svého prezidentského kandidáta.

Až do okamžiku, kdy bude o Trumpově protějšku definitivně jasno, budeme přinášet informace o stavu demokratického „primárkového“ souboje. Konkrétně budeme zveřejňovat průměr všech relevantních průzkumů demokratického pole, jak ho vytváří americký portál zaměřený na statistiku v politice a sportu Fivethirtyeight.

Demokratické primárky a preference: Favorit Biden

Od okamžiku, kdy začaly jednotlivé výzkumné agentury věnovat demokratických primárkám pozornost, mají průzkumy v této kategorii jediného lídra. Tím se stal bývalý viceprezident Joe Biden. O od doby, kdy do samotných prezidentských voleb v listopadu 2019 chyběl už jen jediný rok, se Bidenovy preference pohybují lehce nad 25 procenty a jsou poměrně stabilní.

Animaci znovu spustíte kliknutím na tlačítko "Reply":

Ve srovnání s létem, kdy se jeho podpora blížila 35 procentům, však preference zaznamenaly přeci jen určitý pokles. I v zimě sice s náskokem vede, ale jeho zisk v průzkumech není vyšší než součet podpory pro dva kandidáty z levé části Demokratické strany.

Průzkumy o levém křídle demokratů

O druhou pozici se v demokratických primárkách totiž dosud podle průzkumů přetahovali oba hlavní kandidáti silně levicového proudu a senátorští kolegové Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová. Nejprve tahal za delší konec Sanders, během léta ho ovšem Warrenová dotáhla a po senátorově podzimním infarktu se dokonce zdálo, že senátorka svému levicovému rivalovi výrazně uniká. V říjnu dosáhla Warrenová na svůj dosavadní rekord, když se vyšplhala až na téměř 24 procent a od vedoucího Bidena ji dělily jen jednotky procent.

Zotavující se Sanders ovšem rychle nastartoval „kampaňovou“ stíhačku, využil faktu, že na sílící Warrenovou se „sesypali“ všichni zbývající protikandidáti, a od půlky listopadu už opět drží v preferencích druhé místo, i když s jen těsným náskokem.

Preference Buttigiega a Bloomberga

Z ostatních kandidátů už vybočuje jen starosta Pete Buttigieg, jehož podpora postupně až do půlky prosince stoupala. Tehdy dosáhla až na téměř 10 procent a od té doby ale pomalu klesá. Buttigieg ovšem jako původně méně známý kandidát nejde cestou primárně celostátní kampaně a chce se zaměřit na první dva státy, kde budou v únoru primárky, a úspěchem v nich zlomit i celostátní trendy.

Podobnou taktiku zvolil i „pátý vzadu“ - ,miliardář Mike Bloomberg, jehož podpora je zatím také jen jednociferná, ale poslední týdny pomalu, ale setrvale stoupá.

Trump celostátně zaostává

Vzhledem k tomu, že zatím není jasné, kdo nakonec bude kandidovat za demokraty, musíme se pro samotné prezidentské volby spokojit s průzkumy, jak si prezident Trump stojí oproti neurčenému prezidentskému kandidátovi demokratů. Na to, zda by Američané volili Trumpa nebo jeho zatím anonymního demokratického protikandidáta, se jich pravidelně pro časopis Economist ptá agentura YouGov.

Animaci znovu spustíte kliknutím na tlačítko "Reply":

Trump v tomto porovnání od léta 2019, kdy se sleduje, nikdy nevedl. Toto srovnání je ale ze dvou důvodů trochu problematické. Zaprvé v něm figuruje hypotetický anonymní demokrat, a pak si je třeba také uvědomit, že v USA se kvůli volebnímu systému volby nerozhodují na celostátní úrovni, ale prostřednictvím výsledků v jednotlivých státech. Ostatně Trump byl v roce 2016 zvolen, ačkoli celostátně dostal méně hlasů.

Agentury zatím příliš neprovádějí simulace počtu volitelů, které podle průzkumů v jednotlivých státech připadají na Trumpa a jeho budoucího demokratického rivala. Ty zatím publikované se shodují v tom, že aktuálně nikdo nemá většinu, protože jsou stále vyrovnané odhady pro několik klíčových států, takže výsledek voleb zůstává podle průzkumů otevřený.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější