nahoru

Vladimír Špidla - tak to bylo o fous

RX online 31. března 2003 • 09:00

Přední české osobnosti se rozhodli, že na daních zaplatí zhruba o dva tisíce méně. Prezident Václav Klaus vidí postoj české vlády k válce v Iráku jako vyvážený. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík se snaží detailně informovat novináře o válce. Otevření kanceláře Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Praze vyvolalo nevoli mezi českými politiky.

Pondělí 24. března


Petice vyzývá k bojkotu TV NovaPetice "Ne z našich kapes" vyzývá občany, aby se nedívali na televizi Nova do doby, než stát vyřeší dluh 10,4 miliardy korun z arbitráže vůči CME. Dluh by podle petice neměli platit daňoví poplatníci, ale "skuteční viníci".Petici zatím podepsalo několik stovek občanů, mezi nimi například kněz Tomáš Halík, režisér Jan Hřebejk, bývalý mluvčí prezidenta Ladislav Špaček, spisovatelka Tereza Brdečková, výtvarník David Černý, literární kritik Martin C. Putna a písničkář Jiří Dědeček(Zdroj a více informací: lidovky.cz)Víte co? Přestaňme se všichni dívat na Novu.Úterý 25. března


Prezident: Jak vidím tuto válkuV jednom rozhovoru jsem dostal otázku, jaký je podle mého názoru důvod pro dnešní válečnou operaci proti Iráku. Neodpověděl jsem, protože jsem si byl vědom toho, že odpověď nemůže být zúžena do jedné jednoduché věty. To je důvod, proč se k tomu chci formou článku vyjádřit trochu obšírněji.
Válka je strašlivá věc. To ode mne není ani pacifistická, ani bojácná fráze, ale výraz mého bytostného přesvědčení. A nejenom mého.(Zdroj a více informací: idnes.cz)Pokud prezident republiky říká: "Dnešní český - nikoli americký, nikoli francouzský - postoj vlády a parlamentu pokládám za vyvážený...", pak začíná mít člověk pocit, že snad českou politiku vůbec nesleduje. Kromě zahraničních médií si o nečitelnosti postoje české vlády k válce v Iráku cvrlikají i místní vrabci na střeše.Středa 26. března


Jak Tvrdík 'prodává' válku v IrákuMálem jako na zlatém tácu servíruje novinářům ministr obrany Jaroslav Tvrdík informace o česko-slovenské protichemické jednotce v Kuvajtu. A místy nemá jeho snaha daleko k detailně připravené show. Začíná každý den dopoledne a je na ní vždy plno.

Tak třeba v úterý: na novináře vybafly tři figuríny navlečené do protichemických masek a oděvů. Na velkoplošných obrazovkách se vždy promítají záběry z bojů v Iráku či z výcviku českých vojáků. Běžné jsou i podrobné mapy z Perského zálivu s odborným komentářem.

(Zdroj a více informací: idnes.cz)


Pokud si někdo, ať už ministr obrany České republiky, jezdí každé ráno před prací do nemocnice na infuze s výživou, značí to pouze jediné - brzy to s ním sekne. A to by bylo, pane ministře, přece daleko horší než na pár dnů onemocnět.Čtvrtek 20. března


Klaus: Kancelář Landsmanschaftu v Praze je nepatřičnáPrezident Václav Klaus se domnívá, že kancelář Sudetoněmeckého krajanského sdružení (Landsmanschaft), která byla v úterý otevřena na Malé Straně v Praze, je nepotřebná. "Považuji to za věc u nás nepatřičnou a nepotřebnou," řekl Klaus deníku Právo.
Klause podle deníku udivilo vyjádření šéfa Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernda Posselta, který doufá v dobrou spolupráci s Klausem. "Nevím. Jeho formulacemi, které jsem dnes viděl v tisku, jsem velmi překvapen," řekl Klaus na adresu Posselta.(Zdroj a více informací: ihned.cz)Přestože je pro některé politiky nepatřičné, skandální či dokonce nechutné otevření kontaktního a servisního centra Sudetoněmeckého krajanského sdružení, nezbývá než se smířit s tím, že vedle nekonečné řady institucí a organizací si "dovolil" v Praze otevřít kancelář i sudetoněmecký landsmanšaft. Nevede to spíše k možnosti vzniku zdravého dialogu?Pátek 28. března


Začíná sjezd ČSSD, kde se rozhodne o ŠpidloviJen pouhý den zbývá do zodpovězení otázky, zda se premiér Vladimír Špidla udrží v čele sociální demokracie. Právě v sobotu totiž bude 547 delegátů sjezdu ČSSD volit nové vedení včetně předsedy.Špidlova pozice není zdaleka tak jistá jako před dvěma roky, kdy jej do čela strany katapultoval jeho předchůdce Miloš Zeman. Sociální demokracie je značně názorově rozštěpená, největší kritika se snáší zejména na hlavu předsedy. Mnoho sociálních demokratů mu totiž dává za vinu ˝potopení˝ Zemana v druhé prezidentské volbě, následné zvolení Václava Klause, sestavení vlády s lidovci a pravicovou US-DEU, lpění na zákazu spolupráce s komunisty, postoj k válce v Iráku, ale i styl řízení strany, v jehož rámci Špidla s ministry, poslanci a dalšími straníky málo komunikuje.(Zdroj a více informací: lidovky.cz)Vladimír Špidla obhájil svou pozici, čemuž se v té nečitelnosti ostatních členů ČSSD není třeba divit. Přestože by Špidlovo znovuzvolení mohlo signalizovat, že krize je zažehnána, opak je pravdou. Jediné, co z toho vyplývá je, že tzv. zemanovci se oficiálně ocitli v menšině. Sociální demokraté mají teď však před sebou pořádný kus práce.

RX online