Spekulace kolem Saddáma a bojovníci ze Samary | Reflex.cz
nahoru

Spekulace kolem Saddáma a bojovníci ze Samary

Michal Komárek22. prosince 2003 • 09:26

Média jsou plná spekulací kolem Saddámova zatčení. Pomineme-li zřejmě nerealistické úvahy o tom, že zatčený muž Saddám není, zbývá množství teorií o tom, jak zatčení proběhlo, nakolik bylo záměrně načasované, mediálně připravené, prostě zakonspirované a manipulativní.

Objevují se teorie více i méně fantastické - od té, že Saddám je zatčený už několik měsíců, což dokládají obrázky datlí v okolí dikatátorovy skrýše. A čas datlí je už nyní prostě pryč. Až po tu, že Američané věděli o Saddámově úkrytu už dlouho, ale časovali triumf na dobu předvánoční a tak, aby, co nejvíce akce prospěla Bushovi v předvolební kampani.
I zjevně podivný stav samotného Saddáma při zatčení je předmětem spekulací. Proti tvrzení, že Saddám je prostě zbabělec a neodhodlal se k obraně ani sebevraždě, stojí mnoho tvrzení jiných. Například - Saddámovi blízcí, kteří ho nakonec udali, ho dlouhodobě dopovali omamnými látkami. Nebo - nadopovali ho sami Američané, aby mohli zatčení, co nejlépe mediálně využít. Důležité totiž bylo právě to, aby Saddám nemohl sehrát roli mučedníka, aby naopak vystoupil v rezignované, vcelku trapné a ponížené roli. A tomu odpovídal pečlivý výběr obrázků, které uvolnili Američané pro média. Je také samozřejmě možné, že Saddámův stav byl docela přirozený - fyzicky nemocný člověk se zjevným sklonem k chorobě duševní se několik měsíců skrýval v podzemních dírách…
Ty spekulace jsou samozřejmě docela zajímavé a mediálně vděčné. I proto, že alespoň zčásti překrývají úvahy mnohem vážnější: Jaký vliv bude mít Saddámovo zatčení na situaci v Iráku? První články po zatčení se nesly v duchu "dancing in the streets", nebo-li - Iráčané se vyhrnuli do ulic oslavovat konec diktátora. Jenže od té doby se v ulicích objevili i ti, kteří protestovali proti jeho zatčení. A hlavně - útoků na vojáky, policisty ani civilisty neubylo.
Hrozivý mi v této souvislosti připadá postřeh, který přinesl The Guardian ze Samary. Redaktor Guardianu tam mluvil s místními bojovníky a jeden z nich mu řekl: "Saddám se i za své vlády bál přijet do Samary. Nemáme rádi Saddáma. Nebojujeme za Saddáma. Nebojujeme za islám. Ale bojujeme proti okupantům."

Michal Komárek


Kurzy měn
25,700
22,650
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější