nahoru

Za všechno můžou Židi?

Michal Komárek11. listopadu 2003 • 09:58

Rozhořčené diskuse vyvolaly výsledky průzkumu veřejného mínění v zemích Evropské Unie na téma "kdo je největším nebezpečím pro světový mír". První místo totiž obsadil stát Izrael. V očích Evropanů "porazil" takové země jako jsou Irán nebo Severní Korea. Na čtvrtém místě skončily Spojené státy. Izraelští politici se nechali slyšet, že v Evropě se znovu vynořil nikdy nezkrocený, hrozivý antisemitismus ve své typické podobě: Potřebujete najít viníka? Konkrétně třeba hrozbu pro světový mír? Prosím, je vždy po ruce. Za všechno mohou Židi.
Diskuse o výsledcích průzkumu se v médiích téměř překrývaly s připomínkou Křišťálové noci, která před pětašedesáti lety odstartovala pogromy židů před druhou světovou válkou. S neméně vášnivou a rozporuplnou diskusí o tom, zda je přijatelné, aby na památník obětem holocaustu dodala ochranný protisprejerský nástřik firma, která za války dodávala smrtící plyn do koncentračních táborů. A konečně i se zprávou, že odhalení jiného židovského památníku v Německu provázela mimořádná bezpečnostní opatření, protože policie zjistila, že neonacistická skupina chystá při této příležitosti atentát. A průběžně s obvyklými zprávami o tom, kolik obětí přinesly další teroristické útoky Palestinců. Není tedy reakce židovských politiků přirozená? Není to opravdu tak, že antisemitismus i ve zdánlivě vyspělé a civilizované Evropě se může kdykoliv znovu probudit a nabýt zrůdných rozměrů? Nejsou výsledky průzkumu nebezpečným signálem? Nikoliv o roli Izraele ve světové politice, nýbrž o evropské duši?

Tak to je jedna možná interpretace. Objevila se v médiích i jiná: že otázky v průzkumu byly sugestivní, že to celé nebylo právě objektivní. Některé další komentáře dokonce trochu plačtivě hovořily o nespravedlnosti ( a to samozřejmě i pokud jde o roli USA ).

Je o všem možná i další interpretace. Že se mnoha Evropanům skutečně nelíbí izraelská politika - podobně jako se jim nelíbí politika amerických neokonzervativců - a že to nemá nic společného s nějakým antisemitismem. Nebo, že to s ním nemá nic společného u většiny z nich. Mnozí Evropané se nemohou smířit například s "obrannou" doktrínou Izraele, podle níž může Izrael likvidovat vytypované teroristické palestinské předáky, a to třeba tak, že na ně posílá řízené střely, přičemž zpravidla zahynou také nějací další lidé. Mnozí Evropané slyší také na to, co odpůrci těchto postojů mají za jeden z projevů zhoubného levicového intelektualismu: že v palestinských uprchlických táborech panují neuvěřitelná bída a ponížení a že to je svým způsobem logická základna pro terorismus. A také: že dnes může za pokračování konfliktu na Blízkém Východě Izrael už ve stejné míře jako arabský svět. Bez ohledu na to, jak a proč tento konflikt před desítkami let začal.

Vnímám to takhle: ve stejné míře jako se to Evropanům lehce soudí, neboť nežijí ve stavu permanentního ohrožení ve státu Izrael, je reakce izraelských politiků nadnesená, neadekvátní, zavádějící, hysterická.

Michal Komárek


Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější