nahoru

První černošská prezidentka USA? „Obama v sukních“ Kamala Harrisová hájí menšiny i potraty

Petr Sokol25. září 2019 • 09:30
První černošská prezidentka USA? „Obama v sukních“ Kamala Harrisová hájí menšiny i potraty
foto: ČTK

Kalifornská senátorka Kamala Harrisová je ve své kariéře specialistkou na prorážení „skleněných stropů“. Teď se snaží prolomit i ten dosud nejvyšší, když kandiduje za demokraty na americkou hlavu státu: Může se tedy stát první ženou, první Afroameričankou a první kandidátkou indického i jamajského původu, která usedne v Bílém domě.

Američtí demokraté se v posledních letech profilují hlavně jako strana rasových, etnických a sexuálních menšin, čemuž odpovídá i pole jejich prezidentských kandidátů. Všichni v Demokratické straně totiž sní o obnovení mytické Obamovy voličské koalice, v níž se shromáždí (skoro) všichni hispánští, afroameričtí a ženští voliči a nedají „bílému muži“ Trumpovi žádnou šanci zůstat v Bílém domě. Takovému zadání neodpovídá z ohlášených kandidátů snad nikdo lépe než právě Kamala Harrisová.

Kamala aneb Tamilský lotos

Její životopis totiž obsahuje skoro všechno, co chtějí demokraté v příštích volbách Trumpovi „hodit na hlavu.“ Kamala Harrisová má imigrantský původ, a to dokonce z obou stran. Její matka se narodila v tamilské části Indie, kde patřila k nejvyšší kastě a rodině známé v místní historii celých tisíc let, otec Kamaly Harrisové pro změnu emigroval do USA z karibské Jamajky. Její rodiče se seznámili na kalifornské univerzitě v Berkeley, kde oba přednášeli.

Křestní jméno Kamala sice může v Evropě u někoho navozovat dojem, že má muslimské kořeny, ale ve skutečnosti toto jméno znamená v jihoindické tamilštině „lotos“ a kalifornská senátorka podle vlastních slov nábožensky vyrostla mezi hinduistickým chrámem a baptistickým sborem

Později následovala právní a politická kariéra prolamující spoustu bariér. Harrisová se stala postupně první ženou s černošským původem, která byla vybrána jako státní zástupkyně pro San Francisco a následně i pro celý stát Kalifornie. Průlomové to bylo hlavně proto, že své „prokurátory“ si Američané volí sami v přímých volbách a v zámoří se proto státní zástupci považují za politické pozice.

Harrisová také byla jako nejvyšší státní zástupkyně jednou z klíčových osob, která pomohla prosadit sňatky osob stejného pohlaví v Kalifornii. Sama dokonce z úředního titulu provedla první takový sňatek v nejlidnatějším americkém státě. Stejně tvrdě ve funkci vystupovala proti velkým firmám a snažila se chránit práva spotřebitelů.

Obama v sukních

Úspěšné zvládnutí prokurátorských povinností udělalo z Kamaly Harrisové stoupající hvězdu demokratů ještě před tím, než se v roce 2016 stala za svůj domovský stát senátorkou. Přestože je v horní komoře federálního parlamentu teprve třetí rok, oznámila už prezidentskou kandidaturu. I v tom by mohla v případě úspěchu potvrdit roli „Obamy v sukních,“ protože i Barack Obama byl do Bílého domu zvolen už během prvního funkčního období v Senátu

Harrisová však na rozdíl od Obamy před tím nepůsobila v „čisté“ politice svého domovského státu. Tuto určitou nezkušenost jí teď někteří předhazují, ale Harrisová kontruje, že přece byla státní zástupkyní. Navíc prezidentské volby 2020 budou asi opět spíše o emocích, a ty umí Harrisová vzbuzovat velmi dobře. Dokázala to mimo jiné, když jako členka vlivného právního výboru „vyslýchala“ v Senátu Trumpova konzervativního nominanta do Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha a například se ho ptala, zda by souhlasil se zákonem, který by mužům zakázal svobodně nakládat s částí jejich těla, čímž narážela na jeho možné hlasování pro zákaz interrupcí.

Harrisová za trojicí favoritů

I to z Harrisové udělalo miláčka levého křídla Demokratické strany. V reakci na silně pravicový moment politiky Donalda Trumpa se totiž nyní demokratičtí kandidáti naopak předhánějí, kdo bude levicovější. Před třemi lety působil na levém křídle strany „jediný americký socialista“ Bernie Sanders osamoceně, teď je kolem něj politicky přecpáno. Harrisová mu například jako první v Senátu spolupodepsala návrh zákona o dalším posunu amerického zdravotnictví doleva, přestože sama není uvnitř strany tak úplně vlevo jako třeba další prezidentská kandidátka, senátorka a hlasitá kritička Wall Street Elisabeth Warrenová

Harrisová ale může být, třeba právě na rozdíl od Warrenové, schopná spojit obě křídla strany a dostat se mezi hlavní favoritky na demokratickou prezidentskou nominaci. Průzkumy v roce 2019 dokonce ukazovaly, že by aktuálně Donalda Trumpa (jako hned několik dalších možných demokratických kandidátů) v prezidentské volbě porazila. Jenže k souboji s Trumpem má Harrisová zatím ještě daleko, protože musí nejprve projít sítem výběru mezi demokraty. V jejich poli kandidátů sice dosud hraje roli „čtvrtého vzadu“ za nejsilnějším trojlístkem – Biden, Warrenová, Sanders –, ale sezóna primárek bude ještě dlouhá a Harrisové se už podařilo dostat se do čela skupiny méně okoukaných kandidátů.

Pomohl jí k tomu i její zatím nejviditelnější kandidátský moment, kdy v jedné z prvních demokratických debat emocionálně zaútočila na bývalého viceprezidenta Joe Bidena. Osočila ho kvůli tomu, že Biden v 70. letech (!) nepodporoval tzv. busing, kdy byly černošské děti autobusy každodenně dopravovány do škol v čistě bělošských čtvrtích, aby se obě rasově oddělené skupiny více sblížily. Harrisová v první demokratické debatě připomněla, že i ona byla jednou z „černošských dívek čekajících každé ráno na zastávce na takový autobus“ a že ten, kdo tehdy odmítal „busing,“ nemůže dnes rozumět rasovým menšinám a jejich potřebám. Epizoda Harrisovou nejenom zviditelnila, ale také na čas zvedla její podporu mezi voliči o šest až osm procentních bodů.

Viceprezidentka Harrisová?

Přesto Harrisová stále prohrává s lídrem demokratického pelotonu – Joe Bidenem – i u voličů černošského původu. Vzhledem ke svému původu není typickou Afroameričankou, vyrůstala mezi elitou a má i bělošského manžela. U některých voličů z této skupiny jí může škodit i minulost státní zástupkyně, protože se na její adresu občas objevuje kritika, že v této funkci prosazovala tvrdé tresty, které často mířily i proti Afroameričanům. Navíc černošští voliči nadprůměrně podporují umírněné křídlo demokratů, k němuž Harrisová na rozdíl od Bidena nepatří.

Přesto se Harrisová v kandidátském poli neztratila a často se dokonce spekuluje o tom, že by byla ideální viceprezidentskou kandidátkou pro Joe Bidena, pokud ten vyjde z demokratických primárek jako vítěz.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější