A.P. Čechov, A.T. Averčenko, M.M. Zoščenko – Nic k smíchu | Reflex.cz
nahoru

A.P. Čechov, A.T. Averčenko, M.M. Zoščenko – Nic k smíchu

JANA DOLEŽALOVÁ10. srpna 2005 • 12:59

Povídková knížka tří mistrů ruského humoru a satiry. Nepřejíte se, ale rozhodně uspokojíte všechny smysly. Povídky chutnají jako drobné zákusky, každý jiné chuti, barvy a tvaru. Jsou krátké, někdy doslova miniaturní, ale o to je zajímavější okusit, co lze na malém prostoru, s minimem slov, říci. Máte-li rádi Čechova, a kdo by, nahlédnuvši do ruské literatury, neměl, zjistíte, že stejně dobré povídky napsali i další spisovatelé, jen ne tolik známí a proslavení.

I pro tento objev je knížka užitečná. Povídky jsou řazeny do tématických triád, pojmenované rčeními: „je to sice dražší, ale“, „ožeňte se pánové, rozhodně se ožeňte“, „milej dědečku, přijeď prosimtě“,… a řazeny podle data životů Čechov, Averčenko, Zoščenko. Povídky mapují téměř padesátiletou cestu ruského humoru a satiry, od období carského Ruska, až po komunismus. Poznáte autora této ukázky? Pravděpodobnost úspěchu je jedna ku třem:
„Něco vám řeknu, mládenci – já nemám rád baby, co nosej klobouček. Protože jakmile je ženská v kloboučku, nebo si dejme tomu navlíkne hedvábný punčošky, nebo chová v náručí malýho pejska, nebo má třeba zlatej zub – tak takováhle aristokratka pro mě není baba, ale vzduch. To víte, svýho času jsem se ojednu takovou aristokratku samo sebou zajímal. Tu a tam jsem si s ní jen atak vyšel ven, nebo do divadla… No a v tom divadle se to taky všechno seběhlo. Protože v divadle rozvinula svou ideologii takříkajíc v plným rozsahu.“
Za upozornění rozhodně stojí vzhled knížky. Přebal má z černého tvrdého papíru, na jehož vnitřní straně objevíte tužkou nakreslené portréty spisovatelů visících v rámech na chodbě. Na konci chodby jsou nakresleny dveře, kde na tabulce na nich visící, stojí v azbuce: pjerevod: L. Dvoržak. – Skvostné, vtipné, a akurátní ke knížce tohoto typu.
Pokud by se hlasovalo o nejkrásnější knížku tohoto roku, tahle povídková sbírka by v klání rozhodně neměla chybět. A chcete-li udělat radost kamarádům, známým, příbuzným, nejen rusofilům, za podobný dárek se nikdy nemusíte stydět.
Doporučená cena 239 Kč.
Vydalo nakladatelství Argo, 2005

JANA DOLEŽALOVÁ


Kurzy měn
25,630
22,570
28,790
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější