nahoru

Jste na prodej

Miloš Čermák 20. listopadu 2009 • 10:34

Mám takový plán. Budu celý příští rok chodit na obědy do dobrých restaurací. Pořádně si dám do nosu. Platit nebudu, protože předpokládám, že to za mě zacvakne majitel. On mě totiž pozve. Že jsem vám to neřekl?To je přece samozřejmé. A taky ho poprosím, aby ještě přesně stejně velkou sumu poukázal po mém odchodu na nějaké charitativní účely. Není totiž nad to, si nacpat břicho, a ještě mít dobrý pocit, že jsem pomohl světu.


Možná se ptáte, jak to udělám. Prostě zpeněžím vás, mé virtuální příznivce, přátele a fanoušky v&#160sociálních sítích. Mám přes tisíc přátel na Facebooku a přes dva tisíce čtenářů na Twitteru. Spousta lidí chodí na můj blog nebo se dívá na má videa na YouTube či na Streamu. To už je slušná masa lidí. Navíc je to "kvalitní materiál", slovy reklamního experta "dobrá cílová skupina". Většinou mladí lidé, mnozí slušně vydělávající, často bydlí nebo pracují v&#160Praze. Zkrátka potenciální návštěvníci restaurací. Já jejich majitelům nabídnu dobrý obchod: za cenu dvou jídel o jejich podniku napíšu, pokrmy před konzumací vyfotografuji, a pokud budou číšníci dostatečně sympatičtí, natočím je na video. To přece bude reklama jako hrom!

Počkejte, pokud jste zrovna mými přáteli a chystáte se náš virtuální vztah rozhořčeně zrušit, tak to nedělejte. Ve skutečnosti se k ničemu podobnému nechystám. Mimo jiné i proto, že jsem konzervativní a&#160představa, že budu každý den obědvat někde jinde, mě naplňuje úzkostí. Ale píšu to jako příklad, nikoli pouze akademický a nerealizovatelný. Sociální sítě dostávají některé z nás do situace, ve které až donedávna byla jen média. Neboli máme své publikum, ne třeba velké jako celostátní televize nebo deník, ale ani malé. Je jen otázkou času, kdy po něm inzerenti sáhnou.

Že to může fungovat (zvlášť když se potenciál spojí s dobrým nápadem), ukazuje to, jak si peníze letos vydělával Američan Jason Sadler. Jak přesně to bylo? Nosil každý den jiné tričko. Na nich byla loga firem, od kterých si za to Jason nechal platit. Ne moc, 1. ledna to byl pouhý dolar, na silvestra 365 dolarů. Celkem láce, zvlášť když uvážíme, jaké publicitě se tomuhle projektu dostává. Není divu, že Jason měl již v polovině roku ,,vyprodáno" a úspěšně prodává reklamu už na další rok. To se dali dohromady s kámošem, a s cenou začnou tedy na dvou dolarech. A&#160spočítejte si, kolik jim to vynese.

Blíží se doba, kdy nás virtuální svět přesvědčí o tom, že některá úsloví jsou jen prázdná klišé. Například to o tom, že přátelství se nedá koupit. Hloupost! Co se dá prodat, dá se i koupit. Zeptejte se Jasona.

NOTEBOOK MILOŠE ČERMÁKA, cermak@extra.cz