nahoru

Hon na ministry

RX online2. června 2003 • 11:22

IQ test národa - berme jej s rezervou. Kdo nahradí ministra spravedlnosti Pavla Rychetského? Antikomunista Lumír Šimeček musí ve vazbě přečkat do dalšího líčení. Další díl seriálu o Janu Kavanovi se jmenuje "skartovací aféra". Jaroslav Tvrdík opustil post ministra obrany.

Pondělí 26. května


IQ na planetě Nova je jiné než na ZemiTak vypadá život podle planety Nova: učitelé jsou chytřejší než policisté, studenti mají nižší IQ než celebrity. S reálnou inteligencí české společnosti však nemá tento svět nic společného. Sobotní show Novy se sice jmenovala IQ test národa, ale o skutečné inteligenci společnosti toho moc neřekla.Na první pohled bylo v televizním měření inteligence vše v pořádku, sada jedenaosmdesáti otázek odpovídala standardním psychologickým testům.
(Zdroj a více informací: idnes.cz)Naše otázka zní: Kolik z těch 87 tisíc připojených lidí došlo v testu k poslední otázce? Doufejme, že hned několik!Úterý 27. května


Ministrem spravedlnosti měl být žalobce FenykPremiér Vladimír Špidla musí dál hledat náhradu za ministra spravedlnosti Pavla Rychetského, který míří do Ústavního soudu. V pátek totiž odmítl nabídku na práci ve Špidlově vládě Jaroslav Fenyk - první náměstek nejvyšší státní zástupkyně.Fenykovi zavolal ve čtvrtek přímo Rychetský. Fenyk, který dohlíží na práci žalobců v nejvážnějších ekonomických případech, si vzal jeden den na rozmyšlenou. V pátek Rychetského nabídku telefonicky odmítl. "Je to pravda. Nabídku jsem nepřijal kvůli osobním důvodům," potvrdil Fenyk.(Zdroj a více informací: idnes.cz)V tuto chvíli ještě premiér Vladimír Špidla netušil, že by si rovnou mohl podat inzerát: "Hledáme ministra! Nebo raději dva!"
Středa 28. května


U soudu s disidentem bylo veseloÚsměvné momenty nepostrádalo dnešní líčení s antikomunistou Lumírem Šimečkem. Několik desítek přátel vítalo Šimečka potleskem a květinami. Samotný obviněný líčení zdržoval a odmítl slíbit, že se zúčastní dalších jednání. Soud jej proto nechal ve vazbě.
Šimeček podle žaloby napadl loni v prosinci v Brně policejní hlídku a dopustil se tak útoku na veřejného činitele. Při dnešním jednání nescházel v zaplněné soudní síni potlesk, květiny a slovní přestřelky. Hlavní líčení bude 25. června pokračovat.

(Zdroj a více informací: lidovky.cz)Pokud se nebojíte rajčat, vězte, že Šimeček je neškodný, v lecčems má dokonce i pravdu - i antominismus by se však měl provozovat s jistou grácií.Čtvrtek 29. května


Kavanovi hrozí až půlmilionová pokutaPenále ve výši až půl milionu korun hrozí předsedovi Valného shromáždění OSN Janu Kavanovi. Pokud se prokáže, že během svého působení v čele ministerstva zahraničí špatně nakládal s tajnými dokumenty, bude muset částku uhradit Národnímu bezpečnostnímu úřadu, který s ním vede správní řízení.


Mluvčí NBÚ Alena Čechová vysvětlila, že úřad by si Kavanovy peníze neponechal, ale podstoupil by je podle zákona o utajovaných skutečnostech do státního rozpočtu. Pokud by se však Kavan částku zdráhal zaplatit, musely by ji vymáhat finanční úřady.(Zdroj a více informací: lidovky.cz)Je obdivuhodné, jaký respekt budí Jan Kavan u svých kolegů, někdo jiný by na jeho místě dávno už letěl...Pátek 30. května


Tvrdík opět podal demisi, jde z politikyMinistr obrany Jaroslav Tvrdík podal podruhé demisi. Tentokrát ji označil za nezvratnou. Dopisem se omluvil premiéru Špidlovi a oznámil mu, že odchází z vrcholné politiky. "Nemůžu pracovat na něčem, čemu nevěřím," řekl Tvrdík BBC.


Premiér vyjádřil nad zprávou lítost. "Pan ministr mi sdělil, že i přes naši vzájemnou dopolední dohodu odchází z funkce ministra obrany, z funkce poslance a rezignuje i na funkci ve vedení ČSSD. Rozhodnutí Jaroslava Tvrdíka beru na vědomí a doporučím prezidentu republiky rezignaci Jaroslava Tvrdíka přijmout," řekl Vladimír Špidla.
(Zdroj a více informací: idnes.cz)Někdo by řekl: "Komedie!" Jde ale spíš o tragédii. Tvrdík odcháźí kvůli porušení slibu, nechce být časem za hlupáka, jeho nástupce jako hlupák rovnou nastoupí a to mu opravdu nikdo nezávidí...

RX online