nahoru

Reflex č. 1

RX online 13. ledna 2005 • 00:00

Fotograf Jan Šibík poslal první fotografie ze srílanské katastrofy. "Mile mě překvapí, když se setkám s někým, kdo má rád svoji práci, rozumí jí a kašlw na to, že z toho nezbohatne," říká Vlasta Redl. Vítejte v dnešní Káhiře! Herečka, která podle svých slov nedokázala nikdy nic odmítnout - Causa Lída Baarová. Aby se krajina stala pro normální lidi neobyvatelná, stačí, když se změní v turistický ráj.Zde najdete kompletní obsah čísla 1 s články k přečtení.


Po kliknutí se obsah čísla otevře v novém okně. Celý časopis je samozřejmě přístupný také z archívu tištěného Reflexu v hlavním menu.

FotoFoto
Oslavit vánoce a Nový rok přijelo na Srí Lanku 420 tisíc návštěvníků z celého světa, mezi nimi mnoho Čechů. Nejznámější světoví surfaři si nemohli vynachválit vlny v zálivu Arugam. Osudného nedělního rána přišla však jiná vlna. Zabíjela a ničila. Více v reportáži Roberta Mikoláše.


Foto
Před časem jsem byl pracovně na sezení terapeutické skupiny v psychiatrické léčebně. Psychiatr hodinu zahajoval tím, že měl každý říct, jak se cítí. S VLASTOU REDLEM (45), jemuž po čtyřech letech vychází nové album Dopisy z květin, jsem to udělal stejně. Nepřekvapil mě, když prohlásil, že jeho pocity jsou velmi pestré, od rakety po píchlé kolo. Rozhovor vedl spisovatel Zdeněk Zapletal.


Foto
Během dvacátého století narostla arabská populace osmkrát. Jestliže před sto lety žilo na planetě přibližně 36 miliónů Arabů, nyní přesáhl jejich počet 300 miliónů. Půda je neuživí, proto odcházejí do měst. A právě tady, v jejich přelidněných ulicích, se odvíjejí příběhy arabského světa. Už dávno to nejsou Pohádky tisíce a jedné noci. Aladina, Sindibáda, hýřivého kupce Alího nahradili islámští radikálové. Létající koberce příšerné automobily. Vítejte v Káhiře. Více v reportáži Dana Hrubého.

Foto
Kdyby se dalo věřit všemu, co o svém životě Lída Baarová tvrdila, měli bychom před sebou obraz mučednice, jejíž závratnou kariéru zničilo totéž, co jí k ní pomohlo - nevšední krása. Ve skutečnosti se o její pád zasloužila jen neschopnost odhadnout, jak hluboko se v bahně kolaborace brodí. Cause se věnoval Lukáš Kašpar.


Foto
Pokud v Čechách existuje nějaké místo, které se dá označit za praotce turistiky, zvláště té lyžařské, pak Špindlerův Mlýn patří k horkým kandidátům. Nejspíš u nás není žádné jiné horské středisko, kde už v první polovině minulého století korzovali lyžníci mezi luxusními hotely od drinku na sjezdovku. První elektrickou sáňkařskou dráhu tu postavili před první a lyžařský vlek po druhé světové válce. Dnes Špindl paradoxně v praxi předvádí, jak dokáže masívní zájem turistů a investorů přivést prosperující obec na hranici kolapsu. Genius loci - Špindlerův mlýn a Tomáš Feřtek.

RX online