nahoru

Turné Kabát

JANA DOLEŽALOVÁ16. června 2004 • 09:12

Teplická skupina Kabát projela celou republiku s „open air“ turné, na jehož jednotlivé koncerty dorazilo průměrně patnáct tisíc diváků. Myslíte si, že hudební publicisté o turné psali? Správná odpověď: nepsali…


Tak, jak se turné Kabátu přemísťovalo po republice, vyprodalo Zlín a Ostravu, a plnilo stadiony v Brně, Hradci, Plzni, Budějovicích, Praze… Cestou je provázela přízeň regionálního tisku, který odrážel jak nadšení nad událostí, tak zoufalství nad nedostatkem témat v regionech. Pár řádků o turné v tom kterém kraji, vždy v regionálním tisku vyšlo. V Praze však ne. Jediná zpráva, která proletěla pražským vydáním MF dnes, se týkala stížností na hluk obyvatel žijících v blízkosti sportovního stadionu Slavia Praha - Eden. Ignorance kritiků a hudebních novinářů se prozradila nejmarkantněji v okamžiku, kdy Kabát zpíval pro dvacet tisíc návštěvníků, a hlavní zpravodajství České televize informovalo, že skupina Lucie právě vyjíždí na turné s FOK. Skupina Lucie je sice evidentně za svým zenitem, což se odráží na návštěvnosti jejích koncertů, hudebními publicisty je však stále protěžovaná. Teplický Kabát sice září na vrcholu pozornosti posluchačů v celé republice, kritici jej však opomíjejí. (Až na bezpohlavní článek nejmenovaného autora, napsaný ve stylu – vždyť kritikům se jenom nikdy nelíbili, a skupina hraje pouze obyčejný rock´n roll).
Kabát dobyl republiku s „open air“ turné naplněném hudební, světelnou a obrazovou show. Po dva dny před každým koncertem stavěly týmy lidí zastřešené podium se čtyřmi těžními věžemi, z nichž během show šlehaly plameny. Stadiony v den koncertu naplnilo až dvacet tisíc lidí, kteří při produkci tancovali a zpívali písničky, jenž stačily již zlidovět. Tenhle fenomén dávno není závislý na objektivitě novinářů. Jenže není zbytí, objektivitu potřebují čtenáři. A zase se jim nedostala. Taková událost, vyprodukovaná jinou, kritiky uznávanou kapelou, by byla odinformována s až nepříjemným puncem vlezlosti. Teď však neštěkl ani jeden kulturní pes. Co se musí stát, aby zakomplexovaní pisálci dělali svoji práci?

JANA DOLEŽALOVÁ


Kurzy měn
25,780
22,310
29,390
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější