nahoru

Perlorodka zvítězila

JAN POTŮČEK15. května 2008 • 02:10
Perlorodka zvítězila

Až po uzávěrce dnešního čísla Reflexu přišla Správa Národního parku Šumava s novým návrhem návštěvního řádu, který upravuje pohyb vodáků na Teplé Vltavě. V aktuální reportáži „Vodák a škeble“ se o něm zmiňuji jen na závěr, nyní se však zdá, že ochránci během letní sezóny vykáží vodáky z části horního toku Vltavy úplně.


Zákaz splavování Teplé Vltavy se má týkat úseku od Soumarského mostu do obce Pěkná, a to od 16. června do 15. srpna. Po zbytek vodácké sezóny, tedy od 1. května do 15. června a od 16. srpna do 31. října, tento úsek splavný bude, ale jen za předpokladu dodržení vyššího limitu úrovně hladiny, než je tomu nyní. Zatímco dnes zde vodáci mohou jezdit při minimální výšce hladiny 45 cm (měřeno pod Soumarským mostem), podle nových pravidel by to mělo být od 61 cm pro kánoe a 56 cm pro kajaky.
Původně měl tento limit platit i pro letní měsíce, ale správa národního parku ve shodě s provozovateli půjčoven lodí podél toku horní Vltavy konstatovala, že tak vysoké hladiny řeka v létě dosahuje jen velmi zřídka. „Umožnit splouvání by bylo organizačně prakticky nemožné,“ píše se na webu NP Šumava. Z Lenory k Soumarskému mostu, tedy nad zakázaným úsekem, se bude moci jezdit při minimální výšce hladiny 45 cm (měřeno pod Soumarským mostem). Od Pěkné k ústí Vltavy do přehradní nádrže Lipno žádné omezení výšky hladiny není.
Pokud si někdo bude chtít sjet celý horní tok Vltavy nad Lipnem a vydá se na Šumavu v letních měsících, od Soumarského mostu do Pěkné ho i s lodí sveze zvláštní ekologický minibus „Zelená perla“. „Vodáci obdrží na nástupních místech řeky (Lenora, Pěkná) speciální sběratelské plakety s tematikou ochrany šumavské přírody. Správa zároveň zahájí osvětovou kampaň na ochranu šumavských řek,“ slibuje správa NP Šumava.
Zatím však není jisté, kdy přesně začne nový návštěvní řád na Šumavě platit. Správa Národního parku mluví o termínu „během července“, aniž by stanovila přesné datum. Majitelé půjčoven lodí přímo podél Teplé Vltavy namítají, že pokud nebudou znát přesné datum, nevědí, zda mají na začátek července přijímat objednávky. Do sporu se mohou vložit ještě místní obce – ty by mohly přijít o část zisků z turistického ruchu.
Zástupci obcí jsou členy rady Národního parku Šumava, která návrh nového návštěvního řádu oponuje. Pokud by se obce nedokázaly s národním parkem dohodnout, spor by muselo rozseknout ministerstvo životního prostředí. Zavádět nová pravidla uprostřed letní vodácké sezóny by bylo každopádně dost nepraktické.Více v reportáži VODÁK A ŠKEBLE v Reflexu č. 20/2008.

JAN POTŮČEK