nahoru

Volební procházky po Manhattanu: Jak se změnila atmosféra v USA za uplynulé čtvrtstoletí

Veronika Bednářová 4. listopadu 2020 • 12:10
Volební procházky po Manhattanu: Jak se změnila atmosféra v USA za uplynulé čtvrtstoletí
foto: Archív

V době uzávěrky tohoto čísla nejsou výsledky prezidentských voleb v USA ještě známé. Je dost pravděpodobné, že ve dnech, kdy toto číslo čtete, začíná ve Spojených státech lítý boj o to, kdo vlastně vyhrál. Jsou to také první volby od roku 2000, které netrávím na americké půdě. Což je vlastně dobrá příležitost ohlédnout se, jakých těch dvacet, respektive i s devadesátými lety skoro třicet let, bylo.

Začátek května roku 1992. Na jindy tak světlé, široké ulici je najednou černo. Mohutný průvod lidí je strašně hlučný. Policisté zasahují za běhu. Z klasického baru na Dolním Manhattanu vybíhá černošský barman a s pobídkou „Rychle! Rychle!“ nás, náhodné kolemjdoucí, cpe dovnitř. Zatáhne železnou roletu, zamkne ji a rozsvítí světla. Pak nonšalantně vykřikne: „Tak. A kdo si dá panáka?“ Poprvé na vlastní oči vidím dlouhatánský barový stůl, po kterém sviští skleničky dvojité whisky s ledem. Jako ve westernu.

 

Tohle je Amerika, děcka

Je to taky poprvé v životě, kdy vidím víc než tři Afroameričany pohromadě. Že se v New Yorku demonstruje kvůli něčemu, co se stalo v Los Angeles, mě udivuje. Nepokoje, které se toho jara řítí z Kalifornie a na jejichž počátku je videonahrávka zachycující zásah tamních policistů proti černošskému řidiči Rodneymu Kingovi, pro mě, která byla dosud nejdál v Bulharsku, s New Yorkem nijak nesouvisejí.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Joe Biden Termíny voleb

Americké prezidentské volby probíhají kvůli složitému systému po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začaly primárkami. Předvolební průzkumy ukazují, že Donald Trump to bude mít s obhajobou velmi těžké. Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.