nahoru

Vítejte v Čechách!

Jiří X. Doležal5. října 2009 • 07:51
Vítejte v Čechách!

Tak jsem zase jednou jel vlakem. A byl to takový zážitek, že se musím o nekvalitě služeb, aroganci k zákazníkovi a totální neprofesionalitě Českých drah svěřit i zde. Co říkají České dráhy na nespokojenost J. X. Doležala?

Tak jsem zase jednou jel vlakem. A byl to takový zážitek, že se musím o nekvalitě služeb, aroganci k zákazníkovi a totální neprofesionalitě Českých drah svěřit i zde.

V neděli jsem kupoval lístky do Mnichova a zpět. V pondělí jsme s kolegou fotografem do Mnichova dorazili a v úterý, před středečním návratem, jsme se ještě byli na mnichovském hlaváku zeptat, kdy nám to druhý den ráno jede domů. Dozvěděli jsme se, že v 8.44 – a ani slovo navíc.
Ve středu jsme nastoupili do vlaku Albert Einstein, dojeli na hranice, a hned první hlášení v češtině nám sdělilo, že tento vlak kvůli výluce končí v Plzni. Kdo bude chtít do Prahy – všichni, kteří tam měli koupenou jízdenku – si v Plzni počká půl hoďky a pak přestoupí do vlaku jiného, který snad do Prahy dojede. Samozřejmě o hodinu později, než bylo plánováno.
Zeptal jsem se průvodčí – lamentovala, že se už dva dny, které o té výluce ví, třese, jak to bude vysvětlovat cestujícím – co je to za bordel, proč dráhy nedaly lidem vědět včas, alespoň na Internetu. Ale měla číslo na tiskového mluvčího.
Tak jsem tam zavolal. „Prosím?“ ozvalo se ze sluchátka. „Je to tiskový odbor ČD?“ „Ano.“ „A s kým mluvím?“ Zakuňkalo nesrozumitelné jméno znějící jako Bistriusová. Zopakoval jsem dotaz, proč dráhy nedaly lidem včas vědět, a hlásek mi vysvětlil, že nemohly, protože došlo k neočekávané havárii při výstavbě koridoru. Když jsem se zeptal, jestli lže mluvčí, nebo průvodčí, která o výluce věděla předem, vysvětlení se mi nedostalo.
A tak chápu jak postup drah, tak vysvětlení tiskové mluvčí jako jednoznačné sdělení:
Nejezděte vlakem, dráhy jsou banda arogantních neschopů, kteří přepravu lidí prostě nezvládají.
DOPLŇUJEME STANOVISKO ČESKÝCH DRAH,
které nám zaslala Mgr. Radka Pistoriusová, regionální mluvčí:
Pan redaktor Doležal se dovolal mně. Jsem Radka Pistoriusová a jsem tiskovou mluvčí drah. Taky jsem cestovala, když pan redaktor volal.
Byl velmi, ale velmi rozzlobený, že musí v Plzni přestupovat do jiného vlaku a čekat. Střídavě mluvil se mnou a s průvodčí.
Každý den České dráhy musí reagovat na výluky vyvolané opravami a stavbami. Jsou jich desítky po celé republice a týkají se stovky spojů.
Všechny jsou minimálně s týdenním předstihem na www.cd.cz/omezeniprovozu.
Nemůže o nich mít přehled ani pokladní v Praze ani pokladní v Mnichově a nemůže je okamžitě vědět ani mluvčí. A vlakový personál udělal, co v dané situaci měl a mohl: hned na hranici cestující informoval.
A proč k přestupu došlo? Na trati, která ale nepatří Českým drahám, došlo kvůli rekonstrukci koridoru k rozsáhlému a neplánovanému technickému problému, který způsobil nemalé komplikace nám a našim cestujícím.
Zareagovali jsme tak, abychom dopady cizí chyby na naše zákazníky co nejvíce omezili. Regionální spoje nahradily autobusy a u rychlíků z Německa jsme zajistili náhradní přestup tak, aby se zpoždění dotklo co nejméně lidí.

MGR. RADKA PISTORIUSOVÁ, regionální mluvčí
České dráhy, a.s.Další sloupky a články Jiřího X. Doležala najdete v jeho rubrice
Z ÚHLU POHLEDU PLACATÉ ŽELVY (Reflex.cz)Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější