Který pes to byl? DNA to ví. | Reflex.cz
nahoru

Který pes to byl? DNA to ví.

Pavel Kovář23. září 2008 • 15:31
Který pes to byl? DNA to ví.

Zpráva o boji s nepořádnými pejskaři v izraelském městě Petah Tikva nedaleko Tel Avivu zní nadějně. Tamější radní vytasili novou zbraň proti těm, kteří neuklízejí exkrementy svých miláčků. A to za pomoci vzorků a analýz DNA; rozumí se zvířat.


Princip je jednoduchý: nejdříve se psům ve městě odeberou vzorky DNA a uloží do registru. Z neuklizených hovínek se pak získají vzorky (stačí mikroskopické) a po laboratorním rozboru porovnají s těmi v registru.
Tím je nadevše prokazatelné, koho že TO bylo. V izraelském městě se novinka rozbíhá, zatím je pro pejskaře dobrovolná a čeká ji půlroční zkouška. Metoda může být nákladná a ani vymáhání pokut nemusí být snadné. Nicméně na majitele psů může zapůsobit strach z úředních oplétaček. Proto ať je klidně ze zákona povinné jak čipování psů, tak i registrace jejich DNA, když jsou jejich pánové čuňata. A to pěkně prosím hlavně u nás!
Mám-li dobrou náladu, některé nepořádné pejskaře napomenu a vybídnu k úklidu, případně jim dám mikrotenový pytlík, kterých sám jako pejskař nosívám stále několik v kapse. Občas mi dají za pravdu, ale někteří se naštvou a argumentují tím, že platí poplatky, tak ať se město stará, a vůbec co mně je do toho. Neberou v potaz, že na tom trávníku v parku si mohou za chvíli hrát děti.
Známí, kteří žijí většinu roku ve Švýcarsku a do Prahy přijíždějí asi dvakrát v roce, říkají: To nejsou Vinohrady, ale s prominutím Hovnohrady. Namítám, že třeba u nás v sousedních Vršovicích už to není tak zlé jako před lety, že někteří pejskaři se přece jen naučili brát ohled na ostatní spoluobčany. Za tím si stojím, i když nás – členů Klubu sběračů exkrementů – přibývá pozvolna, přičemž jde hlavně o majitele menších plemen. Majitelé vlčáků, rotvajlerů, dog a podobných těžkých vah, jak vidno při pohledu na chodníky či trávníky, do tohoto klubu obvykle nepatří. Škoda, hned by to bylo dost znát.Kurzy měn
25,660
23,030
29,740
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější