Pozor, letiště! | Reflex.cz
nahoru

Pozor, letiště!

Miloš Čermák5. listopadu 2009 • 14:00
Pozor, letiště!

Možná jste v médiích zaznamenali historku o&#160amerických pilotech dopravního letadla, kteří „přelétli“ cílové letiště. Prostě zapomněli přistát. To je samo o sobě dost fascinující. Kontroloři z řídicí věže se s nimi snažili spojit...Vysílačkou i pomocí výstražných signálů. Dokonce se jim snažili zavolat na mobilní telefon a prý posílali e-maily. Ale marně. Vše zachránil nakonec až stevard, který přišel do kabiny pilotům říct, že se pasažéři ptají na čas přistání.


Prostě záhada! Pár dní nato přišly aerolinky Delta s vysvětlením, které je ještě úžasnější. Piloti prý měli zapnuté notebooky a na nich „řešili firemní politiku“. Na tohle jim jako máme skočit? Ještě před pár lety by bylo jasné, že ti dva za kniplem sjíždějí pornostránky. Ale to je dnes pasé. A já bych se klidně vsadil o&#160letenku kolem světa, že viseli na Facebooku. Kapitán „šťouchal“ do manželky a tagoval oblíbené letušky na fotkách, zatímco druhý pilot vyplňoval kvizy nebo vylepšoval skóre v Mafi a Wars. To pak není divu, že přeletěli letiště.

Oni v tom zdaleka nelítají jen piloti. Když si tak pročítám statusy svých známých na Facebooku nebo Twitteru, tak mě vždycky zaskočí, kolik z&#160nich je napsáno zjevně za volantem. Jsou to ty zprávy typu: „Frčím na D1, provoz docela ujde,“ případně: „Nějakej idiot mi udělal myšku, to bylo o&#160fous.“ Policisté honí nebožáky s telefonem u ucha, ale to nemají ponětí, co se kolem děje. Nevím, jestli mí virtuální přátelé ťukají své postřehy do mobilu, anebo mají na sedadle rozevřený počítač, ale vzhledem k&#160bezpečnosti silničního provozu mi to přijde celkem jedno.

I když možná policisty podceňujeme a oni to všechno dobře vědí. Známý mi – na Facebooku, kde jinde – minulý týden popisoval, jak ho policisté kontrolovali na dálnici. Ten druhý prý ani nevylezl z auta. Na klíně měl otevřený notebook. Můj známý prý jasně přes okno poznal na monitoru domovskou stránku Facebooku.

Jistě, nejspíš i on hrál nějakou hru nebo flirtoval s praporčicí na služebně. Ale co víme, třeba benga budou už brzy „pomáhat a chránit“ i ve speciálních sítích. Možná nejvyšší čas získat pár vysokých šarží mezi své přátele. Ostatně, toť řešení pro leteckou krizi v USA. Jak zvýšit bezpečnost letů? Nařídit pilotům, aby letecké kontrolory povinně zařadili do seznamu svých přátel. Řídicí věž se s nimi pak spojí bez problémů. Přece nemůžeme čekat, že by v éře Facebooku vládci nebes reagovali na něco tak staromódního jako … zvonění mobilu.

NOTEBOOK MILOŠE ČERMÁKA, cermak@extra.cz
Jan Potůček: JSOU PROFILY NA FACEBOOKU SOUKROMÁ VĚC? (Reflex.cz, 12. 10. 2009)
Ředitel zpravodajství České televize důrazně doporučil svým podřízeným, aby se zdrželi politických komentářů na Facebooku. Může jim je ale zakázat?


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Fámy, které cloumají státem, jsou nejriskantnějším nástrojem politiky
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná správa povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější