nahoru

Muž, který předpovídá americké prezidenty. Nate Silver a jeho FiveThirtyEight

Radka Zítková8. listopadu 2016 • 14:50
Nate Silver. Muž, který který předpovídá a analyzuje výsledky baseballu a voleb.
Nate Silver. Muž, který který předpovídá a analyzuje výsledky baseballu a voleb.
• foto: 
Profimedia.cz

Šance 72 procent pro Hillary Clintonovou, 28 pro Donalda Trumpa. Takový je odhad nejuznávanějšího analytického serveru ve Spojených státech. FiveThirtyEight dokázal až překvapivě přesně předpovědět poslední dva americké prezidenty. Z jeho zakladatele Nata Silvera se díky tomu stala celebrita.

FiveThirtyEight je ve svém oboru jedničkou. Sbírá jednotlivé průzkumy, průměruje je, a dál s nimi pracuje. Od ostatních serverů s podobným zaměřením se odlišuje hlavně tím, že do nich promítá i ekonomická a demografická data jednotlivých států. Bere navíc v potaz, jak byly průzkumy různých firem úspěšné v minulosti. Na základě toho jim dává váhu a data podle toho upravuje.

Základní prinicipy FiveThirtyEight

• Pravděpodobnost. Server předpovídá konečné výsledky na základě přesnosti volebních průzkumů od roku 1972. Někdy tak dává jednomu z kandidátů šanci na výhru 30 procent, přestože ve většině dotazování ztrácí za svým rivalem. Tyto odhad reflektují historické nepřesnosti průzkumů ostatních společností.

• Státní průzkumy vs. národní průzkumy. FiveThirtyEight dává ve všech predikcích větší důraz na odhady v jednotlivých státech. Dokáže tak lépe spočítat, kolik volitelů dá po uzavření volebních místnosti hlas republikánskému kandidátovi a kolik demokratickému. Národním analýzám se věnuje spíše okrajově.

• Provázanost chyb. Model Nata Silvera počítá s tím, že chyba v průzkumu v jednom státu, má dopad na odhady v jiném. S novými regionálními daty tak průběžně upravuje předpovědi napříč zemí.

• Nejdřív buď konzervativní, potom agresivní. Velké výkyvy v letním období vnímá FiveThirtyEight jako šum, reaguje na ně proto opatrně. S blížícím se koncem kampaně promítá zvraty mnohem rychleji a výrazněji.

Kritika za upravování průzkumů

Právě za upravování průzkumů ale ostatní společnosti FiveThirtyEight kritizují. Do přestřelky na sociálních sítích se s Natem Silverem naposledy dostal politický reportér Huffington Post Ryan Grim. Silverovy analytiky obvinil z manipulace dat a šíření paniky. V tu chvíli totiž server zvýšil šance Donalda Trumpa. Silver jeho článek označil za nezodpovědný.

Kdo je Nate Silver?

Americký ekonom a spisovatel, který předpovídá a analyzuje výsledky baseballu a voleb. Blog FiveThirtyEight založil v roce 2008. V tom samém roce díky jedinečnému modelu předpověděl vítězství Baracka Obamy. Blog později částečně přejal deník The New York Times. Teď funguje pod záštitou společnosti ESPN, Silver je stále jeho šéfredaktor.

Autorka je členkou redakce nového zpravodajského webu Info.cz.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH V USA >>>

Radka Zítková
Diskuse ke článku