nahoru

Sám Štístko měl konečně štěstí

Pavel Kovář 10. prosince 2007 • 09:29

Vladimír Šmicer, největší posila Slavie před zahájením tohoto ročníku ligy, jinak zvaný Štístko, měl ve fotbalovém podzimu zatím spíš smůlu. Po zranění v zápase předkola Ligy mistrů se na hřišti téměř neukázal. Ale nyní, v posledním kole, skóroval hlavou v utkání Kladno – Slavia. Víc než šťastný gól pro něho samotného znamenal vítězství a zároveň tečku za polovinou sezóny, v níž si červenobílí právě i díky velkému štěstí zahráli v Lize mistrů.


Za titul podzimního mistra však slávisté nevděčí štěstí. Na domácí poměry hráli totiž kvalitní i pohledný fotbal, byť občas s výkyvy. Kdyby například v předešlých třech kolech třikrát neremizovali, vedli by ligu s výraznějším náskokem. Takto jsou za nimi s pětibodovou ztrátou Teplice, na něž se v případě výhry nad Plzní může dotáhnout Sparta. Není to velký odstup, takže na jaře bude o co hrát.
Zejména Sparta chystá po zpackaném podzimu (zbytečné vyřazení z Poháru UEFA) velkou ofenzívu. Od klubu se slavnou tradicí, nejlepším stadiónem a největším finančním rozpočtem se ale už několik sezón očekává podstatně více. Sparta má ambice evropské, leč pak sotva stačí na domácí soupeře. Chyba je nejspíš v tom, že z hráčů, které získává a jimž nabízí na tuzemské scéně nejvyšší platy, nedokáže tvořit tým. Finanční motivace zřejmě není to pravé... Navíc obraz Sparty před veřejností několikrát pošramotilo chování hráčů, a to jak arogantní vystupování Řepky s Abrahamem v Teplicích, tak nešťastná gestikulace Horvátha na Žižkově. Od věci nebude ani názor, že šéf klubu Daniel Křetínský, jeden z manažerů kapitálové skupiny J&T, nevěnuje chodu Sparty příliš času a energie.
Fotbalové jaro začne už v polovině února. Máme-li si zahrát na prognostiky, vedle Teplic a Sparty nepochybně zaútočí na pozici Slavie mladé týmy Ostravy a Brna, které by mohly být novými štikami ligy místo těch loňských – Mladé Boleslavi a Liberce.