Antibiotika

Antibiotika Zdroj: Profimedia.cz

Průlomový objev - vědci našli cestu, jak uchovat sílu antibiotik. Zásadně to pomůže v léčbě

Vědci z jihošvédské Lundské univerzity možná nalezli způsob, jak by lidstvo mohlo čelit rostoucí rezistenci bakterií na antibiotika. Tým profesora Anderse Haakanssona totiž zjistil, že proteinový komplex v mateřském mléce zvyšuje citlivost bakterií na antibiotickou léčbu, napsal portál The Local.

Před problémem rostoucí odolnosti bakterií opakovaně varuje Světová zdravotnická organizace, podle které se některé nemoci dosud považované za banální stanou během několika desetiletí opět smrtelnými.

Zmíněným proteinovým komplexem, který je označován jako Hamlet se Haakansson zabýval již před zhruba dvaceti lety v rámci svého postgraduálního studia. Tehdy spolu s dalšími kolegy zjistil, že látka je schopná likvidovat některé rakovinné buňky, aniž by poškodila ty zdravé.

„Zajímavější ale je, že Hamlet činí některé bakterie citlivějšími na antibiotika,“ řekl Haakansson. „Zatím se zdá, že může učinit vůči antibiotikům citlivé všechny bakterie,“ dodal.

Vědec doufá, že Hamlet by mohl navždy ukončit neustálý závod ve vývoji nových a silnějších antibiotik, které dokážou překonat rostoucí odolnost bakterií vůči starším preparátům. Vědci nyní nový lék vycházející z komplexu testují na zvířatech. První zkoušky na lidech, kteří trpí chronickými infekcemi, je možné očekávat za jeden až dva roky.