Výsledky voleb v USA – primárky: Průběžný počet delegátů | Reflex.cz
nahoru

Průběžné výsledky prezidentských voleb v USA: Aktuální počet delegátů v demokratických primárkách

Petr Sokol, -mic-12. března 2020 • 12:50
Americké volby 2020: Průběžné výsledky
Americké volby 2020: Průběžné výsledky
• foto: 
Profimedia

První polovina volebního roku je v USA vyplněna primárkami, v nichž si americké politické strany vybírají svého prezidentského kandidáta. V jednotlivých státech USA přímo voliči v primárkách vybírají delegáty, kteří potom na stranickém volebním sjezdu – národní konvenci – zvolí stranického kandidáta v boji o Bílý dům. Přinášíme vám průběžné výsledky a počtydelegátů pro prezidentské kandidáty.

Aktuální počet zvolených delegátů pro jednotlivé prezidentské kandidáty ukazuje, kdo v primárkách vede. Letos jsou nesledovanější primárky Demokratické strany, protože republikánský prezident Donald Trump funkci obhajuje a v primárkách proti němu stojí jen velmi slabí a málo známí protikandidáti, takže má republikánskou nominaci předem jistou.

I z tohoto důvodu přinášíme průběžné výsledky a aktualizovaný přehled počtu delegátů, které jednotliví demokratičtí uchazeči o prezidentský úřad dosud získali. V tabulce uvidíte také to, jak se delegáti rozdělovali v jednotlivých státech USA.

Počty delegátů v jednotlivých státech a územích jsou v některých případech pouze aktuálním odhadem, protože přesná pravidla výběru jednotlivých delegátů a systém primárek jsou v některých státech hodně složitá a celý proces probíhá v několika etapách, který nemusí být přepočet na delegáty definitivně uzavřen, i když primárky již v konkrétním státě proběhly.  

Průběžné výsledky demokratických primárek a přidělených delegátůPrůběžné výsledky demokratických primárek a přidělených delegátůFoto Wikipedie/redakce

Složité počty delegátů

V tabulce jsou uvedeny i počty delegátů získaných kandidáty, kteří již z primárek odstoupili. Jejich delegáti totiž na národní konvenci přesto pojedou a budou mít volnou ruku v tom, koho v hlasování podpoří, když jejich kandidát již z boje odstoupil.

Superdelegáti

Na červencové demokratické národní konvenci bude moci celkem hlasovat 4753 delegátů, část z nich ovšem tvoří tzv. superdelegáti, které nevybírají voliči a u nichž se jedná hlavně o stranické funkcionáře. Superdelegáti se v našem grafu zachycujícím průběžné výsledky a v tabulce neobjevují, protože jejich příslušnost k táboru některého z kandidátů není dopředu jasná. Někteří superdelegáti sice už svou volbu dopředu veřejně deklarovali, ale mohou ji v budoucnu kdykoli změnit.

Vývoj počtu přidělených delegátů demokratickým kandidátům na prezidenta USAVývoj počtu přidělených delegátů demokratickým kandidátům na prezidenta USAFoto Wikipedie/redakce

 „Slíbení“ delegáti

V prvním kole hlasování o prezidentském delegátovi navíc budou moci hlasovat pouze tzv. přislíbení delegáti (pledged delegates), které vybrali přímo voliči. Jejich celkový počet je letos 3979. To znamená, že kandidát potřebuje k zisku prezidentské nominace v prvním kole získat hlasy 1990 delegátů.

Pokud by nikdo v prvním kole hlasování na demokratické národní delegace zvolen nebyl, mohou v následujících kolech už hlasovat i zmínění nevolení superdelegáti. Od druhého kola už je proto ke zvolení potřeba získat 2377 hlasů.

Buttigieg ˃ Sanders ˃ Biden

Demokratické primárky už v počtu získaných delegátů zažily tři rozdílné lídry. Po úvodním hlasování v Iowě se vedení v této disciplíně překvapivě ujal starosta Pete Buttigieg, který ho udržel i po primárkách v New Hampshire.

Už třetí stát v pořadí – Nevada – ovšem dostal do čela demokratických primárek senátora Bernieho Sanderse. Ani on ale na čele žebříčku kandidátů s nejvíce delegáty dlouho nezůstal. Čtvrté primárky v řadě – v Jižní Karolině – znamenaly totiž nástup do čela exviceprezidenta Joe Bidena. Ten ho udržel i po superúterý, při němž se hlasovalo ve 14 státech a jednom teritoriu.

Petr Sokol, -mic-Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější