nahoru

Sestřenice Penelope Cruzové a meteoradar

Michal Komárek30. září 2007 • 16:41
Sestřenice Penelope Cruzové a meteoradar

Server iDnes.cz přinesl minulý týden článek atraktivní titulkem i obsahem - „Sestřenice Penelope Cruzové se opalovala nahoře bez“. Mohl by to být nový trend v žurnalistice. A možná už je.

Server iDnes.cz přinesl minulý týden článek atraktivní titulkem i obsahem - „Sestřenice Penelope Cruzové se opalovala nahoře bez“. Mohl by to být nový trend v žurnalistice. A možná už je.
Přemýšlel jsem o tom, jestli se konečně dozvím, zda se strýček Antonia Banderase opil, a uvažoval, jak by se obdobný formát mohl prosadit i do „normálního“ zpravodajství. Novináři by tak například nepsali o tom, že Gross nakoupil podezřele drahé a vůbec podezřelé akcie, protože přece jen je obtížné shánět přesné informace a přimět přímé účastníky transakcí k výpovědi. Místo toho by tedy psali třeba o tom, že kamarád Grossova kamaráda si koupil psa. Ten člověk i ten pes by možná měli radost z popularity a mohl by vzniknout příjemný, otevřený, lidský příběh nezatížený zamlžováním, podezíráním a informačními bloky.
Server iDnes.cz mě vzápětí přesvědčil, že něco podobného se už děje. V článku „V Brdech už jeden radar je a nikomu nevadí“ píše autor o tom, že v Brdech už sedm let stojí výkonný meteoradar a že lidi o něm většinou ani nevědí. Struktura toho textu je ukázková: nejprve se dozvíme, že tu je meteoradar, pak autor připomene, že lidé se obávají vedlejších účinků záření plánovaného vojenského radaru, a položí otázku, zda by se tedy měli obávat i vedlejších účinků meteoradaru. Následuje část textu, ve které zjistíme, že oba radary nelze vůbec srovnávat. Závěr je sice nelogický, ale očekávatelný: expert nám sdělí, že vojenský radar je neškodný. A autor dodá, že se to dá vztáhnout i na meteoradar. Vzpomeneme-li si na sugestivní titulek článku, je jasné, že argument nyní funguje i v opačném gardu: vidíte, už sedm let je tady neškodný radar, tak proč si dělat starosti s nějakým novým!
Rozumní lidé jsou, pokud jde o věrohodnost informací, k novinářům skeptičtí. Možná je schůdná cesta do budoucnosti v tom, že novináři otevřeně přiznají, že z těch či oněch důvodů nerozlišují nebo nejsou schopni rozlišit podstatné od nepodstatného. Ale že to může být docela dobrá zábava. Vždyť ňadra sestřenice mohou být neméně krásně tvarovaná než ňadra samotné Penelope.

Michal Komárek


Klíčová slova: halada