nahoru

Marast – česká demoscéna

l.p.fish 4. dubna 2005 • 10:17

Demoscéna je dítě počítačové generace. Je jako freeteknivalové hnutí, jen místo novodobých nomádů jej tvoří nositelé odkazu Gibsonova kyberprostoru. Namísto mnohačetných soundsystémů se tak na demopárty sjíždí jedinci, jejichž multimediální systémem je počítač. Demopárty je setkání tvůrců, pokud nemáš co ukazovat, jako bys tu nebyl.


Demoscéna je důkazem, že počítač dokáže vytvořit svět, ve kterém platí estetická pravidla. Existuje od osmdesátých let, od první chvíle, kdy se počítače vydaly na svou cestu z úřadů, institucí a továren do kanceláří a bytů. Jakkoli mohou některé přístupy technicky orientovaných programátorů k artefaktu působit neohrabaně, příliš soustředěné na technologický rámec, právě díky tomuto přístupu tu vznikají díla adekvátní světu technologií. Kategorizování líbí –nelíbí je tu často přehlušeno pocitem, že se podařilo ze skrytého světa počítačových algoritmů osvobodit zase něco nového. Cílem je hledat nové cesty a výsledek je ponoukáním k tomu, aby začal objevovat i ten druhý.
Je-li pro vás pojem demoscéna neznámou, najdete na internetovém serveru Scene řadu definicí. Demoscéna je digitální underground. Vznikají tu digitální filmy, klipy, abstraktní kompozice i audiovisuální prezentace. To všechno však bez doteku sponzorů, nadací či komerčních tlaků. Prostě volná digitální tvorba, kterou si nadšení programátoři mezi sebou ukazují a navzájem se ohromují podobně, jako to dělají například básníci při čtení svých veršů. Chcete vědět, jaký má digitální tvorba obsah? No… hmm… tak maximálně tři MB.
Představu o tom, jak vypadá česká demoscéna, si může člověk udělat na akcích, jako je například druhý ročník festivalu demoscény Marast. Jde o třídenní párty (proběhne od 8. do 10. dubna 2005 v Červeném Újezdě, asi 15 km západně od Prahy), o jejímž zaměření svědčí kategorie v nichž účastníci soutěží. Jsou to - demo, 64kb intro, 4kb intro, 256b intro, trackovaná muzika, freestyle muzika, pixelovaná grafika, počítaná grafika a freestyle grafika. Technologická omezení vytvářejí důmyslný prostor pro různé přístupy, zároveň úzce souvisí s využitelností digitálního díla. Všechno do sebe zapadá. Pokud máte chuť ukázat něco z útrob svého počítače, je pro vás tenhle víkend ideální.

l.p.fish