Ruce pryč od Urbana! Ruce pryč od Křivky! | Reflex.cz
nahoru

Ruce pryč od Urbana! Ruce pryč od Křivky!

Michal Komárek26. listopadu 2003 • 09:37

Jan Urban je známý disident a novinář, pro své obdivovatele - a není jich málo - je to duševně i fyzicky krásný člověk. František Křivka je rozhodčí v nižších fotbalových soutěžích. Kromě lidí z jeho blízkého okolí o něm pravděpodobně donedávna málokdo věděl. Přesto mi připadá, že nyní mají Jan Urban a František Křivka mnoho společného - oba totiž obhajují podobným způsobem svoji velkou chybu. Urban - ano, pohyboval jsem se na hraně střetu zájmů, ale nic neetického jsem neudělal. Křivka - ano, vzal jsem úplatek, ale nic špatného jsem neudělal.


Jan Urban založil a spolu se svou přítelkyní vedl PR agenturu, která se starala o zlepšení image jaderné elektrárny Temelín. V téže době byl redaktorem Českého rozhlasu a publikoval texty o Temelíně. Říká k tomu: Je to na hraně. Ale agenturu jsem opustil, jakmile jsem nastoupil do rozhlasu a to, že se to neobjevilo v obchodním rejstříku, je moje liknavost. Jsem aktivistický novinář, ale neudělal jsem nic neetického. Jak tomu rozumět? Zkusme takto: Aktivistický novinář je novinář, který smí podporovat určitou věc, nemusí být nezaujatý. To že přítelkyně aktivistického žurnalisty shodou okolností má smlouvu s aktivistou podporovanou fabrikou, vůbec nic neznamená. To je její soukromá věc, vždyť aktivista se skoro i nechal vyškrtnout z obchodního rejstříku. Rozhodně se tady neděje nic neetického! Vždyť zásadní je, že Urban píše jako Urban, nikoliv jako nějaký přítel nějaké agentky. Urban by psal o Temelínu vždy stejně dobře. Ruce pryč od Urbana!
František Křivka přijal úplatek tisíc korun, aby ovlivnil průběh třetitřídního fotbalového zápasu. Měl tu smůlu, že ho přitom natočila kamera. Křivka s tím ale nemá problém. Říká: Dobře, peníze jsem vzal, ale řízení zápasu to neovlivnilo. Nenechám se přece koupit! Je to tak - kdyby zápas tak jako tak regulérně dopadl podle očekávání těch, co mi dali peníze, nechal bych si je. Kdyby tak nedopadl, vrátil bych je. Moje rozhodování to neovlivnilo v žádném případě. Neudělal jsem nic špatného. Jenom jsem vzal ty peníze. Takže? Ano! Ruce pryč od Křivky! Vždyť z hlediska rozhodování je čistý, nejčistší, on vždy rozhoduje nezávisle na komkoliv, kdo mu dává úplatky. A to, že si vezme občas bokem nějaký ten nezdaněný dar? K platu nástrojáře? Lidi buďme velkorysí!
No, nic. Já si myslím, že o argumentech úplatného rozhodčího ani není třeba diskutovat a že Jan Urban se dopustil tak velkého novinářského selhání, že je otázka, zda to lze vůbec napravit. Ale určitě by se měl prozatím tak nanejvýš někde stranou kát.

Michal Komárek


Kurzy měn
25,680
22,300
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější