nahoru

Vůně předvolebního guláše

Miroslav Cvrček 26. května 2009 • 06:55

Strany spoléhají na naši hloupost. ČSSD nesmyslně viní ze světové krize Jana Zahradila. ODS, která kvůli Lisabonu neustále strašila Moskvou, zase tvrdí, že má řešení místo strašení. Nalákají voliče předvolební billboardy?

Strany spoléhají na hloupost voličů. ČSSD nesmyslně viní ze světové krize Jana Zahradila. ODS, která kvůli Lisabonu neustále strašila Moskvou, zase tvrdí, že má řešení místo strašení…
Na volebních billboardech ČSSD obvinila ze vzniku světové ekonomické krize Jana Zahradila, Mirka Topolánka a George Bushe. Jak mohl krizi rozpoutat lídr kandidátky ODS do europarlamentu Zahradil je záhada, Topolánek sice pár měsíců řídil Evropskou unii, ale krize odstartovala dávno před tím a na jiném kontinentu. Byl to tedy Bush? A jak? Krizi podle socialistů způsobila „chamtivost a nenasytnost pravicové politiky“.


Ponechme stranou, že pro chamtivou a nenasytnou socdem není v žádném rozpočtu dost peněz. Krizi ve Spojených státech nastartovaly hypotéky, které byly levně poskytovány i nemajetným Američanům bez odpovídajících záruk. Boom těchto hypoték nastartovala uvolněním pravidel Clintonova vláda v roce 1995, která zároveň tyto rizikové hypotéky umožnila převádět do cenných papírů. Právě skrze ty se krachy bank rozšířily do celého světa.
Byla to tedy levicová politika státních zásahů a ignorace jejich dopadů, která svět zavedla do krize a kterou v Česku reprezentuje právě Paroubkova ČSSD.


Strašení a žádné řešení
Ani druhá největší strana, ODS, nezůstala v absurdnosti svých billboardů pozadu. Nejdřív úplně otočila v postoji k dalšímu přenášení pravomocí na úroveň Evropské unie a začala prosazovat Lisabonskou smlouvu, o jejímž obsahovém dvojčeti, euroústavě, Topolánek mluvil jako o shitu. Potom její čelní představitelé ve jménu Lisabonu začali veřejnost strašit, že pokud neschválíme Lisabon, budeme vystaveni napospas Moskvě. Bizarní je, že po tomhle zastrašování má teď ODS na billboardech heslo „Řešení místo strašení“.


Vada na kráse demokracie
Nelze to vysvětlit jinak, než že strany doufají v hloupost svých voličů, případně v jejich krátkou paměť.
Čím dál více se ukazuje, že demokracie má v současné době jednu velkou vadu. Voliči nedokáží a snad ani nechtějí rozhodovat na základě toho, kdo ten či onen problém způsobil, a tím trestat nezodpovědnou politiku. Voliči viní z problémů toho, kdo je zrovna u moci, a rádi se nechávají uplácet penězi z veřejných rozpočtů. Zapomínají přitom ale, že jsou to jejich vlastní peníze.


K tématu: VŮNĚ PŘEDVOLEBNÍHO GULÁŠE


Kdo vás baví? VÝSTAVKA VÝROBKŮ POLITICKÉ TVOŘIVOSTI (Reflex online, 28. 5. 2009)
...upřímný Standa. Klidná síla, co nás moc v klidu nenechala. S kosmonautem ke hvězdám; rozumí se zřejmě rudým. Kostlivec ve skříni „trendy“ rockera Kocába. A pak ta kampaň pro turisty...Pošlete nám vaše oblíbence!
Tak kdo vás baví? TENTOKRÁT VÝSTAVKA LIDOVÉ TVOŘIVOSTI (Reflex online, 29. 5. 2009)
Zřejmě se nechcete nechat zahanbit kreativitou politiků a v reakci na Výstavku výrobků politické tvořivosti nám posíláte své příspěvky. Máte jiné oblíbence? Žádné straně (v mezích zákona) není vstup zakázán!

Tomáš Tesař: Fotoreportáž PÁN S DEŠTNÍKEM ZASAHUJE (Reflex online, 26. 5. 2009)
Hrdinou mítinku ČSSD se vedle Jiřího Paroubka stal udatný důchodce, jenž zneškodnil odporného diverzanta. Dobrá práce s deštníkem, chlape!
Tomáš Tesař: Fotoreportáž HOLČIČKO, CHCEŠ ODZNÁČEK? (Reflex online, 26. 5. 2009)
Politici ODS bloumali poněkud opuštěni severem Čech. Snad hledali, kde leží městečko Řešení. Cestou trousili mezi domorodce balónky a lízátka.