Dramata z Větrných mlýnů | Reflex.cz
nahoru

Dramata z Větrných mlýnů

VLADIMÍR NOVOTNÝ26. února 2003 • 09:39

Shakespearova dramata u nás vycházejí s fascinujícími komentáři Martina Hilského, hry rakouského divadelního čaroděje Thomase Bernharda mají v českých nakladatelstvích také zelenou, co však domácí české drama? Co si mají počít dramatikové, kteří milují divadlo, a přitom ještě nejsou ani mladým Václavem Havlem, ani třeba mladým Milanem Uhdem?

Nad všemi těmito nadšenci se slitovalo nevelké brněnské nakladatelství Větrné mlýny, které získalo finanční podporu Statutárního města Brna a Českého literárního fondu - a začalo vydávat edici Současná česká hra. Cílem je uveřejnit dva nové dramatické rukopisy měsíčně a zatím se to Větrným mlýnům docela daří: v roce 2002 tam vyšlo už osmnáct svazků - a kdo vlastní celou edici, získá víc než obstojnou představu, jak se u nás píše divadelní hra, co je pro ni typické, čím se mladší dramatikové liší od těch starších, zkušenějších - a co je vůbec v českém dramatu nového a zajímavého.
Jenže: jednotlivé svazky edice Současná česká hra jsou neprodejné, předplatitelé si musí pořídit celý komplet - ale osmnáct svazků za 720,- korun českých není zase až tak velký obnos, že by pro něj zájemci sáhli po čertech hluboko do kapsy. Zvláště když při koupi loňského kompletu můžete mít slevu. Ale o peníze nejde: tyhle nízké částky jenom mírně přispívají Petru Minaříkovi z Větrných mlýnů, aby projekt mohl realizovat - a aby v něm mohl pokračovat. Nikde jinde totiž mladé dramatiky nevítají s otevřenou náručí - a přitom co je v této oblasti potřebnějšího než hra ryze česká, při níž se můžeme smrtelně vážně nad sebou zamyslet, anebo smrtelně nevážně si ze sebe tropit šprýmy?

VLADIMÍR NOVOTNÝ


Kurzy měn
25,630
22,570
28,780
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější