nahoru

Olympijská horečka stoupá, lidé chtějí příběhy

Pavel Kovář8. února 2006 • 09:36

… a novináři jim vycházejí vstříc. To se přihodilo v posledním vydání týdeníku Nedělní Svět, konkrétně v příloze o Turínu. Došlo k omylu, byť skoro úsměvnému, a to zřejmě v touze přinést čtenářům dojemnou story. Nestalo se tak v novinách poprvé a taky určitě naposledy. Jde o následující odstaveček:


Přísloví, že jablko nepadá daleko od stromu, platí u rodiny Jeriových jen napůl. Dcera Markéta sice již podruhé okusí olympijské hry, nikoliv však v klasickém lyžování, jako její matka Květa (dvojnásobná olympijská medailistka), ale na saních v ledovém korytu. Všechno je ale jinak. Běžkyně na lyžích Květa Jeriová (ročník 1956) závodila na dvou olympiádách: v Lake Placid 1980 získala bronz na 5 km, v Sarajevu 1984 stejnou medaili na téže trati a stříbro ve štafetě 4 x 5 km; je tedy trojnásobná, nikoliv dvojnásobná olympijská medailistka. To za prvé… Po gymnáziu studovala vysokou školu a byla členkou Střediska vrcholového sportu a v tomhle kolotoči skutečně neporodila dceru, budoucí sáňkařku. To za druhé… Teprve když krátce po sarajevských hrách ukončila kariéru a provdala se za veslaře Zdeňka Pecku, stala se maminkou. A obě dcery, jak už to tak bývá, dostaly příjmení po otci. To za třetí… A poslední upřesnění – jedna se věnuje závodně atletice a druhá hraje volejbal. Takže sáňkařka Markéta Jeriová (1976) nemá se slavnou lyžařkou opravdu nic společného; dokonce nejsou ani příbuzné. To jen zapracovala fantazie autora oněch řádek.
Malá odbočka se týká opět Květy Jeriové-Peckové. Jeden web nedávno uvedl, že se v dětství věnovala krasobruslení a gymnastice. Autor ale špatně pochopil její sdělení, že se jí tyto sporty pouze líbily (protože v nich například vynikali sourozenci Romanovi a Hana Mašková, respektive Věra Čáslavská). On rovněž zapojil fantazii, a proto napsal (!), že se jim aktivně věnovala: závodně cvičila i bruslila. Další kolegové to opisovali, přičemž jeden dokonce jmenoval (vymyslel si!) oddíly, za které v dětství závodila… Zpráva začala žít vlastním životem.
Existují však i další podobné omyly.
Nejznámější se týká sportovních střelců Kůrkových. Jan Kůrka (1943) je olympijským vítězem z roku 1968, Petr Kůrka (1960) dvojnásobným mistrem světa a Kateřina Kůrková (1983) rovněž mistryní světa; získala i bronz na olympiádě 2004. Všichni jsou z Plzně a střílejí malorážkou. Takže je kdekdo považuje za rodinu – dědečka, syna, vnučku. Chyba lávky! Petr a Kateřina jsou sice otec a dcera, ale Jan s nimi není příbuzný ani za mák. „Nějaký čas jsme to vysvětlovali a uváděli na pravou míru, ale pak jsme to vzdali. Když si to někdo myslí, necháváme ho při tom,“ směje se „dědeček“ Jan.
Podobně tomu bylo kdysi s plzeňským fotbalistou Ivanem Bicanem, kterého novináři měli za syna slavného Josefa Bicana. Chyba. Nedávno byl zase omylem považován slávistický fotbalista Radek Bejbl za vnuka někdejšího útočníka Slavie a Bohemians Karla „Káši“ Bejbla. Při utkání fotbalistů Příbrami občas zazní pokřik z hlediště na tvrdého obránce Marcela Máchu, že by měl raději zápasit na žíněnce jako jeho otec, mistr světa a olympijský vítěz Vítězslav Mácha. I to je samozřejmě nesmysl, možná žert.
A vysvětlení, proč k tomu dochází? Přání je otcem myšlenky, které pak sám autor se silným smyslem pro fabulaci uvěří. Určitě existují další podobné omyly. Pakliže je znáte, napište.Kurzy měn
25,490
21,800
28,730
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější