nahoru

Ráj pro tyrany

Michal Komárek 17. března 2005 • 09:46

Učitelka mateřské školky stojí před soudem, je podezřelá z týrání dětí. Údajně je například zavírala do temné komory. Platí presumpce neviny, takže se k tomu dá nyní říci pouze tolik, že to nemusí být pravda. Presumpce neviny ovšem neplatí pro rodiče a jejich chování bylo zřejmě otřesné, ať už učitelka tyrankou byla či nikoliv.


Podle toho, jak o případu informují média, je jasné, že někteří z rodičů měli několik let podezření, že učitelka jejich děti týrá. Vzpomněli si na popis temné komory nyní, když se věc dostala k soudu. Podezření bylo určitou dobu dokonce věcí veřejnou a rodiče se dokonce odhodlali „poprosit“ místní starostku, aby ředitelku odvolala. Nestalo se.
Připadá mi to jako smutně modelový případ – v naší kotlině a zejména na venkově či malých městech je učitel stále téměř nedotknutelná autorita. Čas se příliš nepohnul – spolu s učitelem patří na piedestal lékař, lékárník a starosta i kdejaký úředník. Všechno lidé, kteří mohou významně zasahovat do života. A přitom pro mnohé zároveň takoví lidé, kteří stojí mimo možnost polemiky a diskuse.
Je to všechno absurdní propletenec: učitelé si ztěžují, že mají malou autoritu, že si kdekdo po nich plivne, protože vydělávají málo peněz, že děti jsou stále nezvládnutelnější, školy volají po větší spolupráci s rodiči a otevřenosti, málokteří rodiče jsou ochotni jít s učitelem do konstruktivní diskuse či otevřené polemiky a téměř nikdo není ochoten dohnat věci až k úřední stížnosti či soudu. K tomu všemu jsou lidé na vesnicích a malých městech často odkázáni na jedinou školu či školku v okolí a ještě se jim do hlavy nalévá propaganda, že malé venkovské školy nemají zaniknout, neboť jsou mnohem lepší než ty velké městské…Teoreticky mohou být, proč ne – ale když nejsou, pak máte smůlu, protože nemáte na výběr…
Nechci samozřejmě říci, že mezi učiteli je mnoho tyranů, opakuji – nevím ani, zda je tyrankou obviněná učitelka mateřské školky. Připadá mi jen obecně, že tahle země je ještě stále rájem pro všemožné malé i větší tyrany, protože lidé střední a starší generace jsou takové běžné každodenní tyranii příliš uvyklí. Je to normální horizont našeho života – zbabělost, tupost a zvůle.

Michal Komárek